Foto: MUP
„Važno je zdrave policajce održati zdravima, a jednako je važno i pomoći onima, koji su zbog zahtjevnosti svog poziva, a ne zbog manjkavosti vlastite ličnosti razvili određene tegobe“ – jedan je od zaključaka ministra unutarnjih poslova dr. sc. Davora Božinovića priliko obraćanja na znanstveno-stručnom simpoziju „Novi psihološki pristup u hrvatskoj policiji“ koji se održava danas, 29. studenog na Policijskoj akademiji u Zagrebu.
Simpozij, na kojem su predavači neki od poznatih i vrhunskih stručnjaka iz psihologije, neurologije i neurokirurgije u Hrvatskoj te svjetski poznati policijski službenik koji provodi mindfulness u američkoj policiji, organiziralo je Psihološko savjetovalište Visoke policijske škole osnovano u studenom 2016. koje danas simbolično slavi svoju drugu godišnjicu postojanja. Savjetovalište obuhvaća pružanje psihološke pomoći, edukaciju i znanstveno-istraživački rad, a svojim djelovanjem donijelo je novi proaktivni pristup u brizi za mentalno zdravlje policijskih službenika u Ministarstvo unutarnjih poslova. Posebno je bitno istaknuti Mindfulness trening koji Savjetovalište provodi u sklopu programa „Mindfulness u policiji“, a koji je detaljno predstavljen na današnjem simpoziju. Ovim projektom u hrvatsku je policiju doveden jedan od najsuvremenijih znanstveno dokazanih mentalnih treninga, a Hrvatska je stala uz bok najrazvijenijih zemalja svijeta koje godinama omogućuju provođenje ovog mentalnog treninga svojim policijskim službenicima.
Članovi stručnog tima Savjetovališta u suradnji sa volonterima Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije prvi puta u Hrvatskoj znanstveno su validirali ovaj trening i to na policijskim službenicima VII. Policijske postaje Zagreb koji su prošli ovaj osmotjedni trening za koji su nakon početnog skepticizma imali samo riječi hvale.
Na početku simpozija prikazan je dokumentarni film
(VIDEO) u kojem su polaznici ovog mentalnog treninga, redom policijski službenici VII. Policijske postaje Zagreb, iznijeli svoja iskustva, ali i zaključke nakon provedenog treninga. Nakon početne skepse, koju donosi svaka novina, nakon provedenog treninga zaključili su da je imao vrlo pozitivne učinke na kvalitetu obavljanja njihovih zadaća, ali i kvalitetu njihovog obiteljskog života jer su naučili kontrolirati i smanjiti intenzitet stresa koji osjećaju tijekom obavljanja svojih zadaća, povećala im se mogućnost koncentracije te su naučili kako odvojiti poslovni stres od vremena koje provode izvan posla. Kako je više njih u dokumentarcu navelo „Dosad kao da sam živio na autopilotu.“
Simpoziju su pored ministra unutarnjih poslova dr.sc. Davora Božinovića nazočili i državna tajnica za europske i međunarodne poslove Terezija Gras, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnik Policijske akademije Dubravko Novak, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras, načelnici uprava u Ministarstvu unutarnjih poslova, predstavnici fakulteta i učilišta, stručnjaci s područja psihologije, policijski službenici, studenti te polaznici policijske škole „Josip Jović“.
Simpozij je otvorila utemeljiteljica i voditeljica Psihološkog savjetovališta Visoke policijske škole dr. sc. Ivana Glavina Jelaš koja je vrlo emotivnim obraćanjem zahvalila svim zaslužnima za pokretanje Savjetovališta posebice ministru Božinoviću koji im je pružio bezrezervnu podršku od početka.
„Današnji simpozij jedan je od dokaza kontinuiranog ulaganja u vlastiti boljitak i dobrobit studenata, policijskih službenika, a time i cjelokupni policijski sustav te sam uistinu počašćen sudjelovati na njemu. Ponajprije stoga što će na znanstven i stručan način obraditi iznimno važnu, ali još uvijek nedovoljno isticanu, pozadinsku temu policijskog posla – mentalno zdravlje policijskih službenika. Pritom, naglasak u brizi za mentalno zdravlje policajaca treba biti na prevenciji. Kao sustavu, cilj nam je djelovati ujedinjeno, transparentno i proaktivno u jačanju mentalnih i tjelesnih kapaciteta policijskih službenika, kako bi oni u svom odgovornom, zahtjevnom, a nerijetko i rizičnom poslu održavanja javnog reda, mira i sigurnosti, bili još sposobniji, otporniji i spremniji.“ – istaknuo je u svom obraćanju ministar Božinović te naveo kako je ova tema njemu osobno izrazito važna jer on i njegovi suradnici imaju veliku ambiciju da policijski posao i ovo ministarstvo pretvore ne samo u glavnu operativnu snagu koja osigurava javni red, mir i zaštitu ustavnog poretka RH već da daju maksimalan trud kako bi unaprijedili i njegove znanstvene kapacitete.
Sa ministrom se složio i glavni ravnatelj policije Milina koji je zaključio kako nema zdravlja bez mentalnog zdravlja te je pokretanjem ovog Savjetovališta studentima odnosno policijskim službenicima omogućeno da tijekom studiranja koriste stručnu psihološku pomoć, usvoje i nauče psihološke tehnike savladavanja stresa, kao i tehnike usredotočene svjesnosti i koncentrirane pažnje, uključujući i metode smislenog učenja i razvoja komunikacijskih vještina i timskoga rada, a što je neophodno važno u kontekstu obavljanja zahtjevne profesije policijskog službenika.
Načelnik Policijske akademije Dubravko Novak istaknuo je zahtjevnost policijskog posla čija kvaliteta utječe na sve korisnike sustava, građane. „Stoga ulaganje u mentalno zdravlje policajaca znači brigu i ulaganje u sigurnost svih građana, a Psihološko savjetovalište Visoke policijske škole pravi je simbol stvarnog i konkretnog ulaganja u bolju budućnost naših djelatnika kao i u bolju budućnost općenito.“ zaključio je načelnik Novak te je najavio i skorašnje otvaranje Centra za mentalno zdravlje.
Simpozij se nastavio predavanjem brojnih stručnjaka iz područja psihologije, neurologije i neurokirurgije na temu Mindfulness treninga, a on line predavanjem pridružio im se i Richard Goerling policijski službenik koji provodi mindfulness treninge u američkoj policiji.