Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća državnih i drugih izaslanstava podno spomen - obilježja te komemorativnim skupom obilježena je 19. obljetnica ubojstva dvanaestorice pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci. Njih su pripadnici srpskih paravojnih postrojbi mučki ubili iz zasjede, potom masakrirali 2. svibnja 1991. u Borovu Selu, današnjem Borovu, nakon što su došli izbaviti dvojicu svojih kolega, koje su tijekom redovite ophodnje u noći sa 1. na 2. svibnja zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi.
Toga dana, ubijeni su redarstvenici: Stipan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968) i Mladen Čatić (1971.). Ranjen je 21 policajac.
Svečanost odavanja počasti poginulim redarstvenicima započela je mimohodom Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata od ulaza u Borovo do Spomen-obilježja poginulih redarstvenika, gdje su vijence položili i svijeće zapalili roditelji i članovi obitelji poginulih redarstvenika te izaslanstva: Ureda predsjednika RH, Hrvatskog sabora i Vlade RH, predvođeno predsjednicima Ivom Josipovićem, Lukom Bebićem i Jadrankom Kosor; Ravnateljstva policije predvođeno zamjenikom glavnog ravnatelja policije Draženom Vitezom, županije Vukovarsko –srijemske predvođeno županom Božom Galićem, Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog predvođeno predsjednikom udruge Stipom Šeremetom te Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata predvođeno dopredsjednikom udruge Stevom Culejom.
Događaju su nazočili i brojni visoki državni dužnosnici: potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić, ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković.
U prigodnom govoru okupljenom komemorativnom skupu predsjednik RH Ivo Josipović kazao je kako su 12 redarstvenika postali simbol pravednog obrambenog rata koji je Hrvatska vodila dok su policijske postaje i policajci bili prve žrtve agresije na Hrvatsku. Postrojbe MUP-a bile su jezgra stvaranja Zbora narodne garde, a kasnije Hrvatske vojske - istaknuo je pozvavši pravnu državu da kazni odgovorne za zločin u Borovu. Nema mira i prave pomirbe bez kažnjavanja onih koji su počinili zločin, zaključio je predsjednik Josipović dodajući kako je Hrvatska danas stabilna demokratska država za što velika zasluga pripada i policiji.
- Ovdje na obali Dunava počela se braniti Hrvatska i njezine institucije - u svome govoru istaknuo je predsjednik Sabora Luka Bebić, izrazivši zahvalnost svim hrvatskim braniteljima za stvaranje neovisne i suverene države.
Predsjednica Vlade Jadranka Kosor pozvala je sve nadležne institucije na maksimalan trud kako bi se otkrili i kaznili krivci za ubojstva 12 redarstvenika.
- Ovdje je danas i ministar Karamarko i znam da on zna raditi svoj posao, ali pozivam i sve ostale da učine sve kako bi krivci odgovarali za ovaj zločin - kazala je Kosor dodajući kako je trajna obveza svih hrvatskih naraštaja da nikada ne zaborave 12-toricu redarstvenika.
- Domovinski rat je bio pravedan, obrambeni i osloboditeljski u kojem smo imali pravo braniti svoju zemlju, prijatelje, domovinu kao i svoj dom i budućnost svoje i naše djece. To nitko nema pravo zaboraviti i moramo se odupirati svim pokušajima da se novija hrvatska povijest revidira - rekla je Kosor.
Tom prigodom ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko je istaknuo kako je iskreno domoljublje dvanaestorice poginulih redarstvenika u akciji spašavanja svojih zarobljenih kolega postalo primjer odvažnosti, nadahnuće svim hrvatskim redarstvenicima i braniteljima tijekom cijelog Domovinskog rata u obrani slobode, u stvaranju neovisne hrvatske države.
-Stradanje ovih ponajboljih slavonskih, hrvatskih sinova kao i svih znanih i neznanih hrvatskih branitelja, nikada ne smijemo zaboraviti. Oni su trajni zalog i opomena svima nama koji danas živimo u demokratskoj suverenoj hrvatskoj državi, a koje zasigurno ne bi bilo bez njihove žrtve da za ideale dobra, mira, slobode pojedinca i naroda treba živjeti, ali i trpjeti - rekao je Karamarko. Karamarko je potom naglasio kako sadašnji i budući naraštaji u Hrvatskoj moraju usvajati znanja o herojima i junacima Domovinskog rata te znati cijeniti i čuvati istinu o Domovinskome ratu jer: - Oni pojedinci i narodi koji ne znaju i ne cijene svoju prošlost, ne mogu na sigurnim temeljima graditi ni svoju sadašnjost, niti svoju budućnost - zaključio je Karamarko. Isto tako naglasio je kako se pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova, odajući danas počast u Borovu dvanaestorici hrvatskih redarstvenika i heroja, s ponosom sjećaju činjenice kako su se upravo iz snaga MUP-a tih ranih devedesetih razvile hrvatske Oružane snage, pobjednička vojska u Domovinskome ratu.
Predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije Stipo Šeremet i dopredsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Stevo Culej pozvali su državne institucije na pronalazak i kažnjavanje odgovornih za zločin u Borovu.
Riječju utjehe i molitvom okupljenom komemorativnom skupu obratio se vojni ordinarij, msgr. Juraj Jezerinac koji je u vinkovačkoj Župnoj crkvi Sv. Euzebija i Poliona predvodio i misu zadušnicu za poginule redarstvenike. Nakon svete mise na stadionu nogometnog kluba "Cibalia" zamjenik glavnog ravnatelja policije Dražen Vitez otvorio je " Memorijal dvanaest redarstvenika " koji se sastojao od niza sportskih natjecanja među kojima je i dvanaest atletskih utrka - svaka u spomen na jednog ubijenog policajaca.