Foto: Ilustracija
Policijska uprava virovitičko-podravska poziva građane na oprez, s obzirom na sve češću pojavu novih oblika prijevare. Građani starije životne dobi najčešće su žrtve kaznenih djela prijevare. Razlozi su vrlo često odmakla životna dob, samostalno stanovanje te neupućenost i nepažnja. Prevaranti, osim telefonskih razgovora sve češće dolaze i na kućne pragove nudeći razne usluge i pogodnosti. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, puštaju nepoznate osobe u kuću i postaju žrtve prijevara.
U Virovitičko-podravskoj županiji zabilježeni su razni oblici prijevare gdje se prevaranti lažno predstavljaju kao djelatnici centara socijalne skrbi, općina, djelatnici za obnovu kuća, za usluge masaže i pomoć u kući.
Nedavno zabilježen slučaj prijevare koji se dogodio u Virovitici je i lažno predstavljanje u ime djelatnika banke. Naime, ženska osoba koja se lažno predstavila kao djelatnica banke, nazvala je žrtvu na kućni telefon i rekla da provjerava ispravnost novčanica u stranoj valuti te od žrtve zatražila da ako ima takve novčanice da ih stavi u vrećicu i objesi s unutarnje strane ulaznih dvorišnih vrata kako bi ih djelatnica banke mogla preuzeti.
Pored navedenih načina prijevare uvijek postoji mogućnost pojavljivanja i novih oblika prijevare.
U cilju sprječavanja prijevara, građanima (posebice starije životne dobi) savjetujemo:
Posumnjate li u nekoga, a posebice ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, ODMAH obavijestite policiju na broj 192!