Dan otvorenih vrata Policijske akademije i PU primorsko-goranske

Najveće zanimanje učenici su pokazali za opremu i naoružanje specijalne i interventne policije, a sa zanimanjem su razgledali i opremu i uređaje koje u svom radu koristi prometna, granična, pomorska i aerodromska policija te policijski službenici protueksplozijske zaštite i kriminalističke tehnike

Foto: PU primorsko-goranska

Danas je u sportskoj dvorani Centra Zamet u Rijeci, od 10 do 13 sati održan Dan otvorenih vrata Policijske akademije i Policijske uprave primorsko-goranske.

Događanje je organizirano u cilju privlačenja i poticanja što većeg broja zainteresiranih  kandidata za upis kandidata u Program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka u 2018./2019.

U sklopu ovog događanja održana je konferencija za novinare na kojoj su sudjelovali načelnik Policijske uprave primorsko-goranske Tomislav Dizdar, načelnik Policijske akademije Dubravko Novak i voditeljica Policijske škole Josipa Jovića Renata Odeljan

Načelnik Dizdar pozvao je mlade da se prijave na natječaj te školuju za časno i odgovorno zanimanje policajca. Naveo je kako je ovoj Policijskoj upravi potreban veći broj novih djelatnika, primarno zbog pomlađivanja kadra te da policijski posao mladom čovjeku nudi siguran posao i mogućnost napredovanja i nastavka školovanja.

Predstavljajući program obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka načelnik Novak, istaknuo je novine uvedene ove godine, a riječ je o produženom roku za prijavu na natječaj i mogućnosti testiranja po županijama.  Naime, po prvi put prijave na natječaj primat će se do 6. srpnja kako bi se mogli prijaviti i učenici koji ove godine završavaju srednju školu. Ako se iz neke županije javi veći broj kandidata, testiranja kandidata obavit će se na razini županije pa kandidati neće plaćati trošak odlaska u Zagreb. Osvrnuo i na izmijenjene kriterije upisa te pozvao maturante i ostale mlade da se jave na natječaj i pridruže policiji.

Voditeljica Odeljan navela je da se natjecati mogu državljani i državljanke Republike Hrvatske sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, koji na 10. rujna 2018. godine nemaju navršenih 28 godina. Spomenula je da kandidati moraju zadovoljiti psihičku, tjelesnu i zdravstvenu sposobnost, propisanu razinu tjelesne i motoričke sposobnosti, biti dostojni obavljati policijsku službu te da nisu članovi političke stranke.

Polaznici koji uspješno završe program obrazovanja od 12 mjeseci, bit će raspoređeni u ustrojstvenim jedinicama Ministarstva unutarnjih poslova sukladno potrebama službe. Nakon završetka vježbeničkog staža od šest mjeseci, kandidati će potpisati ugovor s MUP-om o obvezi rada u policiji najmanje pet godina.

Potom su sudionici konferencije zajedno s predstavnicima medija pratili događanja u sportskoj dvorani, kojima je nazočilo više od dvjesto učenika četvrtih razreda srednjih škola iz Rijeke, Opatije, Crikvenice, Delnica i Moravica.  U prostoru sportske dvorane policijski službenici Policijske uprave primorsko-goranske demonstrirali su praktična znanja i vještine koje se stječu školovanjem te usavršavaju tijekom rada na raznim policijskim poslovima, a njihove izvedbe popraćene su glasnim pljeskom prisutnih. Tako su „demo timovi“ policijskih službenika interventne i temeljne policije pokazali primjenu policijskih ovlasti, pravilno korištenje i rukovanje vatrenim oružjem te  tehnike borilačkih vještina. Također, demonstriran je rad policijskog psa za otkrivanje eksploziva te uporaba EOD odijela, kojeg koriste policijski službenici koji rade na poslovima protueksplozijske zaštite.

Isto tako, učenicima je omogućena provjera razine tjelesnih i motoričkih sposobnosti potrebnih za upis u Policijsku školu.

Najveće zanimanje učenici su pokazali za opremu i naoružanje specijalne i interventne policije, a sa zanimanjem su razgledali i opremu i uređaje koje u svom radu koristi prometna, granična, pomorska i aerodromska policija te policijski službenici protueksplozijske zaštite i kriminalističke tehnike. Neki od prisutnih tako su po prvi puta mogli izbliza vidjeti uređaje za mjerenje brzine i  provjeru alkoholiziranosti, razne uređaje i detektore metala i sumnjivih predmeta, uređaje namijenjene za otkrivanje krivotvorenih isprava, termovizijsku kameru, opremu za izuzimanje raznih vrsta tragova i drugu opremu koja se koristi prilikom obavljanja očevida. Izložena oprema i tehnika praćena je prigodnim vizualnim prezentacijama policijskih poslova.

Na platou ispred sportske dvorane izložena su policijska vozila: „marica“, presretač, kombi vozilo za očevide i policijski motocikl, a na info-punktu su mogli više saznati o mjerama samozaštite i prevenciji kažnjivih radnji.

Cjelokupan program demonstracije policijskih znanja i vještina, opreme i tehnike srednjoškolci i drugi posjetitelji prihvatili su sa zanimanjem i odobravanjem, pri čemu su posebno naglasili važnost neposrednog kontakta s policijskim službenicima od kojih su „iz prve ruke“ mogli saznati sve što ih je zanimalo o policijskom poslu.

Današnje događanje imalo je za cilj zainteresirati i potaknuti mlade ljude do 28 godine starosti, hrvatske državljane sa završenom srednjom četverogodišnjom školom da za svoj poziv izaberu zanimanje policajca/policajke. Uz to, bila je ovo još jedna prilika za razvijanje međusobnog povjerenja između policije i građana i za bolje upoznavanje s  radom policije.

Svi zainteresirani više informacija o raspisanom Natječaju za zanimanje policajac/policajka u 2017/2018.  mogu pronaći na našoj web stranici, stranici policijskih uprava, na Facebooku Policijske akademije, kao i u nadležnim uredima Zavoda za zapošljavanje.



Pisane vijesti