Prevencija nasilja u PU zagrebačkoj kroz projekt „Živim život bez nasilja“

U Zagrebu je održano niz aktivnosti usmjerenih na prevenciju svih oblika nasilja i izgradnju kulture nenasilja kod mlade populacije.

Foto: PU zagrebačka

U sklopu preventivnog projekta „Živim život bez nasilja“, kojeg u Republici Hrvatskoj zajednički provode Ministarstvo unutarnjih poslova i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), u Zagrebu je održano niz aktivnosti usmjerenih na prevenciju svih oblika nasilja i izgradnju kulture nenasilja kod mlade populacije.

Na konferenciji za medije, održanoj u PU zagrebačkoj, u utorak 19. studenoga, istaknuto je da je nasilje u obitelji svaki oblik tjelesnog, psihičkog, spolnog ili ekonomskog nasilja. Njegovi uzroci su različiti, a kreću se od utjecaja tradicije i stereotipa, patrijarhalnog odgoja, kulturoloških različitosti u shvaćanju uloge žene u obitelji i društvu te samih individualnih karakteristika žrtve i počinitelja. O samom problemu i tematici nasilja govorili su predstavnik UNDP-a Krunoslav Katić,predstavnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba TediLušetić, voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije Sandra Veber, voditelj Službe prevencije PU zagrebačke Velimir Tišma i Nikolina Grubišić Požar, voditeljica zagrebačkog Odjela maloljetničke delinkvencije.

U osnovnim školama Izidora Kršnjavoga, Lovre plemenitog Matačića, Dr. IvanaMertza, Ivana Gundulića i Tina Ujevića održane su interaktivne radionice s učenicima 7. razreda, koje su vodili  policijski službenici Ravnateljstva policije, PU zagrebačke i predstavnici nevladine organizacije „Status M“.

U srijedu, 20. studenoga, u  kazalištu „Vidra“ za učenike spomenutih osnovnih škola te Centra za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj održana je kazališna predstava u režiji Zijaha Sokolovića, pod naslovom ''Nasilje - za nasilje nema opravdanja''. Predstava je dio THE/ARTO projekta, odnosno projekta edukacije djece kroz umjetnost. Posjetitelji su se mogli upoznati s različitim oblicima nasilja, njegovim uzrocima i posljedicama, ali i načinima kako reagirati na nasilje, s osnovnom porukom da, bez obzira na sve – za nasilje nema opravdanja. Na predstavi su, među istaknutijim uzvanicima, bili glavni ravnatelj policije,Vlado Dominić, zamjenik načelnika Policijske uprave zagrebačke, Dubravko Teur i dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo „dr. Andrija Štampar“.

Po završetku predstave, posjetitelji su mogli uživati u glazbenom dijelu programa ''Glazbom protiv nasilja'', u kojem su nastupali jazz pijanist Matija Dedić i mladi sastav Apokalipso bend, dok su cijeli program vodili glumac i voditelj Zlatan ZuhrićZuhra te Sandra Veber.



Pisane vijesti