Kao jedna od mogućnosti postupanja s oružjem za koje je izdan oružni list za držanje oružja kao uspomene, navedenim Zakonom je predviđeno i trajno onesposobljavanje oružja, koje vrši fizička ili pravna osoba koja ima odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova.
Fizička osoba, koja ne postupi sukladno odredbi navedenog Zakona, bit će kažnjena za prekršaj iznosom od 5 000 do 15 000 kuna. Kao obvezna propisana je i zaštitna mjera oduzimanja oružja i streljiva.
Fizičke osobe koje posjeduju oružje za koje je izdana isprava o oružju, mogu takvo oružje trajno onesposobiti za uporabu kod fizičke ili pravne osobe koja ima odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje djelatnosti popravka i prepravka oružja, o čemu će se izdati potvrda (članak 27. stavak 6. Zakona o oružju).
Troškove onesposobljavanja oružja snosi vlasnik oružja, koji je dužan odjaviti trajno onesposobljeno oružje nadležnom tijelu u roku od osam dana od dana onesposobljavanja, uz predočenje potvrde izdane od pravne ili fizičke osobe koja ima odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje djelatnosti popravka i prepravka oružja, radi poništenja isprave o oružju (članak 27. stavak 7. i 8. Zakona o oružju).
Za podatke o fizičkim ili pravnim osobama koje imaju odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje djelatnosti popravka i prepravka oružja, osobe se mogu obratiti policijskoj upravi/policijskoj postaji prema mjestu prebivališta.