Predstavnici udruge iznijeli su tom prigodom svoje prijedloge koji bi trebali biti uzeti u obzir pri izradi Prijedloga novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama u RH. Istaknuli su okupljenim službenicima Ravnateljstva policije kako su ožalošćeni obiteljskim tragedijama u kojima su u prometnim nesrećama poginuli njihovi najmiliji, osnovali i Udrugu s ciljem zaštite osnovnog ljudskog prava - prava na život, poboljšanja cjelokupne prometne politike i kulture, pružanja pomoći obiteljima stradalih kao i edukaciji mladih za odgovornije ponašanje u prometu. Jednako tako, iznijeli su i svoje nezadovoljstvo dosadašnjom sudskom praksom u RH kojom se za prekršitelje prometnih propisa, zbog kojih dolazi do najtežih stradavanja ili gubitaka života mnogih, izriču neprimjerene kazne, daleko ispod i već važećim zakonom predviđenih mogućnosti.
Iskazali su i uvjerenje kako kazne za prekršitelje prometnih propisa trebaju imati funkciju prevencije, navodeći da samo novčane kazne nisu dovoljne te da uz njih treba predvidjeti i obvezan društveno koristan rad za prekršitelje, kao i kažnjavanje prekršitelja negativnim bodovima i oduzimanjem vozačke dozvole, a u najtežim slučajevima i vozila. Predstavnici Udruge zalažu se i za strožu primjenu Zakona o sigurnosti prometa na cestama, u smislu maksimalnog kažnjavanja počinitelja najtežih prometnih prekršaja. Oni su i za povećanje kazni za ove prekršitelje, poglavito recidiviste. Prijedlozi Udruge u vezi izrade Prijedloga novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama bit će stoga dostavljeni Radnoj skupini za izradu Prijedloga novog Zakona.
U svom izlaganju policijski službenicima članovima udruge su naglasili kako Ministarstvo unutarnjih poslova RH podržava svaku inicijativu, aktivnosti i prijedloge koji pridonose podizanju razine stanja sigurnosti u cestovnom prometu, kao i kvalitetnijem i profesionalnijem, stručnijem obavljanju povjerenih poslova. U cilju poboljšanja stanja sigurnosti i približavanja europskim standardima, a svjesni činjenice da je aktivnost prometne policije jedan je od značajnih faktora koji utječu na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica, prometna policija poduzima razne preventivne i represivne aktivnosti. Međutim, istaknuto je i nužno sustavno poduzimanje sveobuhvatnih aktivnosti, ostvarivanje optimalne uvezanosti i uključivanje, pored policije i svih drugih nadležnih institucija i subjekata, odnosno poduzimanje zajedničkih napora svih onih koji se sigurnošću prometa bave.
Jednako tako, predstavnici Ravnateljstva policije naglasili su i kako prometnim odgojem i širenjem prometne kulture kod djece treba započeti od najranijih dana, odnosno kako je u odgojno-obrazovne programe, počevši od predškolskih ustanova, potrebno uvrstiti određene prometne sadržaje koji imaju za cilj osposobljavanje za sigurno sudjelovanje u prometu te promicanje i podizanje prometne kulture. Na taj način, omogućilo bi se sustavno i kontinuirano stjecanje odgovarajućeg prometnog znanja i prometne kulture, pridonijelo bi se prihvaćanju temeljnih načela pravilnog ponašanja u prometu, a razvili bi se pozitivni stavovi i vještine potrebne za sigurno sudjelovanje u prometu, zaključili su policijski službenici i poručili kako bi vrlo vjerojatno podaci o stradavanjima od posljedica prometnih nesreća bili društveno prihvatljiviji, bez tako teških posljedica po obitelji i cijelo društvo.