Oprezno: Prevarila muškarca i uzela mu mirovinu

Foto: Ilustracija
 
Policijski službenici PU istarske tragaju za nepoznatom ženskom osobom koja je 28. kolovoza u mjestu Banki kod Poreča iskoristila zdravstveno stanje 65-godišnjeg muškaraca i prevarila ga. Žena je oko 9 sati sama ušla u otključanu kuću te je 65-godišnjaku prodala posteljinu za više stotina kuna. Nakon toga je počela pregledavati kuću, a potom je rekla da joj je loše i da mora otići do kuhinje popiti vode. Muškarac je ostao u drugoj prostoriji, a žena je izašla iz kuće bez da mu se javila, nakon čega je 65-godišnjak primijetio da mu nedostaje nekoliko tisuća kuna.
 
Policija Pu istarske traga za ženskom osobom srednjeg stasa i starosti oko 40 godina koja se udaljila u automobilu s nepoznatim muškarcem. 

Sve učestalije prijevare starijih i nemoćnih osoba

S obzirom da su slučajevi iskorištavanja starijih i nemoćnih osoba učestali, policija upozorava građane na modalitete prijevara i krađa, posebice u privatnim stanovima i obiteljskim kućama. Tom prilikom osobe iskorištavaju njihovo povjerenje te ih dovode u zabludu ili pak iskorištavaju njihovu nepažnju te otuđuju predmete veće vrijednosti.
 
Počinitelji mogu biti muške i ženske osobe, a najčešće se predstavljaju kao: policijski službenik, eminentni stručnjaka (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), ovlašteni akviziter, pripadnik inspekcijskih službi, dostavljač pošiljki, inkasator, porezni inspektor, trgovac ili vlasnik nekretnina ili pokretnina, pripadnik vjerske zajednice i slično. Tako dovode u zabludu oštećenu osobu u pogledu službenog ili društvenog položaja. Također su zabilježeni i slučajevi kada počinitelji oštećene dovode u zabludu u pogledu tjelesnog stradavanja, prikazivanjem tjelesnih nedostataka koji u stvarnosti ne postoje (primjerice nepokretnost, sljepoća, gluhonijemost i slično) ili prikazivanjem materijalnog stradavanja u požarima, paljevinama, poplavama, potresima i slično. Nisu nepoznanica ni primjeri kada počinitelji nude na prodaju predmete manje vrijednosti koje prikazuju kao predmete veće vrijednosti pa dovode u zabludu oštećene glede marke i kvalitete proizvoda. Česti su i slučajevi prodaje "bižuterije" pod zlato – radi se o predmetu koji su počinitelj i žrtva navodno slučajno zajedno pronašli i slično.

Kako bi se zaštitili od ovakve vrste prijevara, savjetujemo sljedeće:

  • kod nenajavljenih posjeta, ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je posjetitelj i što želi
  • za djelatnike raznih tvrtki tražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice
  • vjerodostojnost posjetitelja provjerite bez otvaranja vrata - kroz "špijunku" ili korištenjem sigurnosnog lanca
  • ne nasjedajte na trikove poput nesvjestice ili iznenadne slabosti
  • budite sumnjičavi
  • ako je nepozvana osoba uporna u nakani da uđe u vaš dom, o tome žurno obavijestite policiju ili susjede
  • dojavite na 192 sva opažanja o sumnjivim i nepoznatim osobama.


Pisane vijesti