Foto:ilustracija
Dolaskom toplog i sunčanog vremena na našim prometnicama zamjetno je pojačano sudjelovanje u prometu na cestama motociklista i mopedista te biciklista i pješaka. Zbog toga podsjećamo sve sudionike u prometu, a osobito ovu kategoriju da se pridržavaju zakonskih propisa kojima je regulirano njihovo ponašanje prilikom sudjelovanja u prometu, a sve u cilju njihove osobne sigurnosti i sigurnosti drugih sudionika.
Iz iskustva je poznato da u ovakvim vremenskim uvjetima građani radi odlaska na posao, a zbog veće mobilnosti i lakšeg načina parkiranja vozila umjesto osobnih automobila koriste motocikle, mopede i bicikle. Veći broj motocikala i mopeda u prometu na cestama nedvojbeno će doprinijeti povećanju broja prometnih nesreća. U prometnim nesrećama u kojima sudjeluju vozači mopeda i motocikla kao i putnici na tim vozilima u pravilu stradavaju bez obzira jesu li oni ili vozač drugog vozila zbog nepoštivanja prometnih propisa prouzrokovali prometnu nesreću.
Radi zaštite ove najranjivije kategorije sudionika u prometu potreban je pojačan oprez i poštivanje prometnih propisa kod svih sudionika u prometu. Na prvom mjestu potrebno je da vozači poštuju ograničenja brzine i prednost prolaska na raskrižju jer su to i najčešće greške zbog kojih se događaju prometne nesreće. Posebno upozoravamo vozače drugih kategorija motornih vozila da, općenito govoreći, osobitu pozornost obrate na motocikliste, mopediste i bicikliste budući da su im oni zbog svoje veće pokretljivosti i manjih gabarita teže uočljivi. Za vozače motocikala i mopeda potrebno je da oni i putnici na tim vozilima koriste propisane homologirane zaštitne kacige koje u trenutku vožnje moraju biti uredno pričvršćene. Detaljnije podatke o homologacijskim oznakama motociklističkih kaciga možete vidjeti na web stranici PU bjelovarsko-bilogorske.
Tijekom 2014. godine u prometnim nesrećama nije bilo smrtno stradalih vozača i putnika na mopedima i motociklima, čime je u odnosu na 2013. godinu, kada su smrtno su stradala dva vozača mopeda i jedan motociklista, ostvaren pozitivan pomak. Pored toga, broj ozlijeđenih vozača i putnika na mopedima i motociklima povećan je za 16,1%, obzirom da je tijekom 2014. godine 15 sudionika zadobilo teške tjelesne ozljede (12 vozača i 3 putnika), a 21 sudionik lake tjelesne ozljede (20 vozača i 1 putnik), dok je tijekom 2013. godine u prometnim nesrećama stradao 31 vozač i putnik na motociklu i mopedu (10 teške tjelesne ozljede, a 21 lake tjelesne ozljede). Gledajući stradavanje biciklista tijekom 2014. godine smrtno su stradala 2 vozača bicikala, 14 je zadobilo teške, a 27 lake tjelesne ozljede, što je nepovoljnije u odnosu na 2013. godinu kada je smrtno stradao 1 biciklist, 9 su teško, a 20 lako tjelesno ozlijeđeni.
Stoga napominjemo da će policijski službenici Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske u narednom razdoblju provoditi pojačani nadzor ovih kategorija sudionika u prometu i protiv svih koji se ne ponašaju sukladno zakonskim propisima, poduzimati propisane represivne mjere.
Vozačima mopeda i motocikla prije stupanja na prometnice u ovoj sezoni savjetujemo da provjere tehničku ispravnost uređaja na svojim vozilima, da provjere ispravnost svoje opreme i da ju obavezno koriste na propisani način, što kod zaštitne kacige podrazumijeva da ona mora biti homologirana i uredno pričvršćena na glavi za vrijeme vožnje, zatim da prilagode brzinu vožnje uvjetima na cesti, da ne voze slalom između vozila te da na raskrižjima i drugim mjestima na kojima su zaustavljena vozila ne vrše njihovo obilaženje s desne strane. Ovom prilikom posebno podsjećamo i na obvezu vožnje mopeda i motocikala sa upaljenim dnevnim svjetlima tijekom cijele godine, dok za ostale kategorije vozila ova obveza vrijedi samo u razdoblju zimskog računanja vremena.
Za nenošenje ili nepropisno nošenje zaštitne kacige propisana je novčana kazna u iznosu od 1000 kuna. Uz to zakonom je propisano privremeno oduzimanje vozačke dozvole i isključivanje iz prometa vozača motocikala i mopeda te putnika na tim vozilima, ako kod sebe nemaju zaštitne kacige ili ih odbiju nositi na glavi. Zbog vožnje danju bez upaljenih kratkih svjetala propisana je novčana kazna od 300 kuna.
Što se tiče vozača bicikala, podsjećamo na obvezu njihovoga označavanja reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom biciklističkom odjećom prilikom prometovanja noću i danju u uvjetima smanjene vidljivosti, a pješake na obvezu upotrebe izvora svjetlosti ili reflektirajućom materijom priliko kretanja cestom u istim uvjetima.
Skrećemo pozornost i ostalim sudionicima u prometu, a posebice vozačima, na pojačanu prisutnost mopedista, motociklista i biciklista u prometu, te ih pozivamo na pojačan oprez prilikom uključivanja u prometu, pretjecanja, obilaženja, polukružnog okretanja, skretanja, prestrojavanja i zaustavljanja, odnosno na povećanu opasnost oduzimanja prednosti prolaska.