Na radnom dijelu konferencije izneseni su primjeri dobre prakse rada s tražiteljima azila u prihvatnim i smještajnim dijelovima centara te komparirani standardi prihvata tražitelja azila.
Također, države članice EU prezentirale su načine prihvata i smještaja tražitelja azila, s posebnim naglaskom na način smještaja ranjivih skupina, djece i maloljetnika bez pratnje. Prezentacija je temeljena na istraživanju o prihvatu i smještaju provedenom kroz praktični rad s tražiteljima azila u 11 zemalja članica.
Na konferenciji je dogovoreno i da će tijekom ljeta ove godine s radom početi svojevrsni “supportoffice“ preko kojeg će sve države članice moći dobiti pomoć u raznim slučajevima rada s tražiteljima azila s kojima se susreću, što će uvelike olakšati rad djelatnicima koji se bave pitanjima iz ovog vrlo kompleksnog i osjetljivog područja.
Naposljetku, bitno je spomenuti kako Republika Hrvatska u području prihvata i smještaja tražitelja azila u Prihvatilištu za tražitelje azila u Kutini trenutno ispunjava, a u nekim pitanjima čak i nadmašuje, sve zadane kriterije koje propisuje Europska unija.