Svečano dočekani policijski službenici iz operacije TRITON

Nakon 76 dana provedenih na Sredozemnom moru danas u 10 sati brod Hrvatske ratne mornarice "Andrija Mohorovičić" vratio se u matičnu luku Lora u Splitu po sudjelovanju u operaciji EU "Triton 2015". Podsjećamo da je brod s posadom ispraćen u operaciju 30. srpnja ove godine u ratnoj luci Lora.

Svečanom dočeku prisustvovali ministar obrane Ante Kotromanovića, direktor Glavnog stožera OS RH Robert Hranj, zapovjednik HRM-a Predrag Stipannovića, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Nemec, načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar, Marko Srdarević, ovlašten za obavljanje poslova načelnika Policijske uprave splitsko-dalmatinske uz načelnika Sektora za granicu Ivu Babića i Žarka Smajića, načelnika Postaje pomorske policije Splita.

Brod HRM-a "Andrija

Foto: PU splitsko-dalmatinska

Nakon 76 dana provedenih na Sredozemnom moru danas u 10 sati brod Hrvatske ratne mornarice "Andrija Mohorovičić" vratio se u matičnu luku Lora u Splitu po sudjelovanju u operaciji EU "Triton 2015". Podsjećamo da je brod s posadom ispraćen u operaciju 30. srpnja ove godine u ratnoj luci Lora.

Svečanom dočeku prisustvovali ministar obrane Ante Kotromanovića, direktor Glavnog stožera OS RH Robert Hranj, zapovjednik HRM-a Predrag Stipannovića, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Nemec, načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar, te Marko Srdarević, ovlašten za obavljanje poslova načelnika Policijske uprave splitsko-dalmatinske uz načelnika Sektora za granicu Ivu Babića i Žarka Smajića, načelnika Postaje pomorske policije Splita.

Brod HRM-a "Andrija Mohorovičić" (ŠB-73) završio je svoje sudjelovanje u FRONTEX-ovoj operaciji "TRITON 2015" u petak, 30. listopada, pristajanjem u luci Catania.

Pomoćnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Nemec je u svoje osobne ime i u ime podpredsjednika Vlade RH i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića uputio dobrodošlicu policijskim službenicima i vojnicima koji su se vratili iz uspješno obavljene akcije. Pri tom je istaknuo kako u trenutku njihovog upućivanja u akciju nitko nije mogao pretpostaviti razmjere migracijske krize i izbjegličkog vala s kojima se svakodnevno suočava naša zemlja. "Hrvatski policajci zajedno s hrvatskom vojskom, medicinskim službama, Crvenim križem i brojnim volonterima uspješno se nose s velikim brojem nesretnih ljudi, žena i djece koji bježe od rata i traže sigurnost u europskim zemljama. Svi zajedno svoj posao obavljaju na način da pri tome pokazuju izuzetnu humanost. Drage kolegice i kolege, policijske službenice i službenici, pripadnici vojske pokazali ste humano lice Hrvatske i pri tome ste spasili 2516 ljudskih života na čemu Vam čestitam. Budite ponosi na to", naveo je pomoćnik ministra Vladimir Nemec.

Ministar obrane Ante Kotromanović naveo je kako su policajci i vojnici sudjelovanjem u ovoj akciji pokazali visoku razinu spremnosti za izvršenjem svih naloženih zadaća, ali i visoku razinu humanosti. Na tome je svima čestitao i zaželio da se zasluženo posvete svojim obiteljima koje su ih nestrpljivo čekale.

Podsjećamo da je zajedničku operaciju TRITON 2015 uspostavio i koordinirao FRONTEX, Europska agencije za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama država članica Europske unije, a pokrenuta je 1. studenog 2014. na području središnjeg Sredozemlja s ciljem pružanja potpore Talijanskoj Republici u provedbi zadaća zaštite vanjskih granica na moru i spašavanja migranata u tom području.

Republika Hrvatska, kao članica Europske unije, unatoč svojim mnogobrojnim aktivnostima i zadaćama iz nadzora državne granice na dijelu vanjske granice Europske unije za koji je odgovorna, odlučila je dati svoj aktivni doprinos i u ovoj zajedničkoj operaciji. Čak i u jeku migracijske krize nije se dvoumilo u svrsi i opravdanosti sudjelovanja u zajedničkoj operaciji.

Nakon poziva FRONTEX-a, pozitivne odluke Hrvatskog sabora donesene na prijedlog Vlade RH i uz prethodnu suglasnost predsjednice Hrvatske, te provedenih usklađenja planova i termina angažiranja, kao i opsežne i uspješne zajedničke obuke, Hrvatska je od 1. kolovoza do 31. listopada u navedenu operaciju TRITON uključila ophodni brod "Andrija Mohorovičić". Ophodni brod je iz sastava Obalne straže RH, na kojemu je uz pripadnike Obalne straže i odgovarajući liječnički tim, bilo ukrcano i 17 policajki/policajaca  pomorske policije iz PU splitsko-dalmatinske i PU primorsko-goranske u mjesečnim turnusima (prvi tim po pet, a drugi i treći po šest). Zadaća mu je bila provedba zakona na dodijeljenom operativnom području. U Međunarodnom koordinacijskom centru (ICC - International Coordination Centar) u Rimu u operaciji je sudjelovao po jedan policajac – časnik za vezu u turnusu, što su ukupno tri policajca, dok je zaključno u zajedničkoj operaciji  sudjelovalo sveukupno 20 pomorskih policajaca. 

Područje operativnog djelovanja bilo je u morskim vodama južno od Sicilije, odnosno u operativnim zonama Mike1 i Mike 2. Tijekom zajedničke operacije policijski službenici, zajedno s pripadnicima oružanih snaga RH, imali su 12 akcija traganja i spašavanja, pri čemu su spasili ukupno  2516 osoba, od čega 1406 muških osoba, 511 ženskih osoba te 599 djece.

Zbog sudjelovanja u zajedničkoj operaciji TRITON 2015, odnosno u jednoj posebno rizičnoj akciji spašavanja, članovima 1. tima za prekrcaj: Dini Grizelj, Ani Kapetanović, Petru Višić, Davoru Elač i Marinu Nuić, policijskim službenicima PU splitsko-dalmatinske, povodom Dana policije 30. rujna potpredsjednik Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranko Ostojić dodijelio je godišnju nagradu MUP-a za doprinos tijekom spašavanja i zbrinjavanja migranata u Sredozemnom moru.    

U izuzetno složenim uvjetima za postupanje policijski službenici pokazali su veliku požrtvovnost i humanost u spašavanju ljudskih života, posebno u odnosu na postupanje prema ženama i djeci.



Pisane vijesti