Foto: Pu koprivničko - križevačka
Jučer su u Osnovnoj školi u Koprivničkim Bregima održane preventivne aktivnosti iz nacionalnog projekta „ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA“. Za 35 učenika 7. i 8. razreda škole održana je interaktivna radionica, a upriličile su je policijske službenice za prevenciju Ureda načelnika Maja Vrbek i Tatjana Židov, te predstavnik nevladine organizacije „Status M“, Mihael Mislav Mandir.
S učenicima je razrađena tematika nasilja, obiteljskog i vršnjačkog, nasilja putem modernih elektroničkih medija, koji su mu uzroci i posljedice,te kakvi su zakonski okviri. Ponajviše pažnje je posvećeno senzibilizaciji djece u dijelu prijavljivanja nasilja. Dakle, za nasilje nema opravdanja, svi smo dužni reagirati, „razbijati stereotipe“. Uz aktivnu komunikaciju učenika potom je održan dio radionice „Statusa M“ - „Budi muško, mijenjaj pravila“. Vršnjačke ljubavne veze, ponašanje mladića i djevojaka, bez posesivnosti, ljubomore, međusobno uvažavanje, tolerancija, također rješavanje sukoba na kulturan i civiliziran način, „micanje razlika“ među ljudima, bile su tematske cjeline Mihaela Mislava Mandira, te „Zvonkov kviz“, koji mladim ljudima omogućuje da uvide kako imaju prava, te da se svaka situacija može nenasilno riješiti.
Nakon radionice, u prostoru društvenog doma u Koprivničkim Bregima održana je predstava u režiji glumca, redatelja i dramaturga Zijaha Sokolovića „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“. Nadahnute glumce Ivanu Krizmanić i Marka Makovičića sa zanimanjem su pratili učenici škole, stručni suradnici, predstavnici lokalne zajednice i udruga. Prethodno se gostima obratila koordinatorica školskih preventivnih programa za osnovne škole županije Koprivničko-križevačke Jelena Šimek, te načelnik Policijske uprave koprivničko - križevačke Darko Rep. Istaknuta je činjenica da je riječ o zajedničkom preventivnom projektu Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te da upravo kroz ovakve aktivnosti želimo doprijeti do svih društvenih struktura, educirati i zabaviti se, senzibilizirati djecu, roditelje i javno mnijenje za problematiku obiteljskog i inih oblika nasilja, te zajednički ići ka glavnom cilju – prijavljivanju nasilja, apsolutnoj netoleranciji istog i biti drušvo koje neće posezati za nasilnim modelima rješavanja životnih situacija.