Državna tajnica Petrijevčanin na sjednici Vlade RH predstavila XX. Izvješće o provedbi strategije integriranog upravljanja granicom Republike Hrvatske

Slika /2026/5/Screenshot 2026-05-21 at 14-33-09 171. sjednica Vlade Republike Hrvatske (21.5.2026.) - YouTube.png

Tijekom prošle godine provedene su aktivnosti u skladu s utvrđenim strateškim ciljevima

FOTO: YouTube Vlada RH
 
Danas je održana 171. sjednica Vlade Republike Hrvatske, na kojoj je državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova, Irena Petrijevčanin, predstavila XX. Izvješće o provedbi strategije integriranog upravljanja granicom Republike Hrvatske za 2025. godinu.
 
Državna tajnica Petrijevčanin izvijestila je da su tijekom prošle godine provedene aktivnosti u skladu s utvrđenim strateškim ciljevima.
 
Ministarstvo unutarnjih poslova uložilo je značajna sredstva za jačanje kapaciteta zaštite vanjske granice Europske unije, od čega je za nabavu specijalizirane opreme za nadzor i zaštitu granice državna tajnica izdvojila nabavu 467 vozila i 44 bespilotne letjelice.
 
Također su nadograđena sva aplikativna rješenja, IT sustavi i oprema u svrhu učinkovitijeg provođenja graničnog nadzora te su također educirani i policijski službenici.
 
Prošle godine je bilo i pet akcija traganja i spašavanja na moru sa specijaliziranim plovilima i helikopterima.
 
Zaključno je istaknula da su sve aktivnosti bile usmjerene na jačanje operativnih i kadrovskih kapaciteta za nadzor državne granice uz korištenje sredstava Europske unije te podsjetila da je 12. listopada 2025. godine započela postupna primjena Entry-Exit sustava na svim međunarodnim graničnim prijelazima, a od 10. travnja je u punoj primjeni. Hrvatska je među vodećim državama po broju unosa u Entry-Exit sustav.
 
Vlada Republike Hrvatske donijela je Zaključak kojim je prihvatila navedeno Izvješće.
 

Pisane vijesti | Odluke i sjednice Vlade