Na današnjoj izvanrednoj konferenciji za medije, održanoj u 13 sati u amfiteatru Ravnateljstva policije, izneseni su zaključci Radne skupine vezani za izjavu policajca Nenada Šipušića u slučaju Pukanić-Franić.
Ekspertna Radna skupina je formirana 19. listopada 2010. godine, odlukom glavnog ravnatelja policije, Olivera Grbića, pri Ravnateljstvu policije, sa ciljem izrade stručne analize postupanja policijskog službenika PU zagrebačke, Nenada Šipušića u radu s građaninom, davateljem sigurnosno relevantnih obavijesti vezanih za predmet kriminalističkog istraživanja teškog ubojstva pok. Ive Pukanića i Nikole Franića, počinjenog dana 23. listopada 2010. godine.
Ciljevi ove analize, postavljeni su u sferi utvrđivanja činjenica o tome:
Analiza je učinjena temeljem raspoloživih saznanja:
Rezultati rada i učinjene ekspertne analize sadrže činjenice iz kojih proizlazi da:
Amira Mafalanija, a nakon počinjenog ubojstva, ne bi pridonijelo bržem i učinkovitijem vođenju kriminalističkog istraživanja, odnosno prikupljanju veće količine dokaza u odnosu na već raspoložive.
Međutim, utvrđeno je da su izjave policajca Nenada Šipušića, koju je dao istražiteljima tijekom kriminalističke obrade u povodu Pukanićeva ubojstva i koju jedao prilikom svjedočenja na sudu, u bitnim elementima različite.
Također, u ponašanju policijskog službenika Nenada Šipušića, u pogledu raspolaganja potencijalno kriminalističko-obavještajno korisnim podatkom, utvrđeni su elementi koji ukazuju na neprimjereno i nepropisno postupanje u smislu odredbi tada važećih propisa, u prvom redu Zakona o policiji, Pravilnika o načinu policijskog postupanja i Metodoloških uputa o kriminalističko-obavještajnoj djelatnosti policije. Sukladno tome, na prijedlog nadležnog rukovoditelja, protiv policijskog službenika Nenada Šipušića pokrenut će se disciplinski postupak pred nadležnim Disciplinskim sudom, zbog teže povrede službene dužnosti.
Izvješće radne skupine dostavit će se glavnom ravnatelju policije te nadležnom Državnom odvjetništvu slijedom njihovog zahtjeva te bi to moglo biti podloga za koordinativni sastanak policije i nadležnog državnog odvjetništva, u slučaju potrebe i zahtjeva za eventualnu provedbu novih izvida kaznenih djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti.