Foto: MUP
Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko i direktor Europola Rob Wainwright potpisali su danas u Opatiji Memorandum o suglasnosti o uspostavi sigurne komunikacijske linije.
Na potpisivanju su prisustvovali još i šef Europolovog Ureda Brian Dolanld, dok su izaslanstvo MUP-a predstavljali: glavni ravnatelj policije Oliver Grbić, zamjenik glavnog ravnatelja Milijan Brkić, ravnatelj Uprave za europske integracije i međunarodne odnose Filip Dragović, tajnik Kabineta ministra Dubravko Novak i drugi.
Direktor Europola Rob Wainwright potpisivanje Memoranduma je ocijenio kao vrlo važan daljnji korak u jačanju operativne suradnje Republike Hrvatske.
- Europol ima više od 600 eksperata za organizirani kriminal i terorizam te baze podataka s osjetljivim podacima u kojima se nadziru najopasnije organizirane kriminalne skupine u Europi.
Najviše koristi imamo od snažne operativne povezanosti s policijskim tijelima u Europi. U posljednjih pet godina ostvarili smo izuzetnu suradnju s tijelima iz Hrvatske. Za nas iz Europola Hrvatska je već članica Europske unije jer unutar Europola svakodnevno imamo koristi od Hrvatske – rekao je prvi čovjek Europola Wainwright.
Prošle je godine razina podataka u operativnoj suradnji sa Hrvatskom narasla gotovo četiri puta, što je Rob Wainwright ocijenio kao rezultat osobnog angažmana ministra Karamarka i glavnog ravnatelja policije Olivera Grbića.
- Danas smo zajednički usuglasili naše prioritete koji se prvenstveno odnose na suzbijanje islamističkog terorizma i organiziranog kriminaliteta u regiji. Da bismo ostvarili naše zajedničke prioritete, odlučili smo se potpisati vrlo važan sporazum o uspostavljanju sigurne linije koja će povezivati baze podataka između Hrvatske i Europola. Danas sam vidio snažnu politička i operativnu volju da se suzbije organizirani kriminal u regiji. Europolu je posebno drago da može pružiti podršku u ovoj značajnoj borbi – zaključio je ravnatelj Wainwright.
Ministar Tomislav Karamarko izrazio je zadovoljstvo potpisanim sporazumom i ocijenio kako je suradnja RH i Europola u zadnje četiri godine vrlo kvalitetna i plodonosna.
- Pričali smo i o problemu naše regije – organiziranom kriminalu i terorizmu kao mogućoj ugrozi ne samo za regiju nego i cijelu Europu. Danas potpisani Memorandum nas približava još jedan korak bliže europskim integracijama. Hrvatska u ovom segmentu već definitivno jest dio Europske unije – rekao je ministar Karamarko.
Organizirani kriminal utječe na sve zemlje u Europi, a u ovoj regiji još uvijek vodimo veliku borbu kako protiv organiziranog kriminaliteta tako i protiv terorizma, rekao je ravnatelj Europola
Rob Wainwright i dao punu podršku inicijativi srbijanskog ministra unutarnjih poslova
Ivice Dačića i ministra
Tomislava Karamarka o intenziviranju operativne suradnje između dviju zemalja.
- Europol promovira maksimalnu operativnu suradnju i ministru Karamarku sam ponudio svu raspoloživu pomoć Europola kroz informacijsku mrežu i specijaliste analitičare. U regiji već postoje institucijski dogovori i vrijeme je da se poduzmu i operativne aktivnosti. Siguran sam da će na temelju ovih zajedničkih inicijativa biti i rezultata – zaključio je na kraju ravnatelj Europola.
O Europolu
Europol je osnovan potpisivanjem Ugovora o Europskoj uniji u Maastrichtu 1992. godine. Cilj Europola je unaprjeđenje učinkovitosti i suradnje između nadležnih tijela zemalja članica u prevenciji u suzbijanju organiziranog kriminaliteta i terorizma, te svih drugih oblika ozbiljnog kriminaliteta koji zahvaća dvije ili više zemalja članica. Od 1. siječnja 2010. godine Europol postaje agencija Europske unije, te mu se mandat proširuje na sve oblike ozbiljnog međunarodnog kriminaliteta. Sjedište Europola je u Den Haagu.
Republika Hrvatska i Europol
Republika Hrvatska je s Europolom zaključila Sporazum o operativnoj strateškoj suradnji 13. siječnja 2006. godine, a Sporazum je stupio na snagu 16. kolovoza iste godine. Temeljem sporazuma u Ravnateljstvu policije MUP-a RH ustrojena je Nacionalna kontakt točka za ostvarivanje suradnje s Europolom. Od 1. ožujka 2008. godine u Europolu djeluje Ured časnika za vezu Republike Hrvatske.
Jedinstvene usluge
Kako bi svojim partnerima pružili jasniji uvid u kaznene probleme s kojima se suočavaju, Europol izrađuje redovne procjene koje pružaju iscrpnu analizu te predviđanje kriminala i terorizma u Europskoj uniji. Europska procjena prijetnje od organiziranog kriminala (OCTA) identificira i procjenjuje nove prijetnje. OCTA opisuje strukturu skupina koje se bave organiziranim kriminalom te način na koji one djeluju kao i glavne oblike kriminala koji pogađa Europsku uniju. Izvješće o situaciji terorizma i trendova u EU (TE-SAT), koje se objavljuje jednom godišnje, pruža detaljan prikaz stanja terorizma u EU-u.
Stranica