Foto: ilustracija
Jučer, 02. svibnja, prijavio je 63-godišnjak sa područja Garešnice da je krajem mjeseca ožujka ove godine, putem elektronske pošte stupio u kontakt sa nepoznatom osobom koja se predstavila kao menadžer jedne tvrtke iz inozemstva te sa njom dogovorio kupnju traktora za kojeg je na ugovoreni račun uplatio dogovoreni iznos u eurima, a kako mu do današnjeg dana traktor nije dostavljen niti je novac vraćen smatra da je prevaren za više tisuća eura.
GRAĐANI OPREZ!
Građani sve češće prijavljuju prijevare putem Interneta, a najčešći oblik cyber kriminala, kao što je i u ovom slučaju, jest kupnja atraktivnih proizvoda po često nerealnim cijenama.
Počinitelji ovakve vrste kaznenih djela preko Interneta nude na prodaju određeni proizvod za koji postoji zainteresiranost većeg broja ljudi kao što su atraktivni modeli mobitela, popularni modeli automobila koji se prodaju po cijeni znatno nižoj od cijene ostalih automobila u istoj kategoriji, brendirani odjevni predmeti i obuća, dresovi poznatih sportaša i sl. Oštećena osoba na zahtjev počinitelja plaća uplatom na tekući račun ili na virtualni račun otvoren u nekoj od sportskih kladionica, s tim da se predmetni proizvod uopće ne dostavi zainteresiranoj osobi ili joj se dostavi bezvrijedan predmet.
Preko portala za oglašavanje počinitelj na portalu kreira profil pri čemu može koristiti identifikacijske podatke stvarne ili izmišljene osobe te preko tako kreiranog profila počinitelj "nudi na prodaju" određeni proizvod.
Jedna od karakteristika ovakvog oblika kriminaliteta je i to da počinitelj traži da se novac uplati u što kraćem vremenskom roku jer postoji mogućnost da željeni artikli budu rasprodani i slično. Na taj način počinitelj u stvari radi pritisak na zainteresiranu osobu koju tako navodi da reagira što prije i bez razmišljanja.
Mjere koje mogu poduzeti u cilju samozaštite:
• oprez prilikom opisane vrste „kupoprodaje“: originalni proizvodi prodaju se na za to predviđenim mjestima (portalima), na točno utvrđeni način (proceduri) i po cijenama koje su adekvatne poslovnoj politici svakog pojedinog branda;
• bez obzira na požurivanje „prodavača“ i njihovo upozorenje da se „može dogoditi da sva roba uskoro bude rasprodana“ – ne žuriti u odluci i pokušati se dodatno raspitati o čemu se tu u stvari radi. Savjet se može potražiti kod prijatelja i poznanika, ali i na otvorenim izvorima na Internetu;
• dogovorite kupoprodaju na pola puta, te podijelite troškove;
Uglavnom savjetujem da se ne kupuje na neviđeno. Možda imate nekog prijatelja, poznanika, rodbinu ili neka netko drugi umjesto vas ode pogledati predmet kupovine kako bi bili sigurni te neka ta osoba vama od povjerenja obavi kupovinu. I tu budite sumnjičavi iako nisu svi prodavatelji prevaranti.