Na Visokoj policijskoj školi 12. ožujka 2013. učenicama i učenicima Policijske škole „Josip Jović“ po prvi puta predstavljen je rad Mreže žena policijskih službenica u JI Europi (WPON) te „Smjernice za rodnu osjetljivost u policijskoj praksi“ s posebnim osvrtom na privlačenje, odabir i profesionalni razvoj žena u policiji. Prezentaciju su održale policijske službenice Iva Balgač i voditeljica Odjela za izvršenje mjera u Službi za nezakonite migracije Lidija Pentavec, predstavnice u Mreži žena policijskih službenica u JI Europi.
Na samom početku predstavljeno je ustrojavanje regionalne Mreže, od samog nastanka inicijative 2008. godine, pa sve do današnjeg dana . Poseban naglasak stavljen je na dva vrlo važna dokumenta koja je izradila Mreža žena. Prvi dokument je Izvješće o provedenom Istraživanju o statusu i položaju žena policijskih službenica u JI Europi (osam ministarstva unutarnjih poslova ) popraćen preporukama za poboljšanje trenutnog stanja. Spomenuto Izvješće detaljno je prezentirano u listopadu 2010. godine u Zagrebu.
Drugi dokument od iznimne važnosti su Smjernice za rodno osjetljivu policijsku praksu koje je izradila Mreža žena policijskih službenica JI Europe. Smjernice su izrađene temeljem dobivenih rezultata spomenutog istraživanja dobivenih od osam ministarstva unutarnjih poslova iz JI Europe, a sa svrhom utvrđivanja izazova u procesu privlačenja, odabira i profesionalnog razvoja za žene u policijskim službama JI Europe; razvijanja većeg razumijevanja problema s kojima se suočavaju žene u policiji; omogućavanja razmjene informacija o postojećim dobrim praksama iz tog područja te definiranja mjera uz čiju pomoć može biti poboljšana postojeća praksa.
Smjernice su zamišljene kao priručnik za rukovoditelje svih razina u policiji, a posebno za službe koje se bave obrazovanjem, ljudskim resursima i odnosima s javnošću, kao i svim ostalim strukturama unutar ministarstava unutarnjih poslova i policije koje imaju nadležnosti u području novačenja, prijma, odabira i profesionalnog razvoja pripadnika i pripadnica policije.
Smjernice utvrđuju niz konkretnih mjera i predlažu načine za poboljšanje postupanja s u području novačenja, odabira i profesionalnog razvoja, prvenstveno uz korištenja postojećih resursa i bez velikih organizacijskih promjena.
Četiri specifična cilja za postizanje veće osjetljivosti policijskih službi za pitanja rodne ravnopravnosti koje definiraju Smjernice su: privući veći broj kvalificiranih i motiviranih kandidatkinja te omogućiti njihov prijam u sustav policijskog obrazovanja i službu; proces odabira učiniti osjetljivijim na pitanja rodne ravnopravnosti; osnažiti profesionalni razvoj žena u policiji; omogućiti napredovanje žena u karijeri koje nije ograničeno formalnim i neformalnim preprekama. Borba protiv stereotipa, edukacija i uvođenje rodno osjetljive statistike predstavljaju preduvjet za postizanje sva četiri cilja na temelju kojih su struktuirane Smjernice za rodno osjetljivu policijsku praksu.