Foto: MUP
„Nema važnijeg političkog, ljudskog, humanog pitanja, nego što je problem sudbine nestalih osoba. Slažem se sa svima onima koji ovu knjigu tuge i bola smatraju glavnim vodičem za sve nas koji se bavimo i radimo na tome. Nije bilo nijednog sastanka s predstavnicima susjednih država, posebno Republike Srbije u kojima nismo zajedno razgovarali o važnosti, prevažnosti toga pitanja i u kojima nismo svi skupa osjetili tugu i bol rodbine osoba čiju sudbinu ne znamo. Važno je istaći da samo pitanje nestalih jest jedno od najvažnijih političkih pitanja. Svaka osoba bez obzira na nacionalnost, bez obzira na pripadnost nekoj vojnoj formaciji, na vjeru ili bilo koju drugu karakteristiku zaslužuje grob, zaslužuje da obitelj ima mogućnost položiti cvijet. Puni mir će nastupiti onoga trenutka kada se bude znala sudbina i posljednje osobe s popisa nestalih, ne samo u Hrvatskoj, nego i u drugim zemljama“, naglasio je predsjednik RH dr. Ivo Josipović obraćajući se okupljenima na predstavljanju trećeg izdanja "Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske“ tijekom oružanog sukoba od 1991. do 1995. godine upriličenom danas, 18. srpnja u Novinarskom domu u Zgrebu.
Svojom nazočnošću predstavljanje knjige uveličali su Josip Leko, potpredsjednik Hrvatskog sabora, Predrag Matić, ministar branitelja, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić, zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković, saborski zastupnici, zatim predstavnici tijela državne uprave, kao i predstavnici Crvenoga križa, udruga, vjerskih zajednica, međunarodnih udruga, uzvanika i gostiju iz susjednih nam država ovog dijela jugoistočne Europe.Osim Predsjednika RH o važnosti izlaska trećeg izdanja ove knjige govorili su: prim.dr.sc. Nenad Javornik, dr. med., izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa, Barbara Hintermann, voditeljica Operacije Međunarodnog odbora Crvenog križa za Sjevernu Ameriku, Zapadnu, Srednju i Jugoistočnu Europu te Predrag Matić, ministar branitelja.
Prim. Javornik zahvalio je svima koji su sudjelovali i predano radili i na principima Crvenog križa na pronalaženju nestalih osoba svih ovih godina, kao i svima koji su doprinijeli trećem izdanju „Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske“. Barbara Hintermann u svom je pak govoru među inim rekla kako obitelji 2322 osobe navedene u ovom trećem izdanju "Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske" još uvijek ne znaju što se dogodilo s njihovim najmilijima, ili ne mogu doći do njihovih posmrtnih ostataka i dostojanstveno ih sahraniti te nastavila: „Ovo treće izdanje "Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske" rezultat je zajedničkog napora. Srdačno zahvaljujemo Hrvatskom Crvenom križu, te Upravi za zatočene i nestale Ministarstva branitelja Republike Hrvatske na naporu koji su uložili u pripremu i sređivanje podataka za ovu knjigu.“ Poručila je i kako treba nastaviti raditi na potrazi nestalih jer informacije o tome gdje su sahranjeni posmrtni ostaci mnogih nestalih osoba još uvijek nisu dostupne, a da u mrtvačnicama još 900 posmrtnih ostataka čeka identifikaciju, dok još više stotina posmrtnih ostataka tek treba ekshumirati iz poznatih grobnica. Upozorila je da obitelji nestalih osoba nestrpljivo očekuju odgovore i očajnički žele saznati sudbinu svojih voljenih te pozvala vlasti u Zagrebu i Beogradu da pojačaju svoje napore u traženju nestalih osoba. Ministar Matić govoreći u ime Vlade RH kazao je kako je RH, Ministarstvo branitelja svih ovih godina poduzimalo i poduzima niz mjera i aktivnosti u pronalaženju nestalih osoba te riješilo većinu slučajeva, pronašlo i identificiralo preko osamdeset posto zatočenih i nestalih. Iznoseći točne brojčane podatke o mjestima i pronađenim nestalim osobama kazao je kako njegovo ministarstvo surađuje sa svima koji pomažu i rade na pronalaženju nestalih osoba. Spomenuo je i da je Ministarstvo branitelja poduzelo niz mjera i projekata za pomoć obiteljima nestalih branitelja te kako je do sada obilježena 101 grobnica iz Domovinskog rata. Predstavljanje knjige moderirao je pomoćnik ministra branitelja Ivan Grujić.Ministar Matić knjigu je uručio predsjedniku RH Ivi Josipoviću i potpredsjedniku Hrvatskog sabora Josipu Leki.
Valja reći da i treće izdanje ove knjige, ( prvo izdano 2007. , a drugo 2010.) objavljuje ažuriran popis nestalih u Hrvatskoj te zahtjeva za traženje posmrtnih ostataka. Kao takva knjiga će pridonijeti u procesu traženja nestalih, ali i poticati javnosti da se uključe i svojim saznanjima omoguće bržu potragu za njima. Podatci u knjizi objedinjeni su zahvaljujući suradnji Službe traženja Hrvatskog Crvenog križa, Upravi za zatočene i nestale Ministarstva branitelja, a usporedno su objavljene podatke provjerili Međunarodni odbor Crvenog križa, Crveni krst Srbije i Komisija Vlade Republike Srbije za nestala lica. Inače, Međunarodnom odboru Crvenog križa (MOCK) svojevremeno je prijavljen nestanak preko 6.400 osoba u oružanom sukobu koji je trajao od 1991. do 1995. godine na području Hrvatske. Dok je sudbina većine nestalih riješena, brojne obitelji još uvijek žive u bolu i neizvjesnosti, u nemogućnosti ostvarenja svog temeljnog humanitarnog prava - saznati sudbinu svojih najbližih. Danas se u Hrvatskoj još traga za 2 322 nestale osobe. U sukobima u spomenutom razdoblju u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu ukupno su 34.882 osobe prijavljene kao nestale. Obitelji više od 13 tisuća nestalih ljudi i dalje čekaju na odgovore.