U utorak, 28. lipnja u brodogradilištu Montmontaža Greben d.o.o. u Vela Luci na Korčuli održana je svečana ceremonija krštenja i porinuća policijskog broda „Mile Blažević-Čađo“. Ovo je drugo plovilo kršteno imenom poginulog hrvatskog redarstvenika.
Samo dva mjeseca ranije u ovom istom brodogradilištu održana je ceremonija krštenja i porinuća policijskog plovila „Josip Jović“, prvog u nizu policijskih plovila koja će nositi imena poginulih hrvatskih redarstvenika. Ime „Mile Blažević-Čađo“ brod je dobio u čast hrvatskog redarstvenika koji je 26. srpnja 1991. godine, opasan eksplozivom, skočio na neprijateljski vojni transporter na ulazu u mjesto Struga Banska i aktivirao eksploziv. Tim herojskim činom presudio je sebi, ali je uništio i posadu neprijateljskog transportera čime je zaustavio srpski napad na to mjesto i Hrvate u naseljima u hrvatskom Pounju prema Hrvatskoj Kostajnici. Hrabrošću i nesebičnošću jednog čovjeka, Mile Blaževića-Čađe, spriječen je daljnji egzodus Hrvata na tom području. Kako njegov herojski čin ne bi bio zaboravljen, ovaj novi policijski brod nosit će njegovo ime i podsjećati na najveću žrtvu koju jedan čovjek može dati.
Kao i „Josip Jović“ i brod „Mile Blažević-Čađo“ izgrađen je u brodogradilištu Montmontaža Greben u Vela Luci. Dužine je 24,6 metara, širine 6,2 metara, a gaza 1,7 metara. Brod je opremljen sa dva dizelska motora snage 1050 kW svaki, te postiže brzinu do 30 čvorova. Brod je dodijeljen Policijskoj upravi zadarskoj gdje će obavljati zadaće nadzora „plave granice“.
Direktor brodogradilišta Mladen Žanetić u svom je govoru istaknuo značaj činjenice da je upravo njima, hrvatskom brodogradilištu dodijeljena zadaća za izradu ovog, ali i drugih plovila koja će ponosno ploviti pod hrvatskom zastavom, a u službi hrvatske policije. Istaknuo je iskustvo njenih zaposlenika, značaj koji ovo brodogradilište ima za stanovnike Korčule, ali i kvalitetu plovila koja izlaze iz ovog brodogradilišta: “Ovaj brod je u potpunosti hrvatski proizvod. Posebno ovo naglašavam jer ovaj brod niti po opremljenosti, niti po kvaliteti, niti po tehničkim karakteristikama ne zaostaje za sličnim brodovima u zemljama EU.“
I predsjednik Republike Hrvatske, prof. dr. sc Ivo Josipović u svom se govoru dotaknuo značaja hrvatske brodogradnje: “Upravo ovaj brod je na neki način, načinom kako je nastao, kvalitetom, cijelim projektom, simbol dobro vođenog projekta. Simbol dobro vođene gospodarske politike koja razumije što su hrvatske prednosti, koja zna da je upravo brodogradnja jedan od brandova Hrvatske. Stoljetni brand Hrvatske koji zna da upravo svoje resurse moramo usmjeriti na ono što znamo raditi, a brodogradnja je jedna od tih stvari koje znamo raditi.“ Osvrnuo se i na žrtvu Mile Blaževića-Čađe i svih poginulih hrvatskih redarstvenika i branitelja koji su zaslužni što danas imamo slobodnu i neovisnu državu: “Njegovo ime i ime svih onih koji su se borili za našu domovinu posebno onih koji su dali svoj život, svoje zdravlje, simbol su naše pobjede, nove Hrvatske. Hrvatske koja jest uspješna.“
Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, koji svakom prigodom ističe važnost očuvanja uspomene i sjećanja na sve branitelje, posebno hrvatske redarstvenike, koji su zadužili Hrvatsku i njene građane svojom hrabrošću i žrtvom i ovoga se puta prisjetio događaja otprije dvadeset godina, a koji je zauvijek obilježio život obitelji Mile Blaževića-Čađe. Prisjetio se žrtve koju je podnio i kojom je spasio ne samo svoju obitelj, već i svoje sumještane, ali i sve Hrvate koji su se tada nalazili u tom dijelu Hrvatske. Svojim herojskim pothvatom spriječio je daljnje napredovanje agresora na tom području i po prvi puta tijekom Domovinskog rata, Srbi su bili poraženi i natjerani u bijeg. “S pravom podsjećamo i ovom prigodom koliko je u stvaranju Hrvatske bila nezamjenjiva braniteljska uloga. Koliko je bila zahtjevna i bolna, ali i vrijedna borba za Hrvatsku. Neovisnu i slobodnu Hrvatsku. Sjećamo se tako s dužnim pijetetom velikog i kolosalnog Čađinog djela i odricanja tisuća hrvatskih branitelja tijekom Domovinskog rata jer da nije bilo njihovog iskrenog domoljublja, snage i požrtvovnosti, danas ni Hrvatske ne bi bilo. Stoga nas ta i takva žrtva hrvatskih redarstvenika, našeg Čađe, obvezuje, opominje da nikad ne smijemo zaboraviti to teško, ali herojsko razdoblje naše povijesti dok je stvarana suverena, neovisna, moderna hrvatska država.“
Nakon prigodnih obraćanja uslijedio je blagoslov i krštenje broda. Kuma novog broda je supruga poginulog redarstvenika, Milka Blažević, koja prilikom porinuća nije mogla sakriti suze.
Nakon porinuća broda, ministar Tomislav Karamarko i direktor brodogradilišta Mladen Žanetić potpisali su primopredajni zapisnik kojim je brod „Mile Blažević-Čađo“ postao novi policijski ophodno-patrolni brod koji će služiti u floti hrvatske policije.
Svečana ceremonija završena je pokaznom vježbom Zapovjedništva specijalne policije.