Foto: PU primorsko-goranska
Svake treće nedjelje u studenom obilježava se Svjetski dan sjećanja na žrtve prometa. Obilježavanje sjećanja na žrtve prometa započelo je 1993. godine u Velikoj Britaniji u organizaciji nevladinih udruga ujedinjenih u Europsku federaciju žrtava prometa (FEVR), a 2005. godine Ujedinjeni narodi donijeli su rezoluciju kojom se pozivaju vlade svih zemalja da na nacionalnoj razini taj dan obilježe treće nedjelje u studenom. U Republici Hrvatskoj nevladine udruge ovaj dan obilježavaju od 2004. godine.
Isto tako, Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje 2011.– 2020., kao jedan od ciljeva ima smanjenje broja smrtno stradalih za 50% u sljedećih deset godina. Ovim bi do 2020. godine broj smrtno stradalih u cestovnom prometu u Republici Hrvatskoj trebao biti manji od pet osoba na svakih 100 000 stanovnika.
Kao i ranijih godina, djelatnici prometne policije Policijske uprave primorsko-goranske, i ove godine uključit će se u obilježavanje Svjetskog dana sjećanja na žrtve prometa. Ovim povodom policijski službenici Službe za sigurnost cestovnog prometa pripremili su prigodan letak, kojim policija nastoji upozoriti i podsjetiti sudionike u prometu kako su prometne nesreće jedan od glavnih uzročnika stradavanja mladih u dobi od 15. do 29. godine života te kako u svijetu svake godine u prometnim nesrećama smrtno strada 1,2 milijuna ljudi, dok ih 50 milijuna bude ozlijeđeno. Nadalje, 90% prometnih nesreća događa se greškom vozača stoga policija ovim letkom nastoji savjetovati i educirati sudionike u prometu, posebice vozače o nekima od čimbenike koji se javljaju kao najčešći uzrok prometnih nesreća (brzina, alkohol, sigurnosni pojas, zaštitna kaciga).
Prometna policija će ovaj letak sudionicima u prometu na području Policijske uprave primorsko-goranske dijeliti 17. studenog uoči obilježavanja te 18. studenog na dan kada se ove godine obilježava Svjetski dan sjećanja na žrtve prometa.
U povodu Svjetskog dana sjećanja na žrtve prometa danas je u dvorani Primorsko-goranske županije održana konferencija za medije u organizaciji Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko-goranske županije i udruge Obitelji osoba stradalih u prometu. Na konferenciji je sudjelovao Boris Skeledžić, voditelj Službe sigurnosti cestovnog prometa u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj i ujedno predsjednik Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko-goranske županije. Iznio je pokazatelje o stanju u prometu na području Županije u prvih deset mjeseci ove i protekle godine. U deset mjeseci ove godine zabilježeno je 8,45% manje prometnih nesreća u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Manji je i broj poginulih i ozlijeđenih u istom razdoblju, tako da je poginulih osoba bilo manje za 25,93%, teško ozlijeđenih za 0,47%, a lakše ozlijeđenih za 15,37%. Nadalje, u spomenutom razdoblju broj prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikla manji je za 10,31% , ali je nažalost u ovim prometnim nesrećama zabilježen porast smrtno stradalih od 12,5% te teško ozlijeđenih od 1,2%, dok je za 19,52% manje osoba koje su lakše ozlijeđene. U prvih deset mjeseci ove godine smrtno su stradala 4 pješaka što je za 33,33% više u odnosu na isto razdoblje kada su smrtno stradala 3 pješaka. Stoga je pješaka, uz vozače mopeda i motocikla, istaknuo kao jednu od najrizičnijih skupina sudionika u prometu i jedan od prioriteta u radu prometne policije. Istaknuo je kako je stradavanje svakog pojedinca tragedija za obitelj i čitavu zajednicu te će policija i u narednom razdoblju svojim svakodnevnim, te preventivno-edukativnim aktivnostima nastojati da takvih situacija bude što manje.
Uz njega su na konferenciji bili i tajnik Županijskog savjeta, Zdravko Lisac, dopredsjednici Livio Hubička i Davor Grotić te predsjednik udruge Obitelji osoba stradalih u prometu, Nebojša Čelica. Svi prisutni suglasili su se kako je nužna suradnja svih institucija i tijela koja se bave problematikom prometa kako bi neželjene posljedice bile što manje.
Aktivnostima povodom Svjetskog dana sjećanja na žrtve prometa policija se pridružuje stalnim i sustavnim naporima čitavog društva u cilju podizanja prometne kulture svih sudionika u prometu radi osvješćivanja opasnosti i smanjenja broja smrtno stradalih i teško ozlijeđenih osoba u prometnim nesrećama.