Daljnji razvoj sustava azila u RH – započela provedba twinning projekta CARDS 2004 „Reforma azila II“

Slika topvijesti/listopad/cardsbrosure.jpg

Danas je u prostorijama Ravnateljstva policije svečano obilježen službeni početak twinning projekta CARDS 2004 “Jačanje sustava azila - Reforma azila II“. Ovaj projekt, kojeg financira Europska komisija u iznosu od milijun eura, započeo je u kolovozu ove godine, a provodit će se 18 mjeseci. Pomoć u provedbi projekta Ministarstvu unutarnjih poslova RH pružat će Služba za imigraciju i naturalizaciju Kraljevine Nizozemske i Ured za imigraciju i državljanstva Republike Mađarske.

Danas je u prostorijama Ravnateljstva policije svečano obilježen službeni početak twinning projekta CARDS 2004 “Jačanje sustava azila - Reforma azila II“. Ovaj projekt, kojeg financira Europska komisija u iznosu od milijun eura, započeo je u kolovozu ove godine, a provodit će se 18 mjeseci. Pomoć u provedbi projekta Ministarstvu unutarnjih poslova RH pružat će Služba za imigraciju i naturalizaciju Kraljevine Nizozemske i Ured za imigraciju i državljanstva Republike Mađarske.

Svečanosti su uz predstavnike Ministarstva unutarnjih poslova i twinnig partnere, nazočili brojni veleposlanici u RH, predstavnici državne uprave, međunarodnih i nevladinih organizacija.

Ističući važnost ovog projekta za Ministarstvo unutarnjih poslova i Republiku Hrvatsku pomoćnik ministra Filip Dragović rekao je da je ovo nastavak projekta Reforma Azila I, koji je takoreći bio početak „našeg sustavnog bavljenja ovim područjem“. Govoreći o hrvatskim postignućima na području azila i migracija Dragović je istaknuo da je Republika Hrvatska već sada ispunila temeljne standarde Europske unije, usvajanjem migracijske politike za 2007/08., te Zakona o azilu i Zakona o strancima. Također je istaknuo izgradnju Prihvatilišta za tražitelje azila u Kutini koje svojim kapacitetima i standardima zadovoljava potrebe Hrvatske kao buduće članice Europske unije.

Pružanje pomoći izbjeglicama i azilantima danas predstavlja jednu od temelnjih međunarodnih obveza svih demokratskih država u svijetu, pa tako i Hrvatske. Donošenjem novog Zakona o azilu riješili smo pitanje supsidijarne zaštite, ubrzani postupak na državnoj granici, te omogućili besplatnu pomoć za tražitelje azila. Što se tiče Zakona o strancima ključno je to što smo donijeli Odredbu kojom žrtvama trgovine ljudima možemo odrediti privremeni status. Ovo su ključni elementi u kojima smo se mi usklađivali sa europskim standardima., a svi oni će tijekom provedbe Projekta biti dodatno analizirani, što uvelike govori o njegovoj važnosti. 

Pomoćnik Dragović naglasio je da je MUP jedan od najvećih korisnika pomoći EU, te rekao „da ćemo učiniti sve da što prije dostignemo europske standarde te ih što prije počnemo primjenjivati i implementirati“.

Constantino Longares Barrio, šef Odjela za provedbu projekata u Delegaciji Europske komisije u RH, istaknuo je da je ovaj projekt od velike važnosti u okviru procesa pristupanja Hrvatske Europskoj Uniji. Naglasio je da je pitanje izbjeglica globalni problem, a da je pitanje izbjeglica jedno od najvažnijih pitanja za Europsku uniju, potvrđuje činjenica da je ove godine osnovan Fond za pomoć tražiteljima azila, koji bi trebao pomoći povećanju učinkovitosti u skrbi za izbjeglice i tražitelje azila, kojih je u EU više od 200 tisuća godišnje.

Broj tražitelja azila u Hrvatskoj je porastao za 60 posto u odnosu na prošlu godinu i to je veliki izazov za sve institucije koje se bave ovim područjem, stoga Hrvatska mora imati sustav koji će funkcionirati, a za to je potrebna međuresorna suradnja.

Vjerujem da će ovaj projekt biti uspješan jer ćete od mađarskih partnera moći naučiti kako usklađivati svoje zakonodavstvo sa Europskim i učiti na praksi i iskustvima Nizozemske.

Veleposlanik Republike Mađarske Njegova Ekscelencija,  Péter Imre Györkös istaknuo je svoje zadovoljstvo sudjelovanjem Mađarske u ovom projektu, naglašavajući da je razmjena iskustava kao i povjerenje među stručnjacima vrlo bitno. Kako bi se u potpunosti uspostavilo poštivanje ljudskih prava tražitelja azila važno je uspostaviti koordinaciju koja se temelji na znanju i praksi. Republika Hrvatska već prelazi iz zemlje tranzita u imigracijsku zemlju, te će se broj tražitelja azila u skoroj budućnosti znatno povećati. Također, pravna stečevina EU se sve brže razvija, stoga kroz ovaj projekt  želimo pomoći Hrvatskoj da se što bolje pripremi za suradnju sa svim državama članicama i da bude spremna na sve izazove koje je u budućnosti očekuju.

Zamjenica šefa misije u Veleposlanstvu Kraljevine Nizozemske, Antje Willemijn van Haaften rekla je da je Ministarstvo unutarnjih poslova na području sustava azila već ostvarilo dobre rezultate, no ovim projektom omogućit će se dodatni razvoj sustava azila na osnovi prakse i iskustava Nizozemske i Mađarske, te će se ojačati i unaprijediti učinkovitost državnih tijela na području azila. Ciljevi ovog projekta temelje se na postignućima prošlog projekta, vjerujemo da će se kroz ovaj projekt ojačati upravne strukture, poboljšati upravljanje ljudskim resursima te da će projekt uvelike doprinjeti uspostavi integriranog sustava azila u Hrvatskoj i pripremiti je za članstvo u EU.

 Bert van Hoorn, voditelj projekta s nizozemske strane, na kraju je prisutnima predstavio projekt. Istaknuo je da je već odrađeno nekoliko aktivnosti: održan je seminar o imigracijskim politikama EU članica, izrađeni su operativni planovi svih nositelja migracijske politike, te su date preporuke za izradu sekundarnog zakonodavstva i to: Pravilnik o besplatnoj pravnoj pomoći, Pravilnik o smještaju i Pravilnik o obrascima i načinu vođenja zbirki podataka.

Projekt se sastoji od 3 komponente: izrade akcijskog plana za provedbu Migracijske politike i dorade zakonodavstva, dogradnje sustava azila, uključujući integraciju azilanata i pripreme za rad unutar europskog sustava za otiske prstiju „EURODAC“  i procjene stanja u upravljanju ljudskim resursima, izrade programa obuke i provedbe pojedinih aktivnosti obuke.

Ovim projektom namjeravamo osigurati potpunu usklađenost s pravnom stečevinom EU, ojačati upravne strukture koje se bave pitanjima azila i osigurati sve preduvjete za pristup „EURODAC“ sustavu i implementaciju „DUBLIN II“ uredbi.

Kako je već istaknuto, sveukupni cilj projekta je podrška procesu modernizacije i uspostavi integriranog sustava azila u Hrvatskoj kroz pomoć pri prenošenju i primjeni pravne stečevine EU i najboljih praksi zemalja članica EU na području azila i migracija.



Stranica