17. obljetnica pogibije policajaca u Strugi Banskoj

Slika topvijesti/srpanj08/struga_banska2.jpg
Pred mnoštvom okupljenih mještana, predstavnika obitelji poginulih policajaca, predstavnika općinskih, gradskih i županijskih vlasti te izaslanstva MUP-a RH, u subotu, 26. srpnja, u mjestu Struga Banska nadomak Dvora na Uni obilježena je 17. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru i pogibije desetero hrvatskih redarstvenika.

Naime, prije sedamnaest godina, srpski je agresor na čelu s četnicima kapetana Dragana pristiglima iz Srbije, nakon mjeseci provokacija započeo niz minobacačkih napada na mjesta Dvorskog Pounja, dok je u sukobima s četnicima braneći mještane Struge Banske, 26. srpnja 1991. poginulo deset pripadnika MUP-a RH.

U Strugi Banskoj poginuli su naši kolege policajci: Mile Blažević – Čađo, Mile Pušić, Davor Vukas, Branko Vuk, Ivica Perić, Žarko Gundić, Željko Filipović, Mladen Halapa, Zoran Šaronja i Goran Fadljević.

Prisjećajući se tragičnog događaja koji slovi za prvo pružanje otpora srpskom agresoru u Domovinskom ratu, donačelnik općine Dvor Franjo Juranović podsjetio je na neizvjesnost tih dana 1991. godine te tragičnu pogibiju hrvatskih policajaca. Podsjetio je kako je otpor Hrvata srpskom agresoru započeo još pola godine prije kada se tadašnja stanica milicije pripojila SAO Krajini. Tada smo se međusobno organizirali za buduću obranu, a od velike pomoći nam je bilo uspostavljanje PP Kozibrod na Ivanje 24. lipnja 1991. godine. Od tada smo se našli u potpunom okruženju, okruženi srpskim barikadama, da bi 26. srpnja uslijedio sveopći napad na Pounje - rekao je Juratović, podsjetivši kako je Struga Banska simbol otpora, jer je napad odbijen i srpske su se snage povukle i to po prvi puta u Domovinskom ratu.

Okupljenima se prigodnim riječima obratila i županica sisačko-moslavačke županije Marina Lovrić, rekavši kako ovo obilježavanje u sebi nosi tragičnu pogibiju policajaca i civila, ali je ujedno i veliki ponos svih stanovnika Struge Banske, jer se ovdje prvi puta pružio otpor onima koji su željeli okupirati našu Hrvatsku. No, ipak nisu uspjeli jer su im naši policajci pokazali kako se brani svoje mjesto, županija i Hrvatska - poručila je županica Lovrić.

Izaslanik ministra unutarnjih poslova RH, njegov savjetnik Tomislav Buterin rekao je kako je tragičan događaj u Strugi Banskoj potvrdio da će bitka za Hrvatsku samostalnost biti teška i krvava. Hrabrošću ovih poginulih ljudi i svih branitelja stvorena je samostalna Hrvatska država. Stoga je svakodnevno širenje istine o Domovinskom ratu najmanje što možemo učinit za njih, ma gdje god bili. Ukoliko dobro ne naučimo svoju povijest, mogla bi nam se ponoviti, ako na nju ne podsjećamo zaboravit ćemo je, a ako je zaboravimo kao da je nismo niti imali. Savjetnik Buterin prisutne je podsjetio kako je u Domovinskom ratu poginulo 730 policajaca, njih 3 576 je ranjeno, a 38 ih se još vodi nestalima, što dovoljno govori o ulozi hrvatske policije u stvaranju hrvatske države. Za ove naše kolege, kao i sve kolege policajce iz cijele Hrvatske, možemo reći da su pravi heroji, vitezovi i mučenici, rekao je Buterin, ističući kako bez njihove žrtve ne bi bilo slobode.

Obljetnici su uz brojna izaslanstva nazočili saborska zastupnica Ivanka Roksandić, izaslanik glavnog ravnatelja policije Goran Ponjević, zamjenik načelnika PUZ-a Mihael Varga, načelnik Odjela za granicu Marijan Bregović, voditelj OKC-a PUZ-a Goran Bašić, zamjenik načelnika PU sisačko-moslavačke Ivica Solomun s članovima kolegija načelnika i načelnicima policijskih postaja, dok je prigodnu molitvu i Službu riječi održao župnik Župe Svete Marije u Sisku vlč. Branko Koretić.



Stranica