Foto: MUP
U Ravnateljstvu policije održana je, 18. travnja, svečanost zatvaranja twinning projekta IPA 2009 “Jačanje kapaciteta u području suzbijanja seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece te pružanja pomoći policije ranjivim žrtvama kriminaliteta”.
Projekt s proračunom od 800 tisuća eura, započeo je u rujnu 2011. godine, a provodio se između Ravnateljstva policije Republike Hrvatske i Ujedinjenog Kraljevstva. Cilj projekta je bio jačanje kapaciteta hrvatske policije i pravosudnih tijela u suzbijanju seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece te pružanje pomoći ranjivim žrtvama kriminaliteta.
Glavni ravnatelj policije Vlado Dominić rekao je da je napravljen velik korak u unaprjeđenju sustava prevencije i suzbijanja seksualnog zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja djece te pružanja pomoći ranjivim žrtvama kriminaliteta.
- Isto tako ojačani su policijski i pravosudni kapaciteti te kapaciteti centara za socijalnu skrb u ovom području. Ujedno, projektom su uspostavljeni novi mehanizmi i pravni okviri za poboljšanje zajedničkog postupanja i međusobne suradnje u području zaštite djece žrtva kaznenih djela – rekao je glavni ravnatelj Dominić.
Zaključio je da uspješnim provođenjem projekta hrvatska policija, ali i ostali partneri u projektu dobili su cijeli niz novih alata za profesionalno i učinkovito pružanje pomoći žrtvama ovih kazneni djela te za sustavno poticanje preventivnog djelovanja i međuagencijske suradnje.
Šef odjela za provedbu projekata Delegacije EU-a u Hrvatskoj Luigi Barile naglasio je kako je nužno da Hrvatska usvoji zajednički protokol koji će biti ključno oružje za organizaciju policijske i pravosudne procedure i poboljšanje suradnje nadležnih institucija.
- Ovaj projekt pomogao je prenijeti znanja i iskustva naših stručnjaka na ovom polju na hrvatske institucije. Sad je na njima da nastave razvoj struktura i potrebnih mehanizama - rekao je veleposlanik Velike Britanije David Slinn.
- Broj intervjua koje dijete treba proći nakon zlostavljanja je doista velik. Dijete bi trebalo proći jedan ili u posebnim situacijama dva intervjua, a trenutno prolaze šest ili sedam intervjua i to nije dobro – rekao je Andrew Bailey i napomenuo da nakon ovog projekta djeca mogu očekivati educirane policijske službenike i druge stručnjake koji će im pomoći da lakše prebrode traumu nakon zlostavljanja.
U sklopu projekta razvijen je standardizirani vodič za razmjenu informacija između policijskih službenika i socijalnih radnika, a 45 soba u policijskim prostorijama i upravama opremljeno je posebnim namještajem.
Specifične obuke prošlo je više od 800 stručnjaka koji se bave suzbijanjem seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece kao što su policijski službenici, suci, državni odvjetnici, zdravstveni djelatnici i socijalni radnici.
Između Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva socijalne politike i mladih potpisan je sporazum s ciljem ujednačavanja prakse i zajedničkog postupanja policijskih službenika i socijalnih službenika u predmetima zaštite žrtava.
Provedena je i medijska kampanja osvještavanja javnosti u području suzbijanja seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece te su tiskani i distribuirani letci i brošure. Također je izrađena internetska stranica s ciljem pružanja informacija djeci - žrtvama i ranjivim svjedocima (www.sigurnijiinternet.hr).
- Rezultat kampanje osvještavanja javnosti postigao je široku pokrivenost u novinama, radiju, televiziji i internetskim portalima, kako na regionalnoj tako i na nacionalnoj razini – rekao je Austin Hunter.
Sadržaj medijske kampanje uključivao je informacije o: zaštiti djece na Internetu, uređivanju prostorija za ispitivanje djece, osposobljavanju stručnjaka, prijavljivanju zlostavljanja te se apeliralo na širu zajednicu da pomognu spriječiti zlostavljanje.