Ministar Ranko Ostojić na današnjoj konferenciji za medije odbacio je optužbe o nezakonitom postupanju policije o čemu je pisao Večernji list. Nakon izjave ministar je odgovarao i na pitanja novinara, a njegovu izjavu prenosimo u cijelosti.
"Nakon provjere i dostavljenih izvješća od strane policije kao resorni ministar mogu poručiti da potpuno podržavam zakonitu primjenu policijskih ovlasti taktiku postupanja policije u kriminalističkim istraživanjima. Štoviše, kao resorni ministar ne dajem naloge nego dajem podršku i stojim iza policijskog zakonitog rada.
Posebno želim poručiti policiji: u istraživanju najtežih kaznenih djela nastavite tijesno surađivati sa državnim odvjetništvom, koje je sukladno zakonu i ovlašteno davati naloge za provođenje kriminalističkih istraživanja.
Niti jedna medijska hajka ma od koga dolazila na ministra ili na policiju ne smije policajce zaustaviti u primjenama njihovih ovlasti sukladno zakonu ma o kome se radilo.
Dakle, s punom političkom odgovornošću u potpunosti odbacujem sve navode objavljene u Večernjem listu. Niti je policija počinila bilo kakvu nezakonitost, niti sam ja kao ministar imao bilo kakve veze sa operativnim obradama, pa tako i nisam mogao dati bio kakav nalog, a posebno ne politički.
Jednako tako želim reći da kao ministar zadužen za koordinaciju sigurnosnog sustava i kao predsjednik Savjeta za koordinaciju sigurnosno-obavještajnog sustava ne dobivam izvješća o nadzoru od strane Predstojnika ureda Vijeća za nacionalnu sigunost pa tako nisam upoznat sa sadržajem navodnog nadzora o kojem piše „Večernji list“.
Ali znam da prema članku 109 Zakona o sigurnosno obavještajnom sustavu, Ured može samo utvrđivati kršenje Ustava i zakona u sigurnosno-obavještajnima agencijama te o tome izvještava Predsjednika Republike i Predsjednika Vlade.
Uvjeren sam da nikome ne bi palo na pamet da nekome tko obavlja nadzor nad zakonitošću rada sigurnosno obavještajnih agencija da podnosi izvješće o navodnim nezakonitostima o radu policije koja uopće nije u njihovoj nadležnosti za nadziranje.
Naime, za nadzor policije prema zakonu i eventualne sumnje na zlouporabu, nadležan je isključivo Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Želim napomenuti da postoji samo kontrola saborskog Odbora jer nisu prošle promjene Zakona o policiji kojima sam predlagao da se uz parlamentarni osigura i civilni nadzor nad mjerama tajnog prikupljanja podataka policije. Podsjećam da sam u predloženim izmjenama Zakona o policiji tražio da se i izlistavanje telefonskih kontakata regulira s boljom kontrolom radi otklanjanja bilo kakve sumnje na moguću zlouporabu.
Dolaskom na čelo ministarstva zbog brojnih pritužbi koje sam primao kao predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost prvo što sam tražio je bilo da se ustanovi postoji li mogućnosti zlouporaba provjere telefonskih kontakata i uvjerio se da se zbirke o zatraženim izlistima uredno vode kao zbirke podataka i da ne postoji mogućnost da se izbriše bilo koji izdani nalog.
Suprotno raširenom pogovoru da bilo koji policajac može tražiti izliste, u ovom trenutku za to imaju ovlasti 24 policijska službenika na čelu sa šefom kriminalističke policije.
I na kraju, hrvatskoj javnosti želim poručiti da se može udarati na ministra ali to neće i ne smije zaustaviti policiju u provođenju kriminalističkih istraživanja najtežih oblika kriminaliteta. Da budem do kraja otvoren, u borbi protiv mafije. Nemojte me pitati za konkretne obrade jer o njima niti želim niti smijem govoriti."