"Hrvatska mora jačati regionalnu suradnju"

Riječi su Predsjednika Republike Ive Josipovića koji je danas u prostorijama Visoke policijske škole održao predavanje o vanjskoj politici Republike Hrvatske. Predavanju, održanom u organizaciji Strukovne udruge kriminalista, nazočili su brojni predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova na čelu sa zamjenikom ministra Evelinom Tonkovićem, predstavnici Ravnateljstva policije na čelu sa v.d. glavnog ravnatelja policije Draženom Vitezom, predstavnici pravosuđa na čelu sa glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem, predstavnici Glavnog stožera Hrvatske vojske te brojni drugi uzvanici i gosti.

Predsjednik Republike Ivo Josipović danas je u prostorijama Visoke policijske škole održao predavanje o vanjskoj politici Republike Hrvatske. Predavanju, održanom u organizaciji Strukovne udruge kriminalista, nazočili su brojni predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova na čelu sa zamjenikom ministra Evelinom Tonkovićem, predstavnici Ravnateljstva policije na čelu sa v.d. glavnog ravnatelja policije Draženom Vitezom, predstavnici pravosuđa na čelu sa glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem, predstavnici Glavnog stožera Hrvatske vojske te brojni drugi uzvanici i gosti.

Nakon kratkog pozdravnog govora profesora Duška Modlya, predsjednika Strukovne udruge kriminalista, predsjednik Ivo Josipović započeo je predavanje kojim je ukratko opisao vanjsku politiku Republike Hrvatske. U svom izlaganju govorio je o trenutnom položaju i statusu Hrvatske u regiji istaknuvši kako je Hrvatska moderna demokratska država, uključena u najvažnije međunarodne, multilateralne organizacije te sudionica brojnih regionalnih inicijativa i bilateralnih aranžmana. U okviru ciljeva koje bi trebala ostvariti istaknuo je kako bi se od male države (za koje teorija kaže da su to države koje broje manje od 50 milijuna stanovnika, koje multilateralna pitanja i organizacije često koriste kao štit prema većim zemljama, koje su u pravilu fokusirane na ostvarenje jednog strateškog cilja u vanjskoj politici jer za više nemaju kapacitete i sl.) trebala transformirati u malu silu, zemlju koja ima mogućnost moderirati svoje političko okruženje i ima sposobnost koncentrirati se na više od jednog cilja u vanjskoj politici. Istaknuo je kako po tom pitanju Hrvatska ima dva važna preduvjeta, a to su članstvo u NATO-u i Europskoj uniji te povećani angažman u regiji u odnosu na ranija razdoblja.

Pored ostalog u predavanju se osvrnuo i na odnose sa susjedima s kojima smo u povijesti koegzistirali unutar iste zemlje. U okviru te teme istaknuo je kako je Hrvatska unatrag nekoliko godina, godina nakon Domovinskog rata, postigla priličan napredak u uspostavi odnosa sa zemljama u okruženju te je uspostavila i kvalitetnu suradnju na nekim područjima (pravosuđe, sigurnost, status manjina i sl.), ali je ostalo i dosta neriješenih pitanja. U prvom redu to je pitanje granice koje po riječima predsjednika Josipovića ne predstavlja „vruće pitanje“ koje se mora hitno riješiti. Zatim tu su pitanja izbjeglica, povrat imovine, brojni nestali, tužbe za genocid (po pitanju Srbije), luka Ploče (po pitanju Crne Gore), dug štedišama Ljubljanske banke ( po pitanju Slovenije) i dr. Predavanje je završio istaknuvši kako je dobra regionalna politika najvažniji preduvjet razvoja Hrvatske unutar koje ona mora jačati regionalnu suradnju i to suradnju na svim poljima. 

Nakon predavanja, predsjednik Strukovne udruge kriminalista, prof. Duško Modly, predsjedniku Josipoviću uručio je iskaznicu počasnog članava ove udruge. 



Pisane vijesti