Foto: MUP
U zabočkoj Ulici Matije Gupca ispred Policijske uprave krapinsko-zagorske danas je svečano otkriven spomenik za šestoricu poginulih pripadnika te policijske uprave u Domovinskom ratu: Nikolu Markovinu, Dragutina Ljubića, Tomicu Stubičara, Vladimira Tomašića, Danijela Puheka i Vladu Kolara.
Spomenik su otkrila djeca poginulih policajaca i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Vijence su položile obitelji poginulih policajaca, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u pratnji glavnog ravnatelja policije Nikole Miline i načelnika PU krapinsko-zagorske Darka Cara te krapinsko-zagorski župan Željko Kolar.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je rekao kako mu je neizmjerna čast danas stajati ovdje i dijeliti osjećaj ponosa na naše heroje koji su za obranu domovine dali najveći dar što čovjek može dati – vlastiti život.
"Nikada im se nećemo moći uistinu odužiti, niti dovoljno zahvaliti na svemu što su učinili za Lijepu našu. I baš stoga, njihova žrtva nikad neće i ne smije biti zaboravljena. U trajnoj nam obvezi ostaje cijeniti i na sve buduće generacije prenositi istinu o kolegama koji su istovremeno i stvarali i branili državu", rekao je ministar i dodao kako je to najmanje što možemo učiniti za njihove najmilije - za petero sinova i kćeri palih ratnih heroja.
"Gotovo da nema ratišta na kojem policijski službenici iz Zagorja nisu ostavili svoj trag. I mi danas, strateški razvijajući modernu policiju spremnu odgovoriti svim suvremenim izazovima i prijetnjama, svoja temeljna znanja crpimo upravo od onih koji su se donošenju odluka učili kada je bilo najteže - u Domovinskom ratu", kazao je ministar Davor Božinović i dodao: „Neka nas ovaj spomenik, kao i onaj za 97 policijskih heroja poginulih braneći Vukovar, koji ćemo već sutra otkriti, trajno podsjeća da je uloga hrvatske policije u Domovinskom ratu bila presudna za slobodu koju danas uživamo“. Podsjetio je kako su iz hrvatske policije stasali hrabri i odlučni vojnici, spremni za Hrvatsku dati sve.
U Domovinskom ratu poginuo je 761 pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova, a više od 3600 je ranjeno, dok se njih 27 još uvijek vode kao nestali i zatočeni.
Ratni ministar unutarnjih poslova Ivan Jarnjak prisjetio se ratnih 1990-tih godina kada nije bilo organizirane vojske kao što je to danas.
"Nije bilo ni oružja, ali tu je bila policija i specijalci koje je narod zvao „jake snage MUP-a“. Bilo je puno onih koji su se javljali da idu na ratište, ali nismo imali uvjete ni opremu, ali imali smo veliko srce i domoljublje i bila je velika želja da se obranimo i stvorimo hrvatsku državu", kazao je ratni ministar Jarnjak i dodao kako je najteže bilo javiti obiteljima da je netko poginuo, suočiti se s time i ići na sprovode.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je kazao kako je 11 500 Zagoraca krenulo u obranu domovine na sva ratišta diljem Hrvatske.
"Policija je bila prva oružana sila, a iz policije su nastale gardijske brigade. Najbolji koji su bili na ratištu ostavili su svoje živote, a bez te žrtve ne bi bilo ni samostalne Hrvatske", kazao je župan Željko Kolar.
Svečanost su pjesmom uveličali zbor Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog iz Zaboka i vokalno-instrumentalni sastav Amorose.
Prije otkrivanja spomenika u crkvi svete Jelene Križarice održana je sveta misa za sve poginule policajce u Domovinskom ratu koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan. On je blagoslovio i danas otkriveni spomenik.