Videokonferencija o važnosti kontakta policije s građanima

Danas je u Ministarstvu unutarnjih poslova RH održana videokonferencija na temu „Važnost kontakta policije s građanima“. U ime MUP-a, organizatora konferencije, domaćini su bili savjetnik ministra Krunoslav Borovec, pomoćnik načelnika Uprave policije MUP-a Josip Bukvić i glasnogovornik u Kabinetu ministra Dušan Miljuš. S druge strane video linka sastanku su prisustvovali načelnici policijskih uprava, načelnici sektora, odnosno, odjela policije pri PU te voditelji operativno komunikacijskih centara svake policijske uprave.

Današnju konferenciju, koja je svojevrstan nastavak prošlotjedne na temu ponašanja policijskih službenika u odnosu prema građanima i u međusobnom ophođenju s kolegama i nadređenima, prezentacijom je otvorio savjetnik Borovec. Nakon toga svaka je policijska uprava dobila mogućnost ukratko izložiti kakav kontakt s građanima njeguje na svom području, iznijeti probleme na koje u svojem poslu nailazi, te predložiti konkretne mjere eventualnog poboljšanja.  

Borovec je naglasak u svojoj prezentaciji stavio na neposredni kontakt policije i građana, čijom kvalitetom policija direktno može utjecati na mišljenje javnosti. Temeljem zaključaka brojnih istraživanja relevantnih svjetskih stručnjaka, govorio je pritom o raznim učincima takve vrste kontakta na percepciju policije, istaknuvši kako osjećaj zadovoljstva građana prvenstveno ovisi o postupcima policijskih službenika na mjestu događaja, odnosno, prilikom kontakta. Kao ključne osobine naglasio je njihovu ljubaznost, spremnost na pomoć, pravednost, pozornost prilikom slušanja i voljnost da objasne što se točno događa, napomenuvši kako policija ne može uvijek osigurati ishod koji građani priželjkuju, ali gotovo uvijek je moguće da svojim ponašanjem ostavi dojam pravednosti. Također, istaknuo je  neke manje poznate podatke ne bi li sudionicima sastanka dao novu perspektivu ovog vrlo važnog i kompleksnog dijela policijskog posla. Naveo je tu podatak da negativno iskustvo s policijom 14x snažnije utječe na građane od pozitivnog, da neformalni kontakti pozitivnije utječu na mišljenje javnosti o policiji i na partnerstvo sa zajednicom od formalnih, kao i da su očekivanja građana od policije puno viša kada je kontakt dobrovoljan, a ne nametnut, ali da su tada i razočarenja dublja. Na kraju prezentacije iznio je preporuke za sve one koji rade na tome da mišljenje javnosti o policiji na njihovom području bude pozitivnije.

Sudionici sastanka iz policijskih uprava rekli su kako kvalitetniji kontakti s građanima doprinose pozitivnom dojmu i kvaliteti suradnje građana s policijom, a što  se policiji može višestruko korisno vratiti u operativnom radu.  Istaknuto je i kako zatvaranje policije u urede i automobile smanjuje priliku za pozitivni kontakt s građanima te da tu treba tražiti prostor za poboljšanje. I mada su u svojim izlaganjima, kao najvažniju za ovu temu, primarno isticali ulogu kontakt policajaca, složili su se kako sliku u javnosti ipak stvaraju svi policijski službenici, od operativaca pa do onih na rukovodećim pozicijama.

Konferenciju je zatvorio pomoćnik načelnika Bukvić zaključivši da je na svim razinama nužno razmotriti potrebu ispravljanja nedostataka, a kako bi komunikacija s građanima, prvenstveno neposredna, bila bolja, kako bi bilo što manje primjedbi i kako bi mišljenje javnosti o policiji bilo što pozitivnije.



Pisane vijesti