- Objavljeno: 31.03.2009.
18. obljetnica akcije „Plitvice“
Na današnji dan, 31. ožujka, prije 18. godina snage MUP-a su, odlučne u namjeri da na Plitvicama nakon balvanima prepriječenih prometnica uvedu red i mir, provele akciju „Plitvice“. Tijekom akcije je iz zasjede srbočetničkih paravojnih postrojbi ubijen Josip Jović, prvopoginuli hrvatski redarstvenik, a još sedmero pripadnika MUP-a je ranjeno.
Obilježavajući već osamnaestu godina za redom spomen na krvavi Uskrs te 1991. godine i danas su po kišnom i prohladnom vremenu, kod spomen obilježja pokojnog Josipa Jovića na Plitvičkim jezerima, brojna izaslanstva položila vijence, zapalila svijeće i nazočnima se obratila prigodnim govorima. Najprije je to učinila majka poginulog Josipa, Marija Jović te članovi njegove obitelji. Potom su vijence položili i svijeće zapalili u ime predsjednika Republike zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH general pukovnik Slavko Barić, u ime predsjednika Sabora potpredsjednik Vladimir Šeks, u ime predsjednika Vlade potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor, koja je ujedno bila i na čelu izaslanstva Vlade, a koje su činili ministar MUP-a Tomislav Karamarko, ministar obrane Branko Vukelić, ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta te državni tajnici i ravnatelji Uprava navedenih ministarstava. U izaslanstvu MUP-a, koje je također položilo vijence i zapalilo svijeće, bili su glavni ravnatelj policije Vladimir Faber, njegov zamjenik Milijan Brkić, načelnik Uprave policije MUP-a Zoran Ničeno, zapovjednik Zapovjedništva interventne policije MUP-a Josip Turkalj te zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić. Polaganjem vijenaca počast Josipu Joviću odala su i izaslanstva Županije ličko-senjske na čelu sa županom Milanom Jurkovićem, u ime Udruga „Uzdanica“ i „Tigar“ njihovi predsjednici Mladen Grgić i Zlatko Andabak te brojna izaslanstva okolnih općina, organizacija i Udruga građana.
Ministar obrane Branko Vukelić rekao je kako je ova obljetnica podsjetnik svima na povijest i događanja u kojima je stvarana slobodna hrvatska država. Podsjetio je kako je Josip Jović redarstvenicima pristupio 5. kolovoza 1990. godine te rekao kako nije slučajno da je pet godina poslije na isti dan u akciji „Oluja“ oslobođena Hrvatska. – Danas - kaže Vukelić, imamo vojsku i policiju kojom se diči ne samo Hrvatska, već i sve države u kojima vojska sudjeluje u mirovnim misijama. Nekoliko nas dana dijeli od ulaska u NATO savez, a da nije bilo žrtve Josipa Jovića i žrtve tisuća poginulih branitelja, ne bismo danas govorili o tom povijesnom danu koji je pred nama - poručio je Vukelić. Ministar MUP-a RH Tomislav Karamarko istaknuo je kako danas možemo svjedočiti o neizmjernoj hrabrosti Josipa Jovića i tisuća hrvatskih redarstvenika, za koje u našem sjećanju ostaje neizmjeran ponos zbog doprinosa u uspostavi suvereniteta Republike Hrvatske. Josip Jović je primjer bespoštedne žrtve, kojom je doprinio stoljetnom hrvatskom snu o samostalnosti, a samim time i stvaranju hrvatske policije i oružanih snaga. Osim toga, Karamarko je poručio kako snaga, žrtva i domoljublje Josipa Jovića svima nama, kao i budućim generacijama mora biti trajna vrijednost. Izaslanica Vlade RH, potpredsjednica Vlade i ministrica Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor svoj je govor započela obraćanjem majci pokojnoga Josipa Jovića te istaknula kako je Josipov gubitak nenadoknadiv. - Ni jedna naša riječ, ni misao nisu dovoljno snažne kako bismo iskazali ono što sada zapravo osjećamo. Hvala vam svima koji niste zaboravili Josipa i sve hrvatske branitelje. Hvala svima vama koji se borite protiv zaborava koji kao biljka pušta jako duboke korijene - kazala je Kosor. Izaslanik predsjednika Sabora, potpredsjednik Vladimir Šeks podsjetio je na povijesnu činjenicu kako su upravo hrvatski redarstvenici bili ti koji su podnijeli prve napade, ali i prve žrtve. - Naše slobode i samostalnosti ne bi bilo bez žrtava i pobjeda naših branitelja koji su u Domovinskom ratu nanijeli težak poraz srpskom agresoru. Time su hrvatsku državu doveli na prag međunarodnog priznanja te skorog ulaska u najmoćniji obrambeni NATO savez - poručio je Šeks.
U ime predsjednika Republike obratio se njegov izaslanik zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH general pukovnik Slavko Barić te nazočnima, kao i obitelji Jović, zahvalio na jedinstvu koje su pokazali onda kada je trebalo biti zajedno i staviti se u obranu države. - Josip Jović i njegovi prijatelji nisu bili elitna postrojba zbog visokih vojnih škola, već zbog hrabrog srca i velike odlučnosti i volje. Plitvice su početak stvaranja hrvatske vojske i policije, početak svijesti da hrvatski narod mora i može sam uzeti u svoje ruke prošlost i budućnost, ne uzdajući se ni u koga - poručio je Barić.
Okupljenima su se prigodnim riječima obratili dožupan splitsko-dalmatinski Luka Brčić, župan ličko-senjske županije Milan Jurković, predsjednici Udruga „Prvi hrvatski redarstvenik“, Specijalne policije Domovinskog rata, „Tigar“ i Udruge „Uzdanica“, Zdravko Lončar, Svemir Vrsaljko, Zdravko Andabak i Mladen Grgić. U svojim govorima su između ostalog podsjetili na dane kada se sa srcem i s puškom u ruci branila Domovina. To je bilo i ostat će simbol časti, snage i domoljublja, a Josip Jović je zasigurno taj simbol ponosa i vjere u bolje sutra, poručili su. Na kraju govora, prigodnu molitvu održao je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac. U Domovinskom ratu stradalo je više od 700 pripadnika MUP-a, dok ih je više od 3 600 ranjeno.