3. prosinca - Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Slika A1_WEB_ILUSTRACIJE/PROMET/znak_za_invalidnost.jpg

 Foto: ilustracija

Međunarodni dan osoba s invaliditetom, dan međusobnog poštivanja, obilježava se 3. prosinca u spomen na događaj iz 1956. godine, kada je u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji izbio požar u kojem su stradala 262 rudara.Ujedinjeni narodi usvojili su rezoluciju za njegovo obilježavanje 1992., a svake godine fokus se stavlja na drugo važno pitanje. Ovogodišnja tema je “Održivi razvoj – obećanje tehnologije”.

U kontekstu preventivnog djelovanja po pitanju senzibilizacije javnosti za teškoće s kojima se osobe s invaliditetom susreću i suzbijanja diskriminacije, Ministarstvo unutarnjih poslova ostvaruje kvalitetnu suradnju  s Uredom pravobraniteljice za osobe s invaliditetom na nacionalnoj, te sa savezima i udrugama osoba s invaliditetom na razini policijskih uprava, što se u idućem razdoblju planira i dodatno pojačati.

Preventivne aktivnosti na područjima policijskih uprava teku u dva smjera. Za policijske službenike organiziraju se predavanja raznih udruga ne bi li se o teškoćama na koje osobe s invaliditetom nailaze dodatno informirali. PU istarska je inicirala zajedničke aktivnosti sa Društvom distrofičara Istre, Istarskim forumom udruga osoba s invaliditetom i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske te su u dva navrata ove godine predstavnici udruga osoba s invaliditetom proveli edukacije različitih rodova policije, sa svrhom upoznavanja policijskih službenika s teškoćama s kojima se susreće svaka od skupina osoba s invaliditetom te senzibiliziranje na njihove specifične potrebe, a kako bi im se na adekvatan način pomoglo u ostvarivanju prava, u slučajevima kada su žrtve nekog oblika protupravnog ponašanja i imaju potrebe za policijskim postupanjem. U nastavku te dobre suradnje nastala je i zajednička brošura „Povjerenje i sigurnost“, koja sadrži sve relevantne telefonske brojeve udruga osoba s invaliditetom iz Županije istarske, a izrađena je u džepnom formatu kako bi je svaki policijski službenik, u svakom trenutku, imao kod sebe i u slučaju potrebe mogao koristiti. 

S druge strane, kako bi se unaprijedili pozitivni stavovi prema osobama s invaliditetom kao aktivnim i potpunim članovima društva, policija provodi razne preventivne projekte i aktivnosti. Primjerice, policijski službenici za prevenciju naglašavaju važnost prevencije zločina iz mržnje i pravovremenog sprječavanja svih ostalih oblika diskriminacije, što je i tema projekta „Jednaka prava za sve – djecu i osobe s invaliditetom“ PU brodsko-posavske. PU dubrovačko-neretvanska na svom području, sa svrhom upoznavanja javnosti s teškoćama s kojima se susreću osobe s invaliditetom u prometu, provodi projekt „Ako ste uzeli moje parkirno mjesto, uzmite i moju invalidnost“, dok je PU osječko-baranjska održala preventivnu akciju „Prošetajmo zajedno“  kako bi ukazala na probleme slijepih osoba.  Predstavnici Ravnateljstva policije sudjelovali su na seminaru „O zločinu iz mržnje nad osobama s invaliditetom odnosno kaznenim djelima iz neprijateljstva prema osobama s invaliditetom“, održanom u Zagrebu u listopadu ove godine u organizaciji Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Europske mreže za neovisni život i Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pri Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS).

Temeljem Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom, Ministarstvo unutarnjih poslova provodi aktivnosti kako bi izjednačilo mogućnosti za osobe s invaliditetom. U skladu s tim, u srpnju ove godine usvojene su izmjene i dopune Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, kojima se kao novina posebno naglašava obzirnost policijskog postupanja u odnosu na osobe s invaliditetom prilikom poduzimanja policijskih ovlasti i prikupljanja obavijesti od građana. Time se u postupanju policije želi osigurati potrebna prilagodba i odgovarajuća podrška. Uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinog oštećenja (tjelesno, senzoričko, intelektualno i mentalno) i u slučajevima kad policijski službenik ocijeni potrebnim, kao novina je propisano da će kod primjene policijske ovlasti i kod prikupljanja obavijesti policijski službenik zatražiti pomoć osobe koja raspolaže znanjem o ispravnom načinu komunikacije i ophođenja prema osobama s invaliditetom.



Pisane vijesti