IN MEMORIAM: Ivan Vekić

Slika topvijesti/2014/prosinac/vekic.jpg

Uz najviše vojne i policijske počasti sahranjen je u 14,25 sati na groblju u Višnjevcu. Od bivšeg ministra oprostili su se predstavnici policije, vojske, braniteljskih udruga te predstavnici lokalne uprave i samouprave. U ime Ravnateljstva policije sahrani je nazočio Milan Baričević, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske.

Danas, 19. prosinca, u 12,30 sati, u velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije održana je komemoracija preminulom bivšem ministru unutarnjih poslova, Ivanu Vekiću. Na komemoraciji su bili nazočni obitelj, prijatelji, predstavnici policije i lokalne uprave i samouprave. Nakon komemoracije otvorena je knjiga žalosti. Uz najviše vojne i policijske počasti sahranjen je u 14,25 sati na groblju u Višnjevcu. Od bivšeg ministra oprostili su se predstavnici policije, vojske, braniteljskih udruga te predstavnici lokalne uprave i samouprave. U ime Ravnateljstva policije sahrani je nazočio Milan Baričević, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske. 

Ivan Vekić rođen je u mjestu Poljica kod Vrgorca, 18. listopada 1938. godine. Nakon završene osnovne škole u Josipovcu te završene Muške gimnazije u Osijeku, završio je Pravni fakultet u Zagrebu. Karijeru uglednog osječkog odvjetnika započeo je kao mladi pravnik, stipendist u Imovinsko - pravnom odjelu Općine Osijek. Svoje znanje iz područja prava i odvjetništva nadalje je usavršavao radeći nekoliko godina i u javnom pravobranilaštvu, nakon čega se odlučio za odvjetništvo.  

Svojim nesebičnim odvjetničkim radom zadužio je mnoge. Ljubav prema odvjetništvu bila je velika. Kao odvjetnik i pravnik, Ivan Vekić zalagao se za tuđe živote, pomagao je onima kojima  je njegova pravna pomoć bila potrebna, nesebično je branio ljude, često puta one koje nitko drugi nije htio braniti, pogotovo osobe slabijeg imovinskog stanja, a da mu je najveća i jedina nagrada za to bilo zadovoljstvo osobe kojoj je pomogao.  

Svekolika ljubav prema čitanju koju je imao još od djetinjstva provlačila se kroz sve segmente njegova života. Sudske rasprave i obrane, uz izraženu vještinu govora, bile su prožete iskrenošću i emocijama koje je u njih unosio, a koje nikoga nisu ostavljale ravnodušnim. Čak i u posljednjim danima svojeg života volio je rasprave, uživao je u intelektualnim nadmetanjima. 

Ivan Vekić svoju profesionalnost, stručnost i borbu za pravdu i pravednost dokazao je i u prvom sazivu Sabora Republike Hrvatske, gdje je imenovan prvim predsjednikom Društveno - političkog vijeća 30. svibnja 1990. godine. Dužnost zastupnika u Saboru obavljao je od 1990. do 1992. godine.  

Ljubav prema policiji i policijskom poslu bila je osobito velika. Od  31. srpnja 1991. do 15. travnja 1992. godine bio je ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Kao ratni ministar policije, osim svekolike borbe za pravdu, zalagao se za slobodnu, pravednu i dostojanstvenu Hrvatsku, rukovodeći policijom kroz obranu domovine. Rukovodio je hrvatskom policijom u najtežim vremenima Domovinskog rata, kada je Hrvatska bila ugrožena od nadmoćnog neprijatelja koji ju je htio pokoriti, kada je bilo najpotrebnije, čime je osobito i nesebično dao svoj doprinos u obrani domovine. Kroz najkritičnije razdoblje, očuvao je ugled Republike Hrvatske. Kao ministar unutarnjih poslova, u ratno doba, brinuo se da policija, uz obranu svoje domovine, obavlja i svoju temeljnu zadaću, da časno obavlja policijske poslove, da svakodnevno sprječava najteža kaznena djela, održava javni red i mir, odnosno, da zaštiti živote i sigurnost građana te imovinu.

Ivan Vekić, kao ministar unutarnjih poslova, donio je Uredbu kojom su u studenom 1991. godine jedinice za posebne namjene pri policijskim upravama postale Specijalne jedinice policije. Upravo radi ovih zasluga, Ivana Vekića ćemo pamtiti i kao počasnog predsjednika Udruge specijalne jedinice policije iz Domovinskog rata.  

Svojim djelovanjem kao ministar unutarnjih poslova u presudnim povijesnim okolnostima dao je neizmjeran i neprocjenjiv doprinos stvaranju moderne hrvatske policije, policije koja štuje ljudska prava i slobode svih, policije koja djeluje zakonito, profesionalno, odano, povjerljivo, tolerantno i pravično.  

Zbog svog doprinosa održanju i razvitku hrvatske državotvorne ideje, uspostavom i izgradnjom suverene hrvatske države odlikovan je Redom Ante Starčevića.  

Nakon završetka Domovinskog rata posvetio se pisanju knjiga, u kojima se proteže tematika Domovinskog rata, a ostat će zapamćena njegova djela: "Da se ne zaboravi", "Hijene rata", "Koraci u povijest - sjećanja i događaji", "Polje puno krizantema"te “Peta zapovijed”. Pišući svoja djela, nije bio samo faktograf koji niže činjenice, već je svoja djela oblikovao u formu lako čitljivog teksta, što je, vjerojatno, i jedan od razloga zašto je knjiga "Polje puno krizantema" i proglašena četvrtim najčitanijim romanom u Hrvatskoj 2012. godine.  

Smrt ga je prekinula u stvaranju posljednjeg djela. Preminuo je 17. prosinca. 

Riječ pravda i pravednost označava život i rad ovog plemenitog čovjeka, a svojim djelovanjem ostavio je  neizbrisiv trag u stvaranju neovisne hrvatske države. 

Neka mu je laka hrvatska zemlja i počivao u miru.

Galeriju fotografija pogledajte OVDJE.



Pisane vijesti