U Berlinu se prethodna dva dana održavala svečanost povodom zatvaranja regionalnog projekta EU IPA 2008 DET ILECU II: "Policijska suradnja - borba protiv organiziranoga kriminala, posebice trgovine opojnim drogama i prevencija terorizma", kojoj je prisustvovalo i izaslanstvo MUP-a RH predvođeno glavnim ravnateljem policije Vladom Dominićem.
Vrijednost ovog regionalnog projekta EU, čije su države korisnice Hrvatska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Makedonija i Srbija, dok su nositelji provedbe bili MUP Savezne Republike Austrije i Savezna kriminalistička policija SR Njemačke, iznosi oko 2,5 milijuna eura. Njegova je provedba započela u veljači 2010. godine, a za nas je jedinstven i po tome što se Hrvatska kroz provedbu profilirala ne samo kao korisnik nego i kao aktivni pružatelj usluga na stručnoj razini. Projekt je proveden kroz 4 komponente, odnosno povećanje strateške i operativne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini između tijela za provedbu zakona i pravosudnih tijela; poboljšanje razmjene, širenja i upotrebe informacija od regionalne i međunarodne važnosti; poboljšanje i ažuriranje metoda zamrzavanja i konfiskacije prihoda stečenih i proizašlih iz djelatnosti organiziranog kriminala/terorizma te jačanje i konsolidaciju Međunarodnih jedinica za koordinaciju redarstvenih vlasti (ILECU).
Na konferenciji su, uz iznimku Srbije, nazočili svi glavni ravnatelji policija država korisnica projekta, a, između ostalih, s nekoliko riječi skupu su se obratili i Jörg Zierke, generalni direktor policije Njemačke i Franz Lang, v.d. glavnog ravnatelja policije Austrije. Sudionici su se usuglasili da je projekt u kojem su provedene 277 projektne aktivnosti, 23 regionalne radionice na kojima je sudjelovalo 1675 policijskih službenika, uspješno okončan te su izrazili želju i spremnost za nastavak jačanja policijske suradnje.
U ime MUP-a RH odrađene projektne aktivnosti prezentirao je Mladen Pemper, voditelj komponente prevencije terorizma, dok je glavni ravnatelj Dominić u svom izlaganju istaknuo kako su sredstvima projekta opremljene kontakt točke u policiji ali i u drugim tijelima državne uprave u RH (Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo financija). One su, nastavio je, omogućile razmjenu podataka sigurnim kanalima, što je osiguralo učinkovitiju međuagencijsku suradnju i bržu razmjenu podataka. Posebno se osvrnuo i na ulogu Hrvatske koja se prometnula u koordinatora i regionalnog savjetnika za pitanja borbe protiv terorizma te je podržao jačanje mreže rukovoditelja ILECU ureda i daljnje jačanje koordiniranoga pristupa u međunarodnoj policijskoj razmjeni podataka temeljenu na ILECU modelu.
Na koncu svečanosti upriličeno je potpisivanje Memoranduma o razumijevanju glede daljnje potpore i razvoja policijske suradnje u JI Europi i suradnje s pravosudnim vlastima prema najboljim praksama i standardima EU kojim je, između ostaloga, iskazana spremnost na daljnje jačanje međunarodne operativne i strateške razmjene podataka usvajanjem Smjernica ILECU buduće generacije, kao i Priručnika tijela za provedbu zakona izrađenih na sastancima šefova ILECU ureda država korisnica.