Preventivno-represivna akcija „Nadzor teretnih vozila“ provedena je 10. prosinca na području Republike Hrvatske kako bi se povećala sveukupna razine sigurnosti u cestovnom prometu te smanjio broj prometnih nesreća i ublažile posljedice. Postupalo se pri tome sukladno direktivi Europske komisije 2000/30/EC. Tijekom kontrole prije svega se nadzirala tehnička ispravnost teretnih vozila, zatim ispunjavanje zakonskih uvjeta vezanih za prijevoz opasnih tvari, pretovar, vrijeme odmora i vožnje vozača; nadzirali su se i nezakoniti prelasci državne granice. No, pozornost se posvećivala i ostalim kaznenim djelima i prekršajima.
Akcija pojačanog nadzora teretnih vozila provedena je na području cijele Republike Hrvatske, a u nju su bile uključene sve policijske uprave te Mobilna jedinica prometne policije. Na područjima PU dubrovačko-neretvanske, PU splitsko-dalmatinske, PU zadarske i PU šibensko-kninske uspostavljeni su i sljedeći nadzorni punktovi na kojima su se zaustavljala vozila: 1. Podgradina, (PU Dubrovačko-neretvanska),državna cestaD 8, benzinska postaja INA-Opuzen, od 8 do 11 sati; 2. Kupari (PU Dubrovačko-neretvanska), državna cesta D 8, ulaz u objekt „Kupari“, od 13 do 16 sati; 3. državna cesta D 8 (PU Splitsko-dalmatinska), dionica Solin-Dračevac (kod zatvora Bilice), od 8 do 11 sati; 4. Solin (PU Splitsko-dalmatinska), državna cesta D 8 kod raskrižja s prilaznim kolnikom tvrtci „Termoplastika“, od 13 do 16 sati; 5. Odmorište „Jasenice“ (Mobilna jedinica prometne policije), autocesta A 1 u smjeru Zadra, od 8 do 11 sati; 6. Odmorište „Jasenice““ (PU Zadarska), autocesta A 1, u smjeru Zagreba, od 8 do 11 sati; 7. Polača (PU Šibensko-kninska), državna cesta D 1, od 13 do 16 sati.
Policijske uprave, odnosno Mobilna jedinica prometne policije, na nadzornim punktovima okupile su ekipu sastavljenu od policijskih službenika prometne, granične i kriminalističke policije pa su policijski službenici, svaki po svojoj liniji rada, detaljno pregledavali teretna vozila.Osim policijskih službenika na navedenim punktovima nalazili su se i djelatnici Uprave prometne inspekcije Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, „Hrvatskih autocesta“ d.o.o., „Hrvatskih cesta“d.o.o., i Centra za vozila Hrvatske koji su također, imajući u vidu svoje područja rada, detaljno kontrolirali teretna vozila (obavili su primjerice: vaganje vozila, kontrolu tereta te kontrolu tehničke ispravnosti vozila, izvanredni tehnički pregled i dr.).
Tijekom akcije kontrolirano sveukupno 1970 teretnih vozila i autobusa, pri tome je utvrđeno 297 prekršaja, od kojih izdvajamo 53 tehnički neispravna vozila. U 33 slučaja osovinsko opterećenje je bilo veće od dopuštenog i uočene su nepravilnosti pri pretovaru ili je teret bio nepropisan. Također, zabilježena su i tri prekršaja prekoračenja dozvoljenog vremena upravljanja vozilom. U 208 slučajeva zabilježeni su ostali prekršaji.