Sigurna turistička sezona 2010.

Dolaskom stranih policajaca u policijske uprave na hrvatskoj obali započeo je MUP-ov projekt „Sigurna turistička sezona“. Projekt se provodi od 2006. godine kada je pokrenuta inicijativa suradnje hrvatske policije s policijama drugih europskih država čiji građani čine najbrojnije goste na Jadranu. Tijekom ove turističke sezone mađarski i poljski policijski službenici radit će u PU zadarskoj, austrijski i njemački u PU istarskoj, francuski u PU dubrovačko-neretvanskoj, bavarski u PU primorsko-goranskoj, češki u PU splitsko-dalmatinskoj i šibensko-kninskoj te slovački policijski službenici u PU splitsko-dalmatinskoj i PU primorsko–goranskoj, dok će predstavnici Generalnog tajništva Interpola ove sezone svoje sjedište imati u PU dubrovačko-neretvanskoj.

Od Mađarske do devet zemalja Europe

Nakon što su 2006. godine u Policijskoj upravi zadarskoj boravila dva mađarska policajaca, reakcije domaće i strane javnosti bile su izuzetno pozitivne. Iduće 2007. godine za vrijeme turističke sezone u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj boravili su policijski službenici iz Republike Austrije, u PU dubrovačko-neretvanskoj policajci iz Francuske, dok su na zadarskom području ponovni bili policijski službenici iz Republike Mađarske. Osnovni kriterij za odabir područja na kojima će biti angažirani strani policijski timovi, bio je broj inozemnih gostiju iz tih zemalja. Tako je te godine u Hrvatskoj boravilo 14 stranih policijskih službenika.

U svibnju 2008. godine na konferenciji čelnika policija u Opatiji potpisani su Memorandumi o razumijevanju sa Republikom Mađarskom, Austrijom, Češkom, Slovačkom i Republikom Francuskom. Na Jadranskoj je obali tog ljeta boravilo ukupno 40 stranih policajaca.

Na četvrtoj konferenciji uoči turističke sezone u Opatiji 2009. godine potpisano je sedam Memoranduma o razumijevanju, odnosno zemljama koje već sudjeluju u projektu, priključila se SR Njemačka, a vrijednost ovog projekta prepoznalo je i Generalno tajništvo Interpola. Ukupno se radilo o 51 policijskom službeniku.

Ove godine, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Vlade RH Jadranke Kosor, održana je peta Konferencija čelnika policija uoči turističke sezone kojoj su prisustvovali predstavnici policija iz devet zemalja te predstavnici Interpola. Potpisani su Memorandumi o suradnji na temelju kojih će tijekom ovogodišnje turističke sezone u Hrvatskoj boraviti i raditi policijski službenici iz Austrije, Češke, Francuske, Mađarske, Poljske, Slovačke, Njemačke te predstavnici Generalnog tajništva Interpola.   

Što strani policajci rade?

Strani policijski službenici posao obavljaju u odori bez naoružanja u zajedničkim ophodnjama s hrvatskim kontakt-policajcima. To se pokazalo kao najbolji način ostvarivanja neposrednog kontakta s našim gostima te su ujedno i promocija Republike Hrvatske kao sigurne zemlje. Rezultat toga je ugodan i siguran boravak te subjektivan osjećaj sigurnosti svakog pojedinog gosta.
 

Projekt jedinstven u svijetu

Interpol, čiji su se službenici u projekt aktivno uključili 2009. godine, projekt „Sigurna turistička sezona“ prepoznao je kao „model-projekt“ kojeg će preporučiti svojim državama članicama koje su značajne turističke destinacije.

Interpol daje operativnu i informacijsku podršku mješovitim policijskim ophodnjama duž Jadranske obale. Tako policijski službenici na terenu mogu provjeriti sve podatke u bazama Interpola što je vrlo značajno u kontaktu sa strancima.



Stranica