Pred oko dvije tisuće okupljenih poštovatelja bleiburških žrtava Hrvata iz domovine, BiH, Europe i svijeta održana je u subotu 14. svibnja na Bleiburškom polju komemoracija povodom 66. obljetnice Bleiburške tragedije i Hrvatskog križnog puta 1945. godine. Središnjoj svečanosti nazočili su izaslanik predsjednice Vlade RH, ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, izaslanik Hrvatskoga sabora saborski zastupnik dr. Andrija Hebrang, veleposlanik RH u Austriji Gordan Bakota, dr. Bože Ljubić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskoga narodnog sabora BiH, bivši i sadašnji predstavnici državnih tijela i institucija RH kao i predstavnici brojnih udruga proizašlih iz Domovinskoga rata, izaslanstva gradova i općina.
Obraćajući se prigodnim govorom okupljenima ministar Tomislav Karamarko je kazao: „ Danas smo se okupili na ovom spomen mjestu, mjestu-znaku, simbolu svih gubilišta naše povijesti kako bismo obilježili 66. godišnjicu najvećeg stradanja hrvatskog naroda. Na ovome mjestu gdje su pripadnici pobjedničke vojske trebali pokazati svoju ljudsku i vojničku veličinu, na krilima svoje neobuzdane ideologije, makar je rat bio završen, pokazali su i dokazali svu svoju ubilačku revolucionarnu snagu i ćud. Pokazali su rijetko viđenu bešćutnost prema svima koji su se zatekli na putu predaje i povlačenja: vojnicima, civilima, starcima, ženama, djeci! Danas, ovdje na ovome Bleiburškom polju, vraćamo u sjećanje slike stradanja mnogih mladića i domoljuba, naših očeva i djedova, mučenih i ubijenih, unatoč svim tada poznatim i obvezujućim konvencijama o pravima zarobljenika. Ubijenih i mučenih bez prava na ljudsko dostojanstvo i vojničku čast, bez prava na obranu.“ Rekao je, nastavljajući Karamarko, kako i danas u Hrvatskoj ima onih koji negiraju istinu o ovom velikom zločinu te da će današnja zrela i europska Hrvatska svjesna sebe i svog narodnog bića biti u stanju istražiti zločine, imenovati njihove nalogodavce i počinitelje. Spomenuo je i da afirmiramo istinsku braniteljsku, onu ničim zamjenjivu tuđmanovsku Hrvatsku, jer da se današnja suverena Hrvatska prepoznaje najbolje i interpretira upravo iz Domovinskog rata kojeg zbog njegove veličine i autentičnosti niti jedan totalitarizam ne može prisvajati.
Dr. Andrija Hebrang je u svom govoru istaknuo kako je dužnost Hrvatskog sabora štititi interese Hrvata kao i onih u BiH i razasutih širom svijeta. „ Pod zemljom na preko 900 lokaliteta leže stotine tisuća njih. Oni su ugradili svoje kosti u temelje današnje hrvatske državnosti, bez njihovog Križnog puta i njihove mučeničke smrti hrvatska država ne bi nikada bila uspostavljena. Na njihovoj žrtvi učili smo što znači stvoriti vlastitu državu u obrani nacionalnog identiteta. To je razlog zašto Hrvatski sabor odaje počast bleiburškim žrtvama i zašto je pokrovitelj ove komemoracije.“
Postavio je Hebrang i pitanje koliko ima ubojica i zašto nisu nikad odgovarali za zločine počinjene u ovom bleiburškom genocidu te da imamo pravo tražiti da se procesuiraju svi oni koji su živi, a o ostalima da se objave imena i obznani njihova povijesna nacionalna sramota. Za zločine počinjene nad Bleiburškim i žrtvama Križnoga puta dr. Hebrang smatra najodgovornijim Josipa Broza Tita.
Okupljenima su se obratili i dr. Božo Ljubić i predstavnik Počasnog bleiburškog voda Krešimir Miletić.Molitvu za Bleiburške žrtve islamske vjeroispovijesti predvodio je Idriz efendija Bašić kazavši da se na Bleiburgu dogodio i jedan od najvećih zločina nad muslimanima. Misu zadušnicu, prigodno koncelebrirano misno slavlje predvodio je biskup križevački dr. Nikola Kekić.
U sklopu komemoracije izaslanstva Vlade RH, Hrvatskog sabora, Počasnog bleiburškog voda kao i brojna druga položila su vijence i zapalila svijeće kod spomenika žrtvama Bleiburške tragedije. Otkrivena je i blagoslovljena brončana bista velečasnom Vilimu Cecelji, rad akademskog kipara Tomislava Kršnjavog iz Zagreba. Hrvatski svećenik Vilim Cecelja bio je duhovna i intelektualna potpora osnivanju i aktivnostima Počasnog bleiburškog voda od njegova zasnutka početkom pedesetih prošloga stoljeća.
Izaslanstvo Vlade RH predvođeno ministrom Tomislavom Karamarkom uz kojeg su bili i visoki dužnosnici MUP-a RH, Dubravko Novak, Krunoslav Borovec i Milijan Brkić položili su vijence i zapalili svijeće kod spomenika i grobnice poraća na groblju Dobrava kod Maribora.
Sama komemoracija i ove je godine održana pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, organizirali su je Udruga Počasni bleiburški vod iz Klagenfurta i Ravnateljstvo za inozemnu pastvu Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine predvođeno fra Josipom Bebićem, ravnateljem Ureda za hrvatsku inozemnu pastvu .