Hrvatska je izuzetno sigurna turistička destinacija

Slika topvijesti/2016/svibanj/sig tur sezona/01_267x200.JPG

Stopa kriminaliteta u Hrvatskoj iznimno niska u usporedbi s drugim zemljama EU, posebno onima koje su turistički atraktivne 

Foto: MUP

U Ravnateljstvu policije u četvrtak, 19. svibnja, otvoren je i prezentiran projekt „Sigurna turistička sezona 2016.“ Projekt je ovo koji hrvatska policija provodi na svojoj obali već punih 11 godina i koji iz godine u godinu raste. Danas u njemu sudjeluje 18 policijskih organizacija iz 17 država te preko 70 stranih policajaca koji tijekom turističke sezone dolaze na hrvatski Jadran kako bi zajedno sa svojim hrvatskim kolegama obavljali redovne policije zadaće. U ljetnim mjesecima brojne policijske postaje na Jadranu pretvaraju se u međunarodne policijske postaje. Otvorenju su nazočili pomoćnik ministra unutarnjih poslova Joško Dorić, savjetnik ministra turizma Ivo Bašić, glavni ravnatelj policije Zvonimir Vnučec, policijski rukovoditelji te predstavnici diplomatskog zbora 17 država partnerica u projektu.

Glavni ravnatelj policije Zvonimir Vnučec rekao je kako hrvatska policija u svojim pripremama i procjenama sigurnosnih rizika ne uvažava samo najočiglednije sigurnosne prijetnje za turiste poput imovinskih kaznenih djela ili stradavanja u prometu već vrlo detaljno procjenjuje i prijetnje koje su vezene uz globalizacijske trendove, prije svega terorizam, prekogranični i međunarodni kriminalitet te nezakonite migracije. Naglasio je kako je sigurnost tijekom ljetne turističke sezone jedan od prioriteta hrvatske policije i kako će ovo međunarodno policijsko partnerstvo tome uvelike doprinijeti.

Pomoćnik ministra unutarnjih poslova Joško Dorić kazao je kako je sigurnost uvijek bila jedan od ključnih čimbenika uspjeha i razvoja svake turistički usmjerene zemlje, no kako su posljednjih nekoliko godina sigurnosna pitanja poprimila novo značenje: „Uslijed terorističkih napada, migracijske krize, lokalnih ratova, prirodnih katastrofa, epidemija i pandemija, sigurnost je u mnogim regijama značajno smanjena. Svijest o svim spomenutim sigurnosnim rizicima prisutna je i u Hrvatskoj i zato želimo da turisti, a očekujemo da će ih ove godine biti više od 15 milijuna, prepoznaju Hrvatsku kao poželjnu i sigurnu turističku destinaciju“, istaknuo je i dodao kako boravak stranih policajaca na našoj obali tijekom ljetnih mjeseci itekako pridonosi osjećaju sigurnosti stranih i domaćih turista te na taj način utječe i na jačanje konkurentnosti naše države. „Upravo je zato važnost ovog projekta vrlo velika. U konačnici, dobru sliku sigurnosti Hrvatska može koristiti kao konkurentsku prednost i privući različite segmente internacionalnog turističkog tržišta“, zaključio je.

Savjetnik ministra turizma Ivo Bašić rekao je da je sigurnost elementarna potreba čovjeka, ali da moramo biti svjesni da apsolutna sigurnost ne postoji. Preventivnim mjerama, ipak, nastoji se napraviti sve moguće da do štete ne dođe ili da ona bude uz što manje posljedice. Osvrnuo se na viziju turizma u budućnosti istaknuvši kako se njegov rast  i razvoj temelje na sustavu vrijednosti kojim se želi dati odgovor na tri ključna pitanja: kakav turizam zaista sutra želimo, koji su preduvjeti za to te na koji se način maksimalno prilagoditi i uspjeti predvidjeti koja će to ponuda zadovoljiti potražnju suvremenog turista. „Želimo da turizam traje čim duži period u godini, na cijelom teritoriju Republike Hrvatske i da ima što kvalitetniji turistički proizvod kako bi se prihod od turizma povećao. Jedan od preduvjeta svakako je zakonska regulativa ali i jačanje međuinstitucionalne suradnje, a vrlo važna značajka koja zadovoljava potražnju turista 21. stoljeća upravo je sigurnost“, jasno je poručio.

Pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave policije Krunoslav Borovec prezentirao je rezultate i predstojeće aktivnosti projekta te podatke procjene rizika i potencijalnih prijetnji. Prema navedenoj analizi, stopa kriminaliteta u Hrvatskoj iznimno niska u usporedbi s drugim zemljama EU. Ipak, 2015. godina pokazuje povećan rizik stradavanja u prometu kao i veći broj poginulih u prometnim nesrećama tijekom ljetnih mjeseci, pri čemu značajan udio imaju stranci. Naveo je kako će se ove godine o tome posebno voditi računa. „Prometna infrastruktura u Hrvatskoj je dobra, no svjesni smo činjenice da turisti uglavnom za svoj dolazak koriste prometnice, prolazeći stotine i tisuće kilometara i da je umor pritom važna komponenta. Zato ćemo povećati aktivnosti u smislu komunikacije s potencijalnim turistima, obavijesti na samim graničnim prijelazima kako bi umirili taj promet, potakli vozače na učestalije odmore i na taj način podigli razinu sigurnosti“, poručio je. Iako je migrantska kriza još uvijek izvjesna i prisutna zbog situacije u Grčkoj, Turskoj i Siriji kao izvorištu i hrvatska je policija svjesna mogućih rizika, Borovec je naglasio kako je stupanj pripreme na vrlo visokoj razini i kako ona neće značajnije ugroziti turističku sezonu. Trenutna procjena moguće ugroženosti od terorističke prijetnje u Hrvatskoj rangirana je na drugu, od pet mogućih razina, i to isključivo iz razloga što se u nekoj od država EU dogodio teroristički čin. No, ne postoje informacije koje bi ukazivale na planirane terorističke aktivnosti na području naše zemlje, niti postoji bilo kakva izravna prijetnja. Zaključio je kako je Hrvatska po svim pokazateljima izuzetno sigurna država i zbog brojnih obilježja vrlo poželjna destinacija te kako bi lokalne ratove i krize u smislu velikih migrantskih tokova i terorističkih aktivnosti Hrvatska mogla iskoristiti kao konkurentsku prednost u odnosu na ostale, manje sigurne turističke destinacije.



Pisane vijesti