Vezano uz provedeno kriminalističko istraživanje koje se odnosi na počinjenje ratne zločine na području Trpinje, Ravnateljstvo policije daje slijedeće priopćenje za javnost:
Slijedim obveza RH koje proizlaze iz zakonskih temelja i obveza preuzetih iz poglavlja 23, te vladine strategije za otkrivanje kaznenih djela ratnih zločina, DORH i Ravnateljstvo policije sačinili su liste nacionalnih i regionalnih prioriteta u otkrivanju ovih kaznenih djela, vodeći se jedino kriterijem izvjesnosti utvrđivanja osnova sumnje neovisno o tome kojim vojno- policijskim strukturama su pripadali mogući osumnjičenjici, niti koje su nacionalnosti žrtve tih kaznenih djela .Upravo na tom tragu, policijski službenici Ravnateljstva policije, Policijske uprave osječko-baranjske i Policijske uprave vukovarsko-srijemske u koordinaciji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Osijeku dovršili su visegodišnje složeno kriminalističko istraživanje nad 12 osoba koje su trenutačno bile dostupne . Tako je provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno postojanje osnova sumnje da su osumnjičeni hrvatski državljani kao pripadnici Teritorijalne obrane Trpinja i milicije tzv. SAO krajine, u razdoblju od rujna do studenoga 1991. na području Trpinje počinili kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika, opisana u člancima 120 i 122 Osnovnog krivičnog zakonika Republike Hrvatske. Tijekom provođenja kriminalističkog istraživanja, a temeljem naloga suca istrage, provedeno je 12 pretraga domova te je pronađeno ilegalno oružje (puška M48, automatska puška M70, ručna bomba M52 i 508 komada streljiva raznog kalibra) i oružje koje je u legalnom posjedu (dva pištolja i dvije lovačke puške).
Zbog potrebe planiranog istodobnog uhićenja više osoba za koje su postojala krim. obavještajna saznanja da bi mogle ilegalno posjedovati i vatreno oružje, s ciljem preveniranja situacija koje bi uvjetovale zakonitu primjenu sredstava prisile , angažiran je dostatan broj policijskih službenika. Sve sudski naložene pretrage provedene su obazrivo i u skladu s odredbama Zakona o kaznenom postupku i pravilima struke. Prilikom uhićenja nisu uporabljena sredstva prisile, a kod provođenja pretraga nije bilo nasilnog otvaranja, niti je bilo primjedbi od strane osumnjičenika i svjedoka.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja devetorica osumnjičenih predana su pritvorskom nadzorniku, trojica su puštena, a Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku podnijeta je kaznena prijava protiv ukupno 15 osoba.