Postizanje što veće sigurnosti na prometnicama, uključujući pritom i prijelaze ceste preko željezničke pruge, jedan je od prioriteta u radu Ministarstva unutarnjih poslova. Stoga, policijski službenici u zonama prijelaza svakodnevno provode aktivnosti usmjerene na poštivanje postavljene prometne signalizacije, odnosno propisan prelazak sudionika u prometu preko pruge.
Unatoč tome na tim mjestima, ipak se događa jedan broj prometnih nesreća, koje ne uzimajući pritom u obzir zastoje prometa, štetu nastalu kašnjenjem vlakova i drugo, nažalost u pravilu imaju vrlo teške posljedice za same sudionike nesreća.
U 37 prometnih nesreća koje su se dogodile prilikom sudara s vlakom u 2010. godini na području Republike Hrvatske, poginulo je šest osoba (2009. – 11), teško je ozlijeđeno 6 osoba (2009.- 13), a lakše je ozlijeđeno 13 osoba (2009.- 22).
U prvih deset mjeseci 2011. godine poginulo je osam osoba (i istom razdoblju 2010. poginule su četiri osobe), teško je ozlijeđeno 6 osoba (u 2010.- 5) i lakše ozlijeđeno 12 osoba (u 2010. - 10).
Otprilike dvije trećine poginulih i ozlijeđenih strada na prijelazima gdje nema uređaja za zatvaranje pruge ili uređaja za davanje svjetlosnih i zvučnih znakova koji najavljuju dolazak vlaka, odnosno na prijelazima na kojima je postavljena samo prometna signalizacija (prometni znakovi).
Upravo iz tog razloga MUP samostalno, ali i u suradnji sa Hrvatskim željeznicama poduzima određene preventivne i represivne aktivnosti, koje imaju za cilj što manje stradavanje na željezničko – cestovnim prijelazima, odnosno povećanje sigurnosti na istima.
Ono što zasigurno može doprinijeti manjem stradavanju na željezničko - cestovnim prijelazima je kvalitetna edukacija.
U tu svrhu MUP i Hrvatske željeznice na željezničko – cestovnim prijelazima u studenom i prosincu 2011. godine, nastavit će aktivnosti u sklopu akcije „Vlak je uvijek brži“, prilikom čega će se sudionicima u prometu ukazivati na opasnosti nepropisnog prelaska pruge, jer nažalost jedan dio vozača još uvijek ne shvaća da je zaustavni put vlaka u prosjeku barem 10-tak i više puta duži nego prosječnog automobila.
U samom represivnom djelovanju policije, nadzirat će se poštivanje postavljene prometne signalizacije, spuštenih branika ili polubranika od strane svih sudionika u prometu – vozača motornih vozila, biciklista, ali i pješaka.
Za napomenuti je da je tijekom 2010. godine na željezničko – cestovnim prijelazima utvrđeno 2.039 prekršaja, dok je u prvih deset mjeseci 2011. godine utvrđeno 2.077 prekršaja.
Osim kroz svakodnevni pojačani nadzor željezničko – cestovnih prijelaza od strane policijskih službenika, aktivnosti će se u suradnji s predstavnicima Hrvatskih željeznica provesti prema sljedećem rasporedu:
Slijedom navedenog sve sudionike u prometu, i to u prvom redu radi vlastite sigurnosti, pozivamo na nužan oprez te na poštivanje odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojima je reguliran prelazak željezničke pruge, odnosno u slučaju nepoštivanja, podsjećamo na propisane represivne mjere: