- Objavljeno: 20.10.2012.
Europski dan borbe protiv trgovanja ljudima na Cvjetnom trgu
Foto: MUP
Na zagrebačkom Cvjetnim trgu danas u 11 sati započelo je obilježavanje Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima.
Svoj rad predstavljaju institucije koje se bave suzbijanjem trgovanja ljudima u Republici Hrvatskoj – Ministarstvo unutarnjih poslova, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, mreža nevladinih udruga PETRA te Delegacija Europske unije u Republici Hrvatskoj.
Građani se na štandovima mogu dodatno informirati o radu tih institucija na ovom području te se mogu upoznati sa raznim brošurama i materijalima.
Na Cvjetnom trgu se održava i kulturno-umjetnički program u kojem će nastupiti popularne plesne i glazbene skupine te kazališni izvođači, a trajat će do 13 sati.
Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima obilježava se 18. listopada s ciljem jačanja javne svijesti o problematici suzbijanja trgovanja ljudima te u svrhu prikazivanja poduzetih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske, nadležnih ministarstava i organizacija civilnog društva na području suzbijanja trgovanja ljudima. Taj dan se obilježava od 2007. godine kada ga je proglasila Europska komisija. Hrvatska se odmah priključila njegovom obilježavanju.
Ministarstvo unutarnjih poslova i borba protiv trgovine ljudima
U okviru Nacionalne strategije suzbijanja trgovanja ljudima Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske ulaže značajne napore kako bi sustavnim i proaktivnim pristupom otkrivanja kriminaliteta trgovanja ljudima implementirao sve mjere i aktivnosti zacrtane aktualnim Nacionalnim planom za suzbijanje trgovanja ljudima za razdoblje 2012.-2015.
To između ostalog podrazumijeva, usmjerenost na ciljanu prevenciju ove vrste kriminaliteta te intenzivnu suradnju i koordinaciju s drugim tijelima državne uprave, organizacijama civilnog društva i međunarodnim organizacijama.
Tako je Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s drugim nadležnim državnim tijelima RH i organizacijama civilnog društva poduzelo niz značajnih i sustavnih aktivnosti.
Od 2002. do danas u Hrvatskoj je identificirano ukupno 113 žrtava trgovanja ljudima kojima je sukladno Nacionalnom referalnom sustavu iniciran program pomoći i zaštite.