Foto: MUP
I ove godine s dubokim pijetetom prisjećamo se pogibije dvanaest hrvatskih redarstvenika i tragičnog događaja koji se 2. svibnja 1991. godine dogodio u Borovom Selu, nedaleko od Vukovara. Toga dana pripadnici srpskih paravojnih postrojbi ubili su i masakrirali dvanaest hrvatskih policajaca, pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci: Stipana Bošnjaka (1955.), Antuna Grbavca (1961.), Josipa Culeja (1966.), Mladena Šarića (1965.), Zdenka Pericu (1965.), Zorana Grašića (1969.), Ivicu Vučića (1961.), Luku Crnkovića (1970.), Marinka Petrušića (1966.), Janka Čovića (1965.), Željka Hralu (1968.), Mladena Čatića (1971.), a ranjen je 21 policajac.
Na 21. obljetnici jednog od najvažnijih događaja u povijesti hrvatske policije, ali i Domovinskog rata, u Borovom Selu, nazočili su danas general pukovnik Slavko Barić, zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH i izaslanik predsjednika RH, Nenad Stazić, potpredsjednik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova i izaslanik predsjednika Vlade RH, Predrag Matić, ministar hrvatskih branitelja, saborski zastupnici, političari, predstavnici županijskih i gradskih vlasti, raznih udruga.
Svečanost odavanja počasti započela je, već tradicionalno, mimohodom Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata od ulaza u Borovo Selo do spomen obilježja poginulim redarstvenicima. Podno spomen ploče vijence su potom položili i svijeće zapalili roditelji i članovi obitelji dvanaestorice poginulih hrvatskih redarstvenika, u ime Republike Hrvatske izaslanstva predsjednika RH, Hrvatskog sabora i Vlade RH, izaslanstvo Ravnateljstva policije predvođeno v. d. glavnog ravnatelja Draženom Vitezom, izaslanstva Županije vukovarsko-srijemske, Grada Vukovara, Udruge specijalne policije proizašle iz Domovinskog rata, Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata, 204. gardijske brigade, suborci poginulih dvanaest hrvatskih policajaca i mnogi drugi. Uslijedilo je potom prigodno obraćanje visokih dužnosnika i ostalih uzvanika.
Stipo Šeremet, predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata u svom je govoru izrazio nezadovoljstvo činjenicom da je do danas samo jedna osoba procesuirana za ovaj zločin, dok se istovremeno podižu optužnice hrvatskim braniteljima i podižu spomenici vođama, organizatorima i izvršiteljima masakra dvanaest hrvatskih policajaca.
Stevo Culej, dopredsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata i brat jednog od poginulih dvanaest redarstvenika izrazio je svoje žaljenje što na obljetnici nije prisutan sam vrh države. Rekao je kako se točno zna da je zločin nad dvanaest redarstvenika napravio dio ekstremnih pobunjenih mještana Borovog sela te da se zna gdje se ti zločinci danas nalaze. „Žrtva svakog od ovih dvanaest redarstvenika spasila je barem deset tisuća Hrvata, čitava se Hrvatska probudila jer je u toj žrtvi prepoznala svoju moguću sudbinu ukoliko ne bude spremna da se obrani od takvih zlikovaca. Svatko od sebe mora dati doprinos za državu Hrvatsku kao što je i dvanaest redarstvenika za našu Domovinu ovdje prolilo svoju krv“, zaključio je Culej na kraju.
Božo Galić, župan Vukovarsko-srijemske istaknuo je da su dvanaestorica policajaca ugrađeni u temelje hrvatske države te da se ti temelji ne smiju dirati. „Sjećanje na njih i dolazak svake godine ovdje u Borovo čuva te temelje“, poručio je.
General pukovnik Slavko Barić kazao je kako je smrt ovih dvanaest redarstvenika te 1991. godine Hrvatima dala jasnu poruku da je tada bio trenutak i vrijeme da se stane u obranu Domovine. „Ovih dvanaest mladih ljudi ostavilo je trajan trag u Hrvatskoj povijesti onima koji dolaze iza njih. Oni koji su zapucali iz sjene također su ostavili svoj trag, krvavi trag koji nikada neće biti izbrisan“, istaknuo je na kraju svog obraćanja izaslanik predsjednika RH.
Potaknut riječima dopredsjednika Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić poručio je kako ni jedna mramorna ploča ne može uništiti ono što je najvažnije, a to je da je hrvatski narod dobio hrvatsku Domovinu.
Ističući kako je nemoguće zaboraviti nekažnjeni zločin i žrtvu života potpredsjednik Hrvatskog sabora Nenad Stazić pohvalio je trud i organizaciju Ministarstva unutarnjih poslova i PU vukovarsko-srijemske koji iz godine u godinu, već dvadeset i jednu za redom, ne dopuštaju zaboravu da se nastani na ovom mjestu tragedije i istinskog herojstva.
Na kraju komemoracije pred Spomen obilježjem, mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij okupio je sve prisutne u zajedničkoj molitvi.
Memorijal je nastavljen u Vinkovcima gdje je, u crkvi „Svetih Euzebija i Poliona“, za sve pokojne redarstvenike služena koncelebrirana sveta misa koju je predvodio vojni ordinarij, mons. Juraj Jezerinac. U prigodnoj propovjedi, monsinjor je istaknuo dugogodišnju težnju hrvatskog naroda za osamostaljenjem koja je došla do izražaja početkom 1991. godine, kada je u nametnutom ratu poginulo mnogo hrvatskih branitelja, među kojima i dvanaest redarstvenika, pri čemu je istaknuo da oni nikada nisu i nikada neće biti zaboravljeni i da je obaveza svakog od nas da čuvamo uspomenu na časno poginule hrvatske sinove.
Intoniranjem hrvatske himne i odavanjem počasti poginulim redarstvenicima minutom šutnje stadionu HNK „Cibalia“ u Vinkovcima uslijedilo otvaranje "Memorijala dvanaest redarstvenika", utrke „Dvanaest redarstvenika“ uz obraćanje v. d. glavnog ravnatelja policije Dražena Viteza, koji je i otvorio spomenutu utrku. Tom prigodom istrčano je točno dvanaest utrka, u spomen na dvanaest poginulih redarstvenika, a učestvovali su učenici osnovnih i srednjih škola Županije vukovarsko-srijemske, policijski službenici Policijskih uprava osječko-baranjske, brodsko-posavske, požeško-slavonske i vukovarsko-srijemske, kao i predstavnici Hrvatske vojske, gardijsko oklopno mehanizirane brigade iz Vinkovaca. Najboljim učesnicima dodijeljene su zaslužene medalje i priznanja.
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić nakon svečanosti kod spomen obilježja u Borovu uputio se prema Vukovaru kako bi u Hrvatskom domu sudjelovao na Svečanoj sjednici gradskog vijeća Grada Vukovara povodom Dana Grada Vukovara i Dana zaštitnika Grada sv. Filipa i Jakova. Uz ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića Svečanu sjednicu svojom su nazočnošću uveličali i koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNPD-a u Republici Hrvatskoj gđa. Louisa Vinton, potpredsjednik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Nenad Stazić, ministar branitelja Predrag Matić, ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, zastupnici Hrvatskog sabora, pomoćnici ministara, predstavnici gradskih skupština, prijateljskih gradova i općina, predstavnici Vijeća Grada Vukovara te udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
Ministri i visoki uzvanici održali su prigodne govore. Pritom je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić napomenuo da je stopa kriminaliteta u Vukovaru pala za 21 posto te je obećao da će se s aktivnostima koje su tome pridonijele nastaviti i dalje radi veće i bolje sigurnosti svih stanovnika grada Vukovara, a posebno djece i mladih.
Na sjednici je prikazan dokumentarni film „Zajedno za Vukovar 2012.“ sniman tijekom čitave protekle godine kojim su prikazane sve aktivnosti te sportska, kulturna i infrastrukturna postignuća u Gradu Vukovaru tijekom 2011. godine. Svečanost su uveličali pjevački zbor, tamburaški sastav i harmonikaški orkestar osnovne glazbene škole OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru. Na samom kraju upriličena je dodjela javnih priznanja Grada Vukovara pojedincima, ustanovama, privrednim subjektima na njihovom radu, doprinosu i uspjesima.