Obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima

Foto: PU istarska

Policijska uprava istarska je jučer, u suradnji sa Centrom za građanske inicijative -Poreč i Gradskim društvom - Crveni križ Pula, na Narodnom trgu u Puli obilježila Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima.

Naime, Europska komisija je 18. listopad proglasila Europskim danom za suzbijanje trgovanja ljudima, te se od 2007. godine do danas obilježava diljem Europe i svijeta s primarnim ciljem podizanja svijesti javnosti o tom fenomenu, što predstavlja važan korak u prevenciji trgovanja ljudima.

Građane su policijski službenici PU istarske na info pultu upoznali s problematikom trgovanja ljudima, institucijama, organizacijama i udrugama koje pružaju pomoć, prilikom čega se kroz neposredni dijalog i dijeljenje promotivnih materijala informiralo građane o smjernicama samozaštite i zaštite osoba. Svrha provođenja ove aktivnosti jest senzibiliziranje javnog mnijenja kroz ukazivanje o problematici trgovanja ljudima, njezinim posljedicama i njene prisutnosti u okruženju u kojemu živimo. Trgovanje ljudima zahvaćalo je u proteklom razdoblju Hrvatsku isključivo kao tranzitnu zemlju, no tijekom 2011. godine uočena je promjena tog trenda te se Hrvatska sve više pojavljuje kao zemlja porijekla te krajnjeg odredišta žrtava trgovanja ljudima. Postoji i tzv. siva zona kriminaliteta, za koje statistika ne pokriva sve slučajeve, jer oni nisu prijavljeni niti otkriveni. Stoga je preventivna akcija ovakvog karaktera potrebna baš u trenucima kada se prepoznaje i tek počinje širiti navedena društvena devijacija. Naime, zakasniti u reakciji je slično kao i zakasniti u gašenju požara – kad se požar rasplamsa teško se suzbija, stvara štetu i žrtve koje su se mogle izbjeći.   

Muškarci su najčešće žrtve zbog prisilnog rada, žene zbog prostitucije, a djeca zbog prosjačenja i prodaje obiteljima bez djece. I muškarci i žene i djeca mogu biti žrtve i zbog trgovanja ljudskim organima. Prema procjenama UN-a, u svijetu se svake godine trguje s dva do četiri milijuna ljudi. Osamdeset posto žrtava trgovine ljudima preko međunarodnih granica su žene, a sedamdeset posto tih žena i djevojaka prodano je za seksualno izrabljivanje. Procjenjuje se da godišnji prihod od trgovine ljudima iznosi između sedam i trinaest milijardi dolara.



Pisane vijesti