Foto: MUP RH
Danas 13. travnja je u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova održan sastanak dr.sc. Davora Božinovića, ministra unutarnjih poslova i Sir Juliana Kinga, povjerenika Europske komisije za Sigurnosnu uniju.
Nakon sastanka ministar unutarnjih poslova Božinović rekao je kako ove dvije institucije imaju zajedničko područje rada, odnosno pitanja sigurnosti Unije koje uključuje cijeli niz aktivnosti za podizanje sigurnosti EU i njenih građana, od uvođenja informacijskih sustava, upravljanja granicama, zaštite javnog prostora, borbe protiv radikalizacije.
Ministar i povjerenik su na sastanku razgovarali o implementaciji PNR Direktive (Direktive o prijenosu podataka o putnicima u zračnom prijevozu) u hrvatski pravni sustav. Povjerenik King upoznat je sa činjenicom kako je na jučerašnjoj sjednici Vlade prihvaćen prijedlog zakona o prijenosu i obradi podataka o putnicima u zračnom prometu u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i druga teška kaznena djela (EU) za drugo čitanje u Hrvatskom saboru. Ministar Božinović je rekao: „Očekujemo da će Hrvatski sabor u roku tjedan do dva usvojiti Direktivu koja je važna za našu zajedničku borbu protiv sigurnosnih izazova kao što su terorizam, organizirani kriminal, pranje novca, pristup tvarima za izradu eksplozivnih naprava.“
Povjerenik Sir King je dodao kako je PNR Direktiva primjer kako bolja razmjena informacija pruža konkretnu sigurnosnu korist za sve nas te izrazio zadovoljstvo: „Vrlo mi je drago što sam prepoznao izvrstan rad koje su nadležne institucije već obavile u Republici Hrvatskoj, kako bi napredovale prema punoj provedbi ove važne Direktive.“.
Na temu jačanja suradnje u borbi protiv izazova koji proizlaze iz terorizma, kibernetičkog kriminala i kontinuiranih izazova koji proizlaze iz složenog i organiziranog kriminala, Sir Julian King je istaknuo važnost sastanaka na razini ministarstava, budući da su vlasti država članica u prvom redu suočene s tim izazovima: „Od posebne i od vitalne važnosti je ovakva razmjena informacija između snaga za provedbu zakona diljem EU.“
Kako je za Republiku Hrvatsku posebno važno pitanje učinkovita zaštita vanjske granice, stavljen je naglasak na primjenu novih informacijskih sustava. Važnost primjene novih sustava potvrđuju podaci o primjeni Schengenskog informacijskog sustava kojemu je Hrvatska pristupila u lipnju prošle godine. „Schengenski informacijski sustav je u punoj uporabi sedam mjeseci. U tih sedam mjeseci obavili smo preko 168 milijuna pretraga u sustavu i imali preko 8.000 pogodaka, dakle identificirali smo toliki broj potražnih predmeta, automobila, osoba i drugih stvari koje su sa sigurnosnog aspekta zanimljive.“, rekao je ministar te nastavio: „Republika Hrvatska je turistička zemlja, stoga o važnosti učinkovite primjene PNR-a i drugih informacijskih sustava govori i podatak da Hrvatska ima devet međunarodnih zračnih luka te bilježi kontinuiran porast putnika, osobito u zračnom i cestovnom prometu.“
Pitanje kibernetičke sigurnosti zauzelo je također važno mjesto na održanom sastanku. „Sa svim potencijalima, kapacitetima i onime što radimo šaljemo vrlo jasnu poruku da je Hrvatska na dobrom tragu da ostvari viši standard zaštite svojih građana, ali i da ispuni ono što su strateški ciljevi Vlade RH, odnosno ulazak u Schengenski prostor. Ostajemo pri tome da ćemo biti spremni za Schengenski prostor do kraja ove godine.“ – rekao je ministar Božinović.
O svim ovim pitanjima će se raspravljati na najvišoj razini šefova država i Vlada i na Summitu EU-Zapadni Balkan koji će se održati u svibnju ove godine u Sofiji, kao i na sastanku Berlinskog procesa koji se ove godine u srpnju održava u Londonu.