Najveći cestovni granični prijelaz Bajakovo prema Republici Srbiji od danas je tehnički još opremljeniji za sprječavanje ilegalnih migracija i trgovanja ljudima. Zahvaljujući financijskoj potpori Kraljevine Velike Britanije i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) počela je realizacija projekta izgradnje tehničkih kapaciteta i povećanja prekogranične suradnje na državnoj granici između Republike Hrvatske i Republike Srbije.
Svečanom otvorenju ovoga projekta na graničnom prijelazu Bajakovo danas, 29. ožujka 2007. godine, bili su nazočni zamjenici ravnatelja policija Republike Hrvatske, Jakob Bukvić i policije Republike Srbije, Mladen Kuribak, veleposlanik Kraljevine Velike Britanije u Beogradu, Stephen Wordsworth, zamjenik veleposlanika kraljevine Velike Britanije u Zagrebu, David Hunt, te šef misije Međunarodne organizacije za migracije Gregoire Goodstein.
Ističući razloge zbog kojih je Međunarodna organizacija za migracije odlučila poduprijeti ovaj projekt, Goodstein je istaknuo kako je ovo učinkovit način sprječavanja nezakonitih migracija, osobito trgovanja ljudima, jer uređaji koji su predani na korištenje srbijanskoj i hrvatskoj policiji pomoću otkucaja srca omogućuju otkrivanje osoba koje se krijumčare u teretnim ili drugim vozilima.
Dodao je kako je riječ o projektu od velikog značaja za obje policije, jer će se njime osigurati nabavka opreme visoke tehnologije za dvije mobilne jedinice, te osigurati bolji nadzor granice i jačati prekogranična suradnja.
Veleposlanik Kraljevine Velike Britanije u Republici Srbiji, njegova ekselencija Stephen Wordsworth podsjetio je kako je prostor graničnog prijelaza Bajakovo, nažalost, u nedavnoj prošlosti bio mjestom tragičnih sukoba, ali se sada, zahvaljujući svakodnevnom poboljšanju suradnje dviju policija, pretvara u jedan od najvažnijih točaka za nadzor sigurnosti prometa između europskog Istoka i Zapada.
David Hunt, zamjenik Veleposlanika Kraljevine Velike Britanije u Hrvatskoj istaknuo je da je učinkovito upravljanje granicom važno za sigurnost i suverenitet svake zemlje. Jedan od preduvjeta za ulazak u EU je moderno upravljanje granicama, što podrazumijeva dobru opremljenost i suradnju graničnih policija susjednih zemalja.
Zamjenik generalnog direktora policije MUP Republike Srbije, Mladen Kuribak zahvalio se Velikoj Britaniji i Međunarodnoj organizaciji za migracije na sudjelovanju u ovom projektu, te istaknuo sve bolju suradnju srbijanske i hrvatske policije. Vjeruje da će donirana oprema pomoći u jačanju kapaciteta granične policije, te omogućiti učinkovit nadzor državne granice Republike Srbije i Hrvatske.
Zamjenik ravnatelja policije MUP RH, Jakob Bukvić istaknuo je da je ovo samo jedan od niza projekata koje hrvatska policija provodi u suradnji s europskim partnerima, kako bi što prije ostvarila standarde koje u procesu pridruživanja od Republike Hrvatske traži Europska unija.
Intenziviranje suradnje na svim razinama posljednjih je godina znatno pojačano, što pridonosi ukupnoj sigurnosti, ali i učinkovitom sprječavanju svih oblika kriminala na europskom jugoistoku. Istaknuo je kako je nova oprema, uz nedavno uvođenje nacionalnog informacijskog sustava za upravljanje državnom granicom na prijelazu Bajakovo temelj za ostvarivanje Schengenskih standarda na granicama Republike Hrvatske.
Preuzimajući nove uređaje, načelnici Uprava za granicu Dušan Zlokas u ime srbijanske policije i Nikola Milina u ime granične policije MUP RH istaknuli su zadovoljstvo provođenjem ovog projekta, tijekom kojeg su za rukovanje novim uređajima već osposobljeni pripadnici mobilnih jedinica granične policije dviju zemalja.
Ukupna vrijednost projekta je oko tri milijuna kuna, a podijeljen je u dvije komponente od kojih jedna obuhvaća tehničko opremanje mobilnih jedinica, a druga zajedničku obuku policijskih službenika s ciljem učinkovitije borbe protiv prekograničnog organiziranog kriminala i ilegalnih migracija.