Pored svih posljedica koje su rezultat krize, u proteklom razdoblju, globalno organizirani međunarodni kriminalitet podriva objektivno moguć i željeni gospodarski rast, usporava demokratske procese i vrlo teško pogađa stanovništvo.
Naglasio je to u svom izlaganju Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova, sudjelujući na sastanku ministara unutarnjih poslova Organizacije za crnomorsku ekonomsku suradnju (BSCE ) koji se u petak 23. studenog održava u Istanbulu.
- Za uspješnu realizaciju novih projekata i ideja, potrebna je sigurnost i stabilnost. Ove izuzetno važne komponente gospodarstva i politike povećanja trgovine i investicija preduvjet su za održivi razvoj u svim regijama. Regija Crnog mora nalazi se u srcu Euroazije koja je mjesto spajanja strateških transportnih i trgovačkih putova i energetskih koridora, a koja ima ogroman potencijal za gospodarski razvoj i rast u mnogim važnim područjima kao što su investicije, energija, trasnport, telekomunikacije, ekologija i turizam. Učinkovitu suradnju u resoru unutarnjih poslova i posebno učinkovitu međunarodnu policijsku suradnju Hrvatska smatra važnim preduvjetom uspjeha u borbi protiv međunarodnog organiziranog kriminaliteta. Zbog toga je izniman značaj suradnje u cilju jačanja zajedničkih pristupa i većih mogućnosti da se osiguraju zajedničke akcije i metode usmjerene prema globalnim izazovima za što je ova Konferencija izvrsna prigoda. Republika Hrvatska izuzetno cijeni ulogu Organizacije za Crnomorsku ekonomsku suradnju u osiguravanju mira, stabilnosti i prosperiteta ne samo u području Crnog mora već i u širem području. Republika Hrvatska i Ministarstvo unutarnjih poslova uvijek, kao i do sada spremno je na suradnju s partnerima i u BSEC regiji u okviru realnih mogućnosti i na temelju konkretnog interesa i projekata - kazao je u obraćanju ministar Ostojić.
Organizaciju za Crnomorsku ekonomsku suradnju utemeljilo je 25. lipnja 1992. godine 11 država (Albanija, Armenija, Azerbejdžan, Bugarska, Gruzija, Grčka, Moldova, Rumunjska, Rusija, Turska i Ukrajina), Organizaciji se 2004. godine pridružila i Srbija. Uz Republiku Hrvatsku u statusu promatrača sudjeluju: Austrija, Bjelarusija, Češka Republika, Egipat, Francuska, Njemačka, Izrael, Italija, Poljska, Slovačka, Tunis i SAD.
Tijekom konferencije ministri unutarnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić i Ruske Federacije, Vladimir Aleksandrovič Kolokoltsev potpisali su Sporazum o suradnji Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Ministarstva unutarnjih poslova Ruske Federacije.
Tijekom konferencije, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić imao je i bilateralne sastanke na marginama BSEC sastanka s ministrom unutarnjih poslova Albanije Florimom Nokom te s domaćinom sastanka, Idrisom Naimom Sahinom, ministrom unutarnjih poslova Turske.