Slavonski Brod deveti je grad u RH u kojem je u subotu, 08. prosinca, predstavljena akcija „Manje oružja-manje tragedija“ koju zajednički provode Ministarstvo unutarnjih poslova i Program Ujedinjenih naroda za razvoj u RH.
Slavonski Brod deveti je grad u RH u kojem je u subotu, 08. prosinca, predstavljena akcija „Manje oružja-manje tragedija“ koju zajednički provode Ministarstvo unutarnjih poslova i Program Ujedinjenih naroda za razvoj u RH. Usprkos lošem vremenu i kiši akciji su na središnjem brodskom Trgu Ivane Brlić Mažuranić svoju podršku dali predstavnici lokalne vlasti, Grada i Županije, Policijske uprave brodsko-posavske, lokalnih udruga branitelja, sportski djelatnici NK Marsonia, te brojni glazbeni izvođači.
Kao i u svim dosadašnjim gradovima tijekom trajanja programa predstavnici policijske uprave, MUP-a i UNDP-a, udruge branitelja i udruge umirovljenika MUP-a građanima su na Info punktovima dijelili promotivne materijale i davali informacije vezane za nove odredbe Zakona o oružju i o mogućnostima predaje i legalizacije oružja. Za vrijeme predstavljanja Akcije na brodskom Korzu tri građanina policiji su predala 9 komada ručnih bombi, 2 metka za protuavionski top te preko 200 komada streljiva. „Apeliramo na građane da ne donose sami oružje i eksplozivna sredstva već da o svojoj namjeri predaje oružja izvijeste policiju koja će dalje preuzeti oružje i pohraniti ga na sigurno“, naglasio je načelnik PU brodsko-posavske Mijo Kršić u nekoliko medijskih javljanja u programu lokalnih radijskih i televizijskih kuća. Cilj ove Akcije je spriječiti nepotrebne ljudske ugroze i patnje ljudskih života uzrokovane ilegalnim posjedovanjem oružja i eksplozivnih sredstava u društvu. Ilegalno oružje ugrožava živote i doprinosi povećanju nasilja u hrvatskim gradovima te se koristi kao sredstvo prisile, iznude i sredstvo zastrašivanja. Sigurna i perspektivna Brodsko-posavska županija nema potrebe za posjedovanjem ilegalnog oružja i eksplozivnih sredstava te ovom prilikom pozivam sve građane da pruže podršku ovoj Akciji. Onako kako smo se zajednički digli za obranu naše Slavonije, tako sada učinimo zajedničke napore da se riješimo nepotrebnog oružja i eksploziva te na taj način osiguramo da tragedije iz prošlosti ne postanu tragedije budućnosti“, istaknuo je načelnik Kršić.
Na njegove riječi nadovezala se i predstavnica Županije brodsko-posavske, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Dubravka Pitlović koja je pozvala svoje sugrađane „da radi vlastite sigurnosti i sigurnosti najmlađih vrate oružje i eksplozivna sredstva i na taj način učine svoj dom sigurnijim“. U ime Ministarstva unutarnjih poslova građanima Slavonskog Broda obratila se zamjenica glasnogovornika MUP-a Emina Lišić koja je zahvalila svima koji su do sada prepoznali vrijednosti ove Akcije i vratili oružje, kao i onima koji to tek namjeravaju učiniti. „Od početka akcije gotovo svakodnevno javljaju nam se građani koji žele dragovoljno predati oružje ili pak da su ga negdje pronašli što nam je siguran pokazatelj da je svijest građana o štetnostima oružja i tragedijama koje ono može prouzročiti uistinu porasla i da je došlo vrijeme da se „izbaci uljez“ iz naših domova. Posjedovati oružje ne znači nužno i sigurnost u vašem domu, s toga recite ne oružju i učinite taj mali korak za ljepši i sigurniji život svih nas“, rekla je Lišić.
Na pitanje medija o suradnji u ovoj Akciji sa MUP-om predstavnica UNDP-a Tamara Karaica je objasnila kako Program UN-a za razvoj je dao podršku Akciji jer u sklopu Programa postoji projekt prikupljanja lakoga i pješačkog oružja koji se provodi u nekoliko država u regiji. „Osim toga, naše je istraživanje prošle godine pokazalo da hrvatski građani posjeduju još dosta ilegalnog oružja", rekla je Karaica.
Za uspješnu provedbu Akcije na području Brodsko-posavske županije zaslužni su brojni predstavnici udruga hrvatskih branitelja koji su se spremno odazvali na poziv policijske uprave. Ministarstvo unutarnjih poslova zahvaljuje se Udruzi hrvatskih branitelja - dragovoljaca iz Domovinskog rata (UHDDR) koji su izradili i poseban priručnik za djecu „Oprez, oružje i mine“, Udruzi specijalne policije iz Domovinskog rata „Šimini anđeli pakla“, Udruzi Prvi hrvatski redarstvenik, Udruzi hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a iz Slavonskog Broda, Udruzi branitelja Tvrđava Knin koja Akciju prati u svim hrvatskim gradovima, te predstavnicima HVIDRE. Zahvaljujemo se i na podršci koju su u glazbenom dijelu programa dali tamburaški sastav „Graničari“, kao i najmlađem renomiranom izvođaču rap glazbe iz Nove Gradiške, 17-godišnjem Bernardu Kumiću. Posebna zahvala i svim lokalnim medijskim kućama koje su dale svoj doprinos i potporu ovoj Akciji i voditelju programa na središnjem brodskom trgu, novinaru i uredniku Radija Slavonije Mariju Jurkoviću.
Stranica