Uz predsjednicu Vlade RH Jadranku Kosor obilježavanju 19. obljetnice Akcije „Plitvice“ i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića nazočili su i brojni visoki državni dužnosnici: izaslanik Predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika OS RH general zbora Josip Lucić, izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ivan Jarnjak, ministri MUP-a Tomislav Karamarko, MOBMS–a Tomislav Ivić, MORH-a Branko Vukelić, potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva Darko Milinović.
Među okupljenima na Plitvicama, mjestu stradanja Josipa Jovića, prve žrtve Domovinskoga rata bili su tradicionalno i članovi obitelji Josipa Jovića, saborski zastupnici, predstavnici županijskih i lokalnih vlasti županija Ličko-senjske i Splitsko-dalmatinske, predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata: Udruge ATJ Lučko, Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata, Udruge Tigar 90/91 Rakitje, Udruge prvi hrvatski redarstvenik kao i brojni dužnosnici MUP-a, MORH-a te mještani Rakovice, Plitvica i okolnih mjesta.
Tomislav Karamarko, ministar unutarnjih poslova u svome obraćanju okupljenima je rekao kako su Plitvička jezera osim poznatog svjetskog turističkog mjesta postala mjesto stradanja, mjesto povijesti i stvaranja suverene i slobodne naše Hrvatske te istaknuo između ostaloga spominjući djelo Josipa Jovića i hrvatskih branitelja: „Josip je po svome činu bio jedan i jedinstven. Za sve koji su ga poznavali, za njegove najbliže, za njegovu majku i obitelj posebice. Ali bilo je takvih mladića, takvih Josipa u našoj povijesti, moralo ih je biti jer bez njih ne bi bilo ni današnje Hrvatske. Njih nije trebalo pozivati, nije ih trebalo tražiti po nepoznatim adresama, bili su prvi koji su stali i dragovoljno se odazvali uzvišenom zovu obrane svoga doma i domovine. Znali su svi naši mladići da nema domovine bez žrtve, bez junaka, bez stradanja. Pokazalo se to tijekom cijelog Domovinskog rata. Josip Jović i tisuće naših dragovoljaca i branitelja odupro se agresiji vraćajući red, mir i braneći svoju zemlju. Odano, odlučno i duboko domoljublje Josipa Jovića i svih naših branitelja svima nama, ali i naraštajima iz nas neka ostanu i budu uzornom i trajnom vrijednošću.“
Naglašavajući važnu ulogu Ministarstva unutarnjih poslova u izgradnji suvremene, današnje Hrvatske Karamarko je poručio: „Unatoč prepreka koje joj se postavljaju Hrvatska će ući u savez europskih zemalja, mjesto kojem je u povijesti pripadala, mjesto koje je njezin mentalitetni i duhovni prostor, kojem će se zapravo vratiti. Ono što je posebno nama u MUP-u trajna briga jest briga za mir i sigurnost svih naših građana. Borba protiv svih oblika kriminaliteta, a posebno organiziranog i korupcije zauzima mjesto naše najvjerodostojnije obaveze.“
Sjećajući se tog „Krvavog Uskrsa 1991.“, žrtve Josipa Jovića i svih branitelja tijekom Domovinskog rata okupljenima su se još prigodnim govorima obratili Marko Lukić, zapovjednik Akcije „Plitvice“, načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Josip Lucić, ministar obrane Branko Vukelić, potpredsjednik Hrvatskoga sabora Ivan Jarnjak te ministar MOBMS-a Tomislav Ivić.
Na kraju komemoracije riječi i molitve za poginulog Josipa Jovića i sve hrvatske branitelje izrekao je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac.
Na komemoraciji su sudjelovali i ultra-maratonci u organizaciji Udruge specijalne jedinice policije „Grom“ koji su u spomen na Josipa Jovića pretrčali 97 kilometara od Karlovca do Plitvica. Stigli su i konjanici, branitelji i njihova djeca iz Ogulina i Karlovca prešavši 75 kilometara od Ogulina do Plitvica.