I Hrvatska se priprema za budućnost različitosti

Slika topvijesti/prosinac/migranti_svj.dan.jpg

Ovo prvo javno obilježavanje Međunarodnog dana migranata u Hrvatskoj poticaj je da se senzibilizira i osvijesti javnost za pitanja migranata koji doprinose boljitku i napretku zemalja u koje doseljavaju.

Stav da su ljudska prava migranata neizostavan preduvjet uspješnog upravljanja globalnom mobilnošću radne snage potvrdilo je i obilježavanje Međunarodnog dana migranata, 18. prosinca, po prvi put u Republici Hrvatskoj upriličeno medijskom konferencijom u organizaciji Kabineta ministra - Odjela za odnose s javnošću i Uprave za inspekcijske i upravne poslove Ministarstva unutarnjih poslova RH u utorak, 18. prosinca u Ravnateljstvu policije u Zagrebu.

Okupljenim brojnim novinarima svih značajnih hrvatskih medija i gostima, predstavnicima tijela državne uprave RH pozdravno se obratio u ime organizatora pomoćnik ministra Kirina Žarko Katić. U svome predavanju "Hrvatska i migracije: priprema za budućnost u različitosti" naglasio je kako danas RH postaje zanimljivo odredište strancima zbog pronalaženja zaposlenja, a obzirom da je Hrvatska na putu EU Hrvatski je sabor donio nove zakone o migracijama, strancima i azilu u skladu s europskim zakonodavstvom. Katić je svoje izlaganje potkrijepio nizom statističkih podataka o migrantima i strancima u RH. Tako je do 14. prosinca 2007. u Hrvatskoj registrirano 33 763 stranaca, od kojih najviše onih iz BiH i zemalja regije, a zatim slijede oni iz zemalja članica EU, dok je tijekom 2007. u Hrvatskoj strancima ukupno izdano 4 613 radnih dozvola.

O suvremenim tijekovima migranata i migracija u svijetu, Europskoj uniji i Hrvatskoj izlagali su stručnjaci za pitanja migracija iz nadležnih hrvatskih državnih i međunarodnih institucija. Lovorka Marinović iz Međunarodne organizacija za migracije (IOM) u svojem predavanju naslovljenom „Ljudska prava migranata-neizostavan preduvjet uspješnog upravljanja radnim migracijama“ istaknula je kako je ovo prvo javno obilježavanje Međunarodnog dana migranata u Hrvatskoj poticaj da se senzibilizira i osvijesti javnost za pitanja migranata koji doprinose boljitku i napretku zemalja u koje doseljavaju. Sunčanica Skupnjak Kapić (IOM) govorila je na temu „Globalni izazovi migracija“ kazavši da migracije u 21. stoljeću bilježe rast, pa danas u svijetu ima negdje 200 milijuna migranata, oko tri posto svjetskog stanovništva, od kojih čak 30-40 milijuna neregularnih, a bilježi se snažniji porast  žena migrantica. Istaknula je i kako se u migracijama bilježi trend rasta povratka migranata u matične zemlje te da oni tako snažno doprinose njihovu napretku.

O migracijama sa stanovišta UNHCR-a govorio je njegov voditelj u RH Wilfried Buchhorn. Zanimljiva izlaganja pripremili su i mr. sc. Snježana Gregurović „Globalni migracijski trendovi i proces priključivanja Hrvatske EU“, iz Instituta za migracije i narodnosti, diplomatska savjetnica Tuga Tarle „Migracije i ljudski kapital, izazovi i dvojbe“ iz MVPEI RH te glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Đuro Popijač „Gospodarske migracije u Hrvatskoj“.  

Povodom Međunarodnog dana migranata, 18. prosinca, generalni direktor IOM-a u Ženevi Brunson McKinley izjavio je kako stoji u njihovu priopćenju: „Zaštita ljudskih prava migranata i privremenih ugovornih radnika od ogromne je važnosti za ispunjenje punog gospodarskog i ljudskog potencijala globalne mobilnosti radnika na dobrobit svih aktera toga procesa.“

Pokretljivost radne snage jedna je od glavnih značajki globalizacije, tijekom 2007. radnici migranti iz zemalja u razvoju uputili su u svoje domovine po službenim podatcima više od 240 milijardi američkih dolara, dok su istovremeno doprinijeli gospodarskom rastu i boljitku zemalja u kojima rade.

Stoga je upravljanje migracijskim kretanjima postalo i vrlo važno političko pitanje u zemljama Europske unije koje imaju pozitivan useljenički trend, pa se i u RH i obilježavanjem Međunarodnog dana migranata pridonosi izradi dugoročne strategije migracijske politike u skladu s pravnom stečevinom EU.



Stranica