Dani sjećanja na žrtvu Vukovara

Slika topvijesti/studeni/vukovar_obljetnica.jpg

Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, a u spomen na 18. studenoga 1991. kada su, nakon tromjesečne opsade bivša JNA i srpske paravojne postrojbe slomile obranu Vukovaru te ušle u grad, u nedjelju, 18. studenoga, brojna izaslanstva na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata položila su vijence i zapalila svijeće, a na grobove poginulih i umrlih branitelja i članova njihovih obitelji položene su ruže.
Počast poginulima u obrani Vukovara odali su predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, predsjednik Hrvatskog Sabora Vladimir Šeks, dok su u izaslanstvu Vlade RH bili potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor, ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, ministar obrane Berislav Rončević i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog dospodarstva Petar Čobanković. Počast poginulim Vukovarcima odali su i ratni zapovjednici 204. vukovarske brigade koja je 1991. branila grad - Mile Dedaković te Branko Borković, izaslanstva Vukovarsko-srijemske županije i grada Vukovara na čelu sa županom Božom Galićem i gradonačelnicom Zdenkom Buljan, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara te grada Dubrovnika -  prijatelja Vukovara.
Na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata sudionici Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, koji se ove godine obilježava pod geslom "U Vukovar za istinu i pravdu", došli su u Koloni sjećanja hodajući gradskim ulicama od Opće bolnice, u čijem je dvorištu održan prigodni komemorativni skup.
Za poginule i nestale u Domovinskom ratu na groblju je molitvu predvodio predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i biskup đakovački i srijemski msgr. Marin Srakić, koji je u crkvi sv. Filipa i Jakova predvodio i misno slavlje. Mons. Srakić istaknuo je kako je Vukovar branio svoju slobodu, te da, ako želimo slobodu čuvati u miru, onda mir mora počivati na istini "koja je bistra kao izvor-voda, kao suza; na istini koja se ne kroji ni s lijeva ni s desna; na istini koja je uvijek nova i uvijek stara; na istini koja ne obmanjuje; na istini kojoj možemo gledati u oči, koja ne pozna smicalice, zagonetke, prešućivanja".

Predsjednik RH Stjepan Mesić izjavio je kako se ne smije nikada zaboraviti žrtva koju je Vukovar podnio u Domovinskom ratu ni oni koji su taj grad branili godine 1991.
Prema riječima predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa: „Hrvatska je još pod dojmom nepravedne presude Haaškoga suda "vukovarskoj trojki". Hrvatska mora učiniti sve da, kada već međunarodni sud ne udovoljava pravdi, hrvatski sudovi osude i kazne sve one koji su u Vukovaru činili strašne zločine".
Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor rekla je kako Hrvatska neće nikada odustati od potrage za nestalim i zatočenim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu, dodajući da su na popisu zatočenih i nestalih iz Vukovara još 354 osobe. "Svi mi koji smo danas ovdje na ovaj način prosvjedujemo protiv sramotne presude Haaškoga suda 'vukovarskoj trojki' i protiv načina na koji se sudi zločincima bez obzira na to hoće li to netko protumačiti kao miješanje u rad Haaškog suda", rekla je Kosor.

U večernjim satima Vukovar je osvijetlila "Svjetlosna rijeka sjećanja" kada je niz Dunav pušteno nekoliko stotina zapaljenih lampaša u spomen na poginule i nestale Vukovarce i sve branitelje koji su ga branili. Od ranih jutarnjih sati brojni djetalnici policije osiguravali su kolonu u kojoj je, povodom obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar, bilo više od 15 tisuća ljudi.

 
 
 


Stranica