Osam policijskih službenika MUP-a RH primilo je sinoć, 6. prosinca, u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu nagradu Ponos Hrvatske. Nagrada se dodjeljuje iznimnim i hrabrim pojedincima koji ne mogu okrenuti glavu na drugu stranu, već su spremni žrtvovati i vlastiti život za dobro drugoga. Svjetla pozornice HNK sinoć su bila usmjerena i na naše policijske službenike, policajce koji su obavljajući svoj posao pokazali dobrotu i humanost koja sve nas nadahnjuje.
Dvojica policajca „mekog srca“ iz Policijske postaje Županja Nikola Kajkić i Bono Tomašević nisu mogli ostati hladni na tešku sudbinu Županjke Marije Filips koju ju godinama zlostavljao suprug. U suradnji s Centrom za socijalnu skrb zaključili su da je najbolje da se Marija i njezine dvije malodobne kćerke izdvoje iz obitelji. Spasili su ih od zlostavljača i smjestili u Sigurnu kuću. Intervenirali su i kod gradskih čelnika kako bi im grad dodijelio stan na korištenje. Uz pomoć donatora, obitelji su kupili namještaj i svu potrebnu opremu za jednu kućanstvo. Nesretnoj ženi su pronašli i posao kako bi sama mogla zarađivati i brinuti se za djecu. Zahvaljujući našim policajcima velika srca - dvoje mališana danas odrasta u toplom domu bez nasilja.
- Ponosni smo na sve što smo činili ovih godina kroz redovno obavljanje službe. Ta djela nas na neki način čine onakvima kakvi jesmo. U obitelji Filips događalo se sustavno zlostavljanje. Problem je bio velik, a rješenja nije bilo. Iz dana u dan razgovarali smo s majkom, pokušavali smo pridobiti njezino povjerenje, nagovoriti je da nešto učini – ispričao nam je skromni Nikola Kajkić.
No, Nikola i Bono nagradu Ponos Hrvatske dobili su i prije dvije godine kad su siromašnoj obitelji Đaković iz Cerne izgradili novu kuću. Naime, patrolirajući selom Bono je slučajno provirio u njihovo dvorište. Tamo je zatekao suprugu i invalidnog oca četvero malodobne djece bez posla. Tomašević nije mogao okrenuti glavu na drugu stranu. Sve je ispričao kolegi Kajkiću koji ih je posjetio oko Božića. Ubrzo su krenuli u akciju i obitelj Đaković danas živi u novom domu.
Za ova velika djela naši junaci nikada nisu tražili priznanja i nagrade. Kažu da im je najveća nagrada osmijeh onih kojima su pomogli. Priznaju da im je to i najbolji dokaz da su učinili pravu stvar te poticaj da nastave i dalje pomagati.
Među nagrađenima bili su i policijski službenici iz Policijske postaje Sesvete: Jadranko Certin, Boško Ćenan, Milovan Dakić, Goran Blažević, Kristijan Novoselac i roditelji preminulog Ivana Grbavca. Hrabre policajce vječno će pamtiti cijela Hrvatska, a posebno mladu žrtvu Ivana Grbavca, koji je položio život kako bi građani mogli hodati sigurno ulicama. Policajci su se suprotstavili naoružanom razbojniku koji je imao namjeru opljačkati poslovnicu Raiffeisen banke. Od tragičnog događaja prošlo je sedam mjeseci.
- Osjećam se kako i sama nagrada kaže: ponosno, ispunjeno - velečanstveno. Jedino je teško što našeg kolege nema, ali on je na nebu, ponosan na nas - rekao nam je jedan od Ponosa Hrvatske Boško Ćenan i poručio ostalim kolegama da kroz život i posao idu časno i pošteno te da se policijski posao obavlja s ljubavlju.
Policajcima iz Sesveta ovo nije prva nagrada. Za iznimnu hrabrost i požrtvovnost u spašavanju ljudskih života i imovine prilikom sprječavanja pljačke banke dobili su godišnju nagradu MUP-a te godišnju nagradu Hrvatske udruge banaka.
Nedjeljko Doljanac iz Policijske postaje Valpovo pomogao je 20-godišnjem njemačkom turistu iz Rastatta koji je 24. prosinca 2008. u jedan sat iza ponoći u Bizovcu zabunom izašao iz vlaka, a potom lutajući po mraku upao u jamu sa fekalijama u kojima je izgubio dokumente. Mladić je govorio jedino njemačkim jezikom pa je Doljanac u postaju ubrzo doveo prevoditelja. Nesretni Nijemac je dobio čistu i suhu odjeću kako bi se mogao presvući, a potom je i nahranjen. Nedjeljko Doljanac je, nakon što je doznao za sve nevolje ovog mladića, nazvao njegovu majku da se ne brine te njemačko veleposlanstvo u Zagrebu kako bi mu pripremili dokumente s kojima će se moći vratiti u domovinu. Istodobno, organizirao mu je i noćenje, a na sam Božić smjestio ga je u vlak za Zagreb, nakon što mu je kupio rezervaciju i dao 50 kuna: „Da se nađe ako mu zatreba!“. Zahvaljujući ovom policijskom službeniku 20-godišnji njemački državljanin je za Božić doputovao svojoj obitelji. Ipak, za našeg Nedjeljka ova priča nije bila završena. Kad je saznao u koju jamu je mladić upao, zamolio je vlasnike posjeda da je isprazne. U njoj su pronađeni mladićevi dokumenti i novac, koje je Doljanac oprao, osušio i poslao u njemačko veleposlanstvo.
- Osjećam se ponosno, zadovoljno i sretno što sam učinio jedno dobro djelo. Zna se da je policijski posao spašavanje i pomaganje ljudima. Vodila nas je misao: što da smo mi na njegovom mjestu, negdje u stranoj zemlji, kako bismo se osjećali, od koga bismo zatražili pomoć ako ne od policije – rekao je Doljanac odmah nakon što je primio staklenu statuetu Ponos Hrvatske. Nenad Doljanac je dobio i posebno priznaje od veleposlanika Savezne Republike Njemačke u RH Bernarda Fischera.
Među 24 dobitnika Ponosa Hrvatske bili su i pekar koji je tri puta kažnjen jer mu inspekcija nije vjerovala da siromašnima daruje kruh, građanin koji je nakon smrti bolesne kćerke počeo sakupljati novac za bolnicu, žena iz Sarajeva koja je spasila život dječaka i odgojila ga, ženska ekspedicija na Himalaji, olimpijka Sandra Paović koja je prebrodila teške ozlijede iako su joj liječnici prognozirali da će zauvijek ostati nepokretna. Ponos Hrvatske ove je godine pripala i nedavno preminuloj Silvani Novak koja je u četvrtom mjesecu trudnoće saznala da boluje od leukemije i unatoč savjetu liječnika rodila sina.
Svim nagrađenim herojima zahvalio se predsjednik države Stjepan Mesić.
- Poruka ove akcije je da budemo bolji jer ako smo bolji ljudi, bit će nam i bolja država – rekao je Mesić.
I premijerka Jadranka Kosor poklonila se dobitnicima:
- Vaše srce na dlanu je najveći poklon za Svetog Nikolu i nadam se da će vaša djela biti putokaz za sve tri vlasti u Hrvatskoj – zaključila je premijerka Kosor.
Nagradu Ponos Hrvatske utemeljio je 2005. godine dnevni list 24sata. Naime, uredništvo lista je prepoznalo potrebu da istakne dobrotu, humanost i hrabrost pojedinca koje naše društvo čine svijetom u kakvom želimo živjeti. Tijekom 2008. godine osnovana je udruga Ponos Hrvatske čiji su članovi dobitnici nagrade. Ti su ljudi istinski heroji i Ponos Hrvatske.
Ugledni likovni umjetnik Ivica Propadalo osmislio je staklenu statuetu koju primaju svi dobitnici nagrade. Simbolika srca na dlanu kojeg heroji daruju drugima bliska je svakome tko se u nekoj životnoj situaciji našao u ulozi spasitelja ili žrtve.