Foto: MUP
Upadom dva taktička tima riječke specijalne policije na katamaran „Adriana“, jučer oko 13.30 sati završila je višesatna talačka kriza ispred Lučke uprave Rijeka. Srećom, iako se sve činilo stvarnim, bila je to završna vježba 4. Međunarodnog tečaja za policijske pregovarače „Pregovori u situaciji otmice broda“, koji se od 25. do 30. svibnja održava u Valbandonu.
Scenarij vježbe
Prema scenariju vježbe, policija u 7.18 sati dobiva dojavu kapetana broda „Novalja“ koji je prometovao na relaciji Zadar – Mali Lošinj, da je brod s osam članova posade otet. Lučka kapetanija pokušava telefonom dobiti nekoga na brodu, ali nitko se ne javlja. Policija šalje patrolni čamac da provjeri o čemu se radi. Kada se čamac približio otetom brodu, otmičar je iz automatskog oružja zapucao prema policijskom čamcu. Brod „Novalja“ nastavlja ploviti prema luci u Rijeci. U 8.45 sati otmičar poziva riječku Lučku kapetaniju i poručuje: „Neka nitko ne prilazi brodu ili će biti problema“.
Operativni i pregovarački stožeri
Ubrzo se u Lučkoj upravi Rijeka ustrojavaju operativni i pregovarački stožeri. U operativnom stožeru bili su predstavnici Lučke uprave, Lučke kapetanije, Jadrolinije, Centra za traganje i spašavanje na moru, Policijske uprave primorsko-goranske, specijalne policije, vatrogasaca i Hrvatskog crvenog križa, a sve pod rukovođenjem šefa stožera Alenka Ribića, pomoćnika zapovjednika Zapovjedništva specijalne policije za operativne zadaće. Drugi pregovarački stožer činili su predstavnici pregovaračkih timovima ATJ Lučko, Specijalne jedinice policije Rijeka, Split i Osijek. U oba stožera cijelu situaciju pratili su i sudionici Međunarodnog seminara iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Njemačke, Slovenije i Srbije.
Pregovarači uspostavljaju prvi poziv s otmičarom i doznaju da se radi o umirovljenom kapetanu Ž.V. koji je sa svojim ljudima preuzeo brod. Ne želi ni sa kim razgovarati osim sa Z. M. Napominje kako je situacija krajnje ozbiljna, da su oni odlučni u svojoj namjeri te da će, ako se itko približi brodu, putnici stradati.
Napeto do samog kraja
U oba stožera užurbano se prikupljanju informacije o otmičaru kao i tko je osoba s kojom on želi razgovarati. Saznaje se da je otmičar 62-godišnji umirovljeni kapetan na čijem je brodu 2003. godine pronađeno 58 kilograma kokaina u Južnoafričkoj Republici te je odslužio kaznu od devet godina zatvora i dobio otkaz u kompaniji.
Nakon više desetaka poziva policijskog pregovarača, saznaju se zahtjevi otmičara, a to je da kompanija plati puštanje četiri člana posade koji su zadržani u Venezueli zbog 20 kilograma kokaina pronađenih na brodu.
Taktički timovi Specijalne policije Rijeka su cijelo vrijeme talačke situacije bili spremni i čekali su zeleno svjetlo. Nakon 4 i pol sata pregovaranja, upadaju u brod, uhićuju otmičara i njegova pomagača te uspješno završavaju kriznu situaciju.
Hrvatska je sigurna turistička zemlja
U oba stožera cijelo vrijeme vladala je velika napetost i bila je potrebna iznimna koncentracija svih prisutnih te dobra koordinacija i suradnja.
Šef operativnog stožera Alenko Ribić je rekao kako je cilj vježbe, koja je provedena u realnim uvjetima, bio educirati sve sudionike kako policija u ovakvim talačkim situacijama djeluje te koja je uloga pojedinih službi.
- Glavna poruka turistima i građanima Republike Hrvatske nakon ove vježbe je da je naša zemlja sigurna turistička zemlja u kojoj su i luke i brodovi sigurni. Specijalna policija je osposobljena za rješavanje svih vrsta talačkih kriza kako na brodovima tako i na drugim prijevoznim sredstvima – rekao je Alenko Ribić.
Zahvalio je Jadroliniji koja im je ustupila brod za vježbu i koja im, kako kaže, uvijek izlazi u susret kako bi se specijalna policija, koja je jedina u RH osposobljena za rješavanje kriznih situacija, mogla uvježbavati po najvišim standardima.
Sudionici vježbe Zapovjedništvo specijalne policije, ATJ Lučko, Specijalna jedinica policije Rijeka, Osijek i Split, taktički, snajperski i pregovarački timovi specijalne policije, PU primorsko-goranska, Jadrolinija, Lučka uprava Rijeka, Lučka kapetanija, vatrogasci, Centar za potrage i spašavanje na moru, Hrvatski crveni križ, predstavnici pregovaračkih timova Austrije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Njemačke, Slovenije i Srbije. |