Na natjecanju Prvi za Hrvatsku sudjelovalo i 19 policajaca

Svih 19 policijskih službenika završilo je utrku, a najbolji plasman, osmo mjesto, osvojio je pripadnik Interventne jedinice policije Luka Špehar.

Na ovogodišnjem natjecanju za najspremnijeg pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske „Memorijal bojnik Davor Jović – Prvi za Hrvatsku 2018.“, koje se od 7. do 12. svibnja održalo u Vukovarsko-srijemskoj županiji, pobijedio je pripadnik Zapovjedništva specijalnih snaga poručnik fregate Ante Jović.

Stazu dugu 40 kilometara s brojnim preprekama i izazovima drugi je prešao skupnik Antun Sudić, pripadnik Gardijske oklopno-mehanizirane brigade, dok je treći bio pripadnik Središnjice za obavještajno djelovanje narednik Dalibor Vondra.

Na ovogodišnjem natjecanju sudjelovalo je 150 natjecatelja od kojih je 98 pripadnika Hrvatske vojske, među njima i tri žene, 19 pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova te 32 pripadnika oružanih snaga zemalja partnera iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Francuske, Italije, Kosova, Litve, Makedonije, Slovenije, Sjedinjenih Američkih Država, odnosno Nacionalne garde Minnesotte.

Svih 19 policijskih službenika završilo je  utrku, a najbolji plasman, osmo mjesto, osvojio je pripadnik Interventne jedinice policije Luka Špehar.

Uz obitelj pokojnog bojnika Davora Jovića, po kojem ovo natjecanje nosi ime, najbolje natjecatelje su dočekala izaslanstva Ministarstva obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga predvođena izaslanikom predsjednice Republike Hrvatske, načelnikom Glavnog stožera OS RH generalom zbora Mirkom Šundovom, državnim tajnikom Tomislavom Ivićem izaslanikom potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića, pomoćnikom zapovjednika Zapovjedništva interventne policije Gordanom Vlahovićem, gradonačelnikom Vukovara Ivanom Penavom, gradonačelnicom Iloka Marinom Budimir, te brojni gosti, vojni i civilni uzvanici, prijatelji kao i stanovnici Vukovarsko-srijemske županije.

Ovogodišnje natjecanje za najspremnijeg pripadnika OSRH sedmo je u nizu koje se provodi po sadašnjem natjecateljskom konceptu. Prvo takvo natjecanje održano je 1997. u Kninu, pod nazivom "Prvi do Knina, prvi do slobode", a njegov pobjednik bio je bojnik Davor Jović. U znak sjećanja na njega i u ime odavanja priznanja junaku Domovinskog rata, natjecanje od ove godine nosi naziv "Memorijal bojnik Davor Jović – natjecanje Prvi za Hrvatsku".